Logo

WordPress Native Uygulama


paylaş
WordPress Native Uygulama

Web siteniz, işletmenizin çevrimiçi varlığının kritik bir parçasıdır. Bu yüzden her küçük sorunu bulup web sitenizi mükemmel hale getirmeniz önemlidir.Web sitenizin her cihaz için duyarlı ve optimize olduğundan emin olmanızın nedeni de budur. WordPress Native Uygulama ile web sitenizi native bir uygulamayla da açılmasını sağlayabilirsiniz. 

WordPress Native Uygulama Nedir?

Duyarlı ve native bir site, normal web sitesindeki tüm bilgileri mobil uyumlu bir şekilde sunmak için mükemmeldir. Ancak bazen mobil kullanıcıların ihtiyaçları için özlü ya da özel değildir.

Yapılan araştırmaya göre yetişkinler, 2017'de her gün ortalama olarak yaklaşık 2,5 saat mobil uygulamalarda zaman harcadılar. Bu sayı eminiz ki 2018'de artarak devam etti. Web siteniz üzerinden iş almak istiyorsanız mobil uygulama özellikle en iyi uygulama platformlarından biri olan native uygulama kullanarak web sitenizi mobile taşımanız önemlidir. 

Native sözlük anlamı doğal anlamına geliyor. Tabi insanın aklına doğal olmayan uygulama mı var sorusu geliyor. Native mobil uygulamalar cihazın yeteneklerine ve bilgilerine erişebilir.  Kullanıcılar diledikleri gibi mobil uygulamalarının cihaz yönetim ve izinlerine erişebilir ve bunları düzenleyebilirler. Mobil uygulamaları için gereken kaynak kodlarını  Android için Android Studio’da, iOS için xCode da düzenleyebilirler. Native Uygulama Nedir sorusuna bakarken hybrid uygulamadan da bahsetmemiz gerekir.

Native Uygulama Nedir sorusuna tasarımcının uygulamayı tasarlarken kullandığı dil diyebiliriz. Hybird uygulama temel olarak ‘write once, run everywhere’ yani tek bir kod çıktısı ile birden fazla platformda çalıştırılabilmek üzerine geliştirilmiştir.

Native Uygulama Nedir sorusu ile ne işe yarar sorusunu sorarsanız ayrıntılı ve fazla özelliğe sahip bir mobil uygulama geliştirecekseniz native uygulama tercih edilmeli.  Temel olarak daha düşük donanım gerektiren ve veri yükü daha az olan uygulamalarda hybrid geliştirme tercih edilmektedir.

Bir mobil uygulamanın siteniz için doğru olup olmadığına ve WordPress eklentisi ile ucuza nasıl yararlanabileceğinize nasıl karar verebileceğinizi inceleyelim.

Sitenizin Mobil Uygulamaya İhtiyacı Var Mı?

Bazı işletmeler için, duyarlı bir web sitesine sahip olmak müşterileri için yeterli değildir. İşte Google ve Ipsos araştırmalarının tüketicilerin mobil uygulamaları nasıl kullandıklarını bulmasının yollarından sadece birkaçı :

 • Sadakat programı yönetimi
 • Yaklaşan satış bildirimleri
 • Başka bir yerde çevrimiçi bulunamayan dijital kuponlar
 • Mağazada alışveriş yaparken kullanılabilecek özel fırsatlar
 • Ambalajın sağladığından daha fazla ayrıntı almak için ürün taraması
 • Ürün taraması, daha sonra satın almak üzere öğeleri çevrimiçi istek listenize veya alışveriş sepetinize kaydedebilmeniz için

Şimdi mobil uygulamaları kendi kullanımınız hakkında düşünün. Perakendeciliği sadece desteklemekten başka amaçlara hizmet eden mobil uygulamalara aşina olabilirsiniz:

