Logo

En İyi 12 WordPress SEO İpucu ve Sıralamayı Artıracak Teknikler


paylaş
En İyi 12 WordPress SEO İpucu ve Sıralamayı Artıracak Teknikler

Web siteniz arama motorları için özel olarak optimize edilmemişse istediğiniz kadar güzel içerik veya görsel girin istediğiniz kullanıcılara ulaşamazsınız. Google, Yahoo, Bing, Yandex vb. gibi arama motoru devleri, web sitenizin tasarımı ve buna eklenmiş güzel resimleri önemsemezler. Arama motorları daha çok kaliteli içerik, anahtar kelimeler, dosya adları, alt etiketler ve daha pek çok şeyle ilgileniyorlar. En İyi 12 WordPress SEO İpucu ve Sıralamayı Artıracak Teknikler ile web sitenizi ilk sıralara nasıl çıkaracağınızın temelini anlayabilirsiniz.

En İyi 12 WordPress SEO İpucu ve Sıralamayı Artıracak Teknikler Neden Gerekli?

Web sitenizde arama motorlarının ne aradığını anlamak, çevrimiçi girişimlerinize yeni başarılar getirebilir. Ancak onları yanlış anlamak sizi yarışın dışına çıkarabilir.

SEO nedir ve neden sitenizi arama motorları için optimize etmelisiniz?

Çok iyi çalışan bir WordPress web siteniz varsa, web sitenizi arama motorları için optimize etmenin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Web sitenizin ne kadar güzel bir şekilde hazırlanmış olduğu veya bir web sitesi nasıl oluşturduğunuz önemli değildir, uygun SEO kurallarına uymadan tam hızda çalışmayacaktır. SEO uyumlu web sitesi, arama sonuçlarının ilk sayfasında görünme şansını arttırır ve web sitenize sürekli trafik çeker.

SEO her zaman çevrimiçi dünyada ilgi çekmiştir. Ne de olsa, her işletme daha üst sıralarda yer almak ve Google'ın ilk sayfalarında bulunmak istiyor. 

WordPress günümüzde kullanılan en iyi web sitesi platformlarından biridir. WordPress eklentileriyle kolaylıkla SEO uyumlu bir web sitesi oluşturabilirsiniz ve unutmayın Google WordPress web sitelerini daha çok seviyor çünkü bu sitelerin kodlarının daha temiz olduğunu düşünüyor ve daha kolay tarayabiliyor. 

1. URL'nizi ayarlayın

Web sitesi sayfalarınızın ve yayınlarınızın URL'lerine kalıcı bağlantılar denir. Ayrıca, web sitenize bağlanmak için diğer web siteleri ve arama motorları tarafından da kullanılır.

WordPress, kolaylık ve gereksinimlerinize göre değiştirmenize olanak tanıyan varsayılan bir kalıcı bağlantı ayarları ile birlikte gelir. Bu ayarlar ayarlar -> kalıcı bağlantılarında bulunabilir.

Varsayılan ayarı değiştirmek için her zaman en iyi yöntemdir; örneğin, /% postname% / ismini yazın, çünkü kullanıcılar tarafından hatırlanması ve arama motorları tarafından endekslenmesi kolaydır.

İşte birkaç örnek:

Kötü URL: www.yoursite.com/?p=3423 (WP'de Varsayılan Seçenek)

İyi URL: www.yoursite.com/this-is-easy-to-read (WP'de Mesaj Adı Seçeneği)

veya Bu: www.yoursite.com/2015/02/this-is-easy-to-read-too( WP'de Ay ve İsim Seçeneği)

2. Web siteniz için bir site haritası oluşturun

Google XML Site Haritaları

Web siteniz yüzlerce sayfa içerebilir ve web sayfalarınızın Google tarafından indekslenmesi için Google’a web sitenizin yapısını söylemeniz gerekir. Bir Google XML site haritası oluşturmak çok kolaydır. WordPress, arama motorlarının sitenizi daha iyi dizine eklemesine yardımcı olacak web sitenizi otomatik olarak oluşturan bir site haritası oluşturan Google XML Site Haritaları adlı son derece yararlı bir eklenti sunar .