 • Sürekli yollarda olmanızı gerektiren bir işiniz varsa, muhtemelen bir GPS uygulaması kullanırsınız.
 • Haberlerden sürekli güncel olarak haberdar olmak isterseniz, telefonunuzda uygulama formunda Google Haberler veya Feedly yüklü gibi bir şey olabilir.
 • Bekar ve birileriyle tanışmaya hazır olanlar için, Tinder veya Bumble en iyi arkadaş bulmanızı sağlayabilir.
 • Verimlilik uygulamaları popülerdir, özellikle de evden çalışıyorsanız ve dikkat dağıtıcı şeyleri engellemeniz gerekiyorsa.
 • Arkadaşlarınızla, ailenizle ve muhtemelen iş arkadaşlarınızla bağlantıda kalmak ister misiniz? Facebook bunun için Messenger uygulamasına sahiptir.
 • Ve elbette, hareket halindeyken bile yayınlamanıza ve bağlanmanıza olanak tanıyan sosyal medya uygulamaları da var.

Gördüğünüz gibi, tüketiciler sosyal medyayı aktif şekilde kullanıyor. Bu yüzden web sitenizin WordPress Native Uygulama aşamasında sosyal medyaya paylaşımlarını desteklemesi de önemlidir. 

Bazı endüstriler ve işletme türleri için bu yatırım anlamlıdır. Perakendeciler? Kesinlikle. Yazılım ürünleri? Muhtemelen. Büyük haberler veya blog siteleri? Evet. Diğer herkes için bu seçimi kendi başınıza yapmanız gerekir. Hedef kitleniz zamanında anlaşmalar, ilgili bilgiler ve gerçek zamanlı yönetim yetenekleri sunan bir platformdan faydalanabilirse, mobil uygulama sizin için kesinlikle faydalı olabilir.

WordPress Sitenizi WordPress Native Uygulamaya Dönüştüren Eklentiler

WordPress sitenizi mobil bir uygulamaya dönüştürmeyi düşünüyorsanız, sıfırdan oluşturulmuş bir uygulamanın ne kadar maliyetli olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz. Bir uygulamanın nasıl geliştirileceği konusunda eğitim almadığınız sürece, bunu başka bir geliştiriciye veya ajansa dış kaynak olarak kullanmanız gerekir.

Örnek: Güzel bir WordPress web sitesi yaptınız veya yaptırdınız. Bir uygulama oluşturmanın maliyetini karşılayamıyorsanız, neden bir WordPress eklentisi ile kolayca web sitenizin uygulamasını oluştur muyorsunuz? Binlerce liralık ısmarlama mobil uygulamalarla aynı kaliteyi ya da işlevselliği üretmeyecek olsalar da, tüketicilerin işinizi bulması ve ilgilenmesi için yeni ve tamamen mobil bir kanalınız olacak.

WordPress sitenizi bir mobil uygulamaya dönüştürmenize yardımcı olacak bir eklentinin neler yapabileceğini merak ediyor musunuz? Aşağıdakilere bir göz atın:

 • Androapp

 

Blog ve gazete gibi içerik odaklı web siteleri için, bu eklenti görülmeye değer olabilir. Temel olarak, haber kaynağınızı alır ve mobil uygulama dostu bir düzene dönüştürür. Duyarlı sitenizin mobil cihazlarda nasıl göründüğüne benziyor olsa da, aşağıdakiler de dahil olmak üzere uygulamalar için daha uygun hale getiren bazı ek işlevler vardır:

 • Push bildirimleri
 • Satır içi reklamlar
 • İçeriği çevrimdışı kaydet
 • Derin bağlama desteği (uygulamanızın farklı sayfalarının aramada gösterilmesini istiyorsanız bu çok önemlidir)
 • Görüntü yakınlaştırma
 • Sitenize uygun özel tema ve renkler

Bu eklenti hakkında sadece dikkatli bir kelime. Kullanıcıların bir iOS uygulaması oluşturmasını sağlayan birkaç referans olsa da, bu işlevsellik şu anda yalnızca beta sürümdedir. Android için rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Etiketler: wordpress native wordpress mobil uygulama

paylaş

İlgili YazılarYorumlar