3. Google Analizi Kullanın

Google Analytics’i kullanın

Google Analytics, Google tarafından geliştirilen ve sunulan popüler bir analitik araçtır. Kullanımı tamamen ücretsizdir ve web sitenizin trafiğini takip etmenize yardımcı olur. Araç, trafik kaynağı, davranış ve hedef kitlenize daha iyi ulaşmanıza yardımcı olacak diğer önemli özellikler hakkında bilgi verir.

Google Analiz, bir 404 hata sayfası bulmak, ziyaretçilerinizin davranışlarını incelemek, trafiğinizin kaynağı, tavsiye eden spam'le mücadele etmek ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli işleri gerçekleştirmenize yardımcı olur.

4. Arama motoru için optimize edilmiş temaları kullanın

Görünüşe göre, WordPress web sitenize güçlü bir temel vermek için kullanılabilecek çeşitli temalar sunar. Ancak, güzel ve estetik olarak çekici görünen bir tema seçmek yerine, arama motorları için optimize edilmiş bir tema seçin.

Bir SEO optimize tema, yani hız ve kod iki ana şey var. En iyi SEO uygulamalarına sahip, iyi yazılmış bir tema, Google botlarının kaynak kodunu gözden geçirip uygun kodu bulacağını garanti eder.

Dikkate alınacak önemli faktörler şunlardır:

  • Sosyal medya paylaşımını iyileştirmek için grafik meta etiketi eklemesini açma
  • Meta başlık etiketlerinin ve başlığının uygun kullanımı
  • Geçerli ve uygun HTML kullanan temiz ve temiz bir yapı.
  • Kurallı URL meta etiketinin doğru kullanımı.

5. SEO Eklentileri kullanın

Yoast SEO

WordPress ayrıca Yoast SEO , Hepsi Bir Arada SEO Eklentisi ve web sitenize özen gösteren ve Meta başlığı, Meta açıklaması, Meta etiketleri, anahtar kelimeler ve daha fazlasını eklemenizi teşvik eden çok daha fazla SEO Eklentisi de sunar . Bu eklentiler WordPress için mevcut olan eksiksiz bir SEO çözümü sunar.

Bu eklentiler, Google Arama Sonucu Metin Parçacığı önizlemesini görüntüleyerek web sitenizdeki SEO sayfasını geliştirmek için kullanılır . Ayrıca, web siteniz için bir XML site haritası oluşturmanıza yardımcı olur. Meta detaylarını sayfa içerik analizine eklemekten, SEO eklentileri web sitenizi kapsıyor.

6. Fotoğrafları optimize edin

Medya, herhangi bir web sitesinin önemli bir parçasıdır. Ancak, SEO çalışmalarınızı tamamen mahvedebilir veya iyileştirebilirler. Resimlerinizi nasıl etiketleyeceğiniz ve adlandıracağınız SEO'nuzu belirleyecek. Düzgün etiketleme sayesinde, görüntü aramalarında daha üst sıralarda yer alma şansınızı artırabilirsiniz.

Sadece karmaşık bir isimle bir resim yüklemek iyi bir SEO uygulaması değil. WordPress web sitenize bir resim yüklerken, başlığını değiştirme, küçük bir başlık, alt metin ve açıklama ekleme seçeneğiniz vardır. Bu seçeneklerden yararlanmak, web sitenizin arama motoru sıralamalarını önemli ölçüde artırabilir.

7. İçeriğinizi Paylaşılabilir yapın

içeriğinizi paylaşılabilir duruma getirme

Sosyal Medya son birkaç yılda büyük bir popülerlik kazanmıştır. Bugün, hemen hemen her web kullanıcısı Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ ve benzeri pek çok sosyal medya ağında aktif durumda. İçeriğinizi paylaşılabilir kılmak, okuyucularınızın sitenize yoğun trafik çekerken farklı sosyal ağlarda paylaşmasını sağlar.

Web sitenize sosyal paylaşım düğmeleri eklemek yalnızca trafik çekmekle kalmaz, web sitenizin güvenilirliğini de artırır. İşte Techie Nize’in yeni bir teknoloji sitesi  olan ve trafikte% 20 artış gördü. Yani, asla verilen sosyal medya gücünü alma

8. Bağlantıları Kullanma ve Metni Doğru Tutturma

Muhtemelen gönderilere bağlantı eklemenin çok önemli olduğunu biliyorsunuzdur, ancak muhtemelen bağlantılarınızı referans alarak SEO çalışmalarınızı optimize etmenin yollarının farkında değilsiniz.

Kendi gönderilerinize bağlantılar: Web sitesi sahiplerinin çoğu, gönderilerini web sitesindeki diğer gönderilere bağlamayı unutur. Kendi yayınlarınızı birbirine bağlamak, sitenizdeki kullanıcı deneyimini geliştirmenin yanı sıra SEO çabalarınızı da hızlandırır. Elbette ilgili olduğunda postaları birbirine bağlamak gerekir. Asla yalnızca bağlantı vermek amacıyla bağlantı yapmayın.

Yıllar geçtikçe, arama motorları gelişti. Sıralamaları düzenlemek için daha fazla ölçüm tanımaya başladılar. Bununla birlikte, bağlantı alaka düzeyi, hem bağlantı metni hem de kaynak sayfanın içeriği tarafından belirlenen, diğerlerinden sıyrılan bir ölçüdür. Google’ın 2012’deki Penguin güncellemesinden önce , çapa metni, Google’ın herhangi bir sitenin alaka düzeyini anlamanın en basit yolu olarak kabul edildi. Ancak, bugün sitenizi Google tarafından cezalandırmanın bir yöntemi olarak gelişti.

Ancak bu, çapa metninin artık anlamlı olmadığı anlamına gelmez.

Google, çapa metninin nasıl kullanıldığına bir göz attı ve harap edilebildiğinden, bir çapa metni oluşturmanın belirli dozları ve yapılmaması gerekenler var.

Bağlantı metni nedir?

Bir örnek yardımı ile anlayalım. Birinin uygun açılış sayfalarıyla ilgili gerçeklerle ilgili bir blog yazısı yazdığını varsayalım. Bu konuda gizli bilgileri bilmek meraklı, yazar, diğer yazarların yazdığı içeriği ve diğer birçok kullanıcının görüşlerini taramak için saatler veya muhtemelen günler harcıyor. Bilgiyi okurken yazarın açılış sayfalarınızda farklı renkler kullanmanın psikolojik etkilerini bulduğunu varsayalım. Heyecanlı, bu konuda yazmaya başlayacak.

Açıkçası, makaleyi orijinal olması için makaleye geri gönderir ve yazıyı bağlarken yazar, makaleye işaret eden bağlantı için bağlantı metnini seçer. Şimdi, bir kişi “daha ​​fazla bilgi için burayı tıklayın” veya “renkleri açılış sayfalarınızda kullanmanın psikolojik etkileri” gibi bir konu kullanabilir.

Dolayısıyla, insan kaynaklı bu metin, arama motorları için de hedef sayfanın ne hakkında olduğunu anlamak için zorunludur.

9. Yüksek Kaliteli Yazılı İçerik Üretmek

Yüksek Kaliteli İçerik

Gelişmiş arama motoru sıralaması için en çok kullanılan SEO taktiği nedir?

Yüksek kaliteli, kullanıcılara ilgi çekici içerik.

İster blog ister kurumsal bir web sitesi kullanıyor olun, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için kaliteli içeriğe ihtiyacınız olacak.

Kaliteli içerik fikri sadece dilbilgisi hatası ve yazım hatası içermeyen bir yazıyla değil, aynı zamanda okuyuculara da hitap ediyor.

Yüksek kaliteli içerik:

  • Benzersiz

Google, içerik hırsızlarından nefret eder ve onları cezalandırmak için hiçbir zaman ayırmaz. Web sitenize, kaynağı ile bir teklif eklemek kabul edilebilir ancak içeriğin tamamını veya blog gönderisini çalmak değildir. Açıkçası, aynı konu hakkında yazabilir ve içeriğinizde aynı fikri çerçeveleyebilirsiniz, ancak birisinin çalışmasını çalmayın. Fikrinizi diğer bloglardan alın ve benzersiz tutmak için kendi kelimelerinizle yazın.

  • Paylaşılabilir

Daha önce de belirtildiği gibi, yüksek kaliteli içerik aynı zamanda kullanıcılarınızın arkadaşları ve takipçileri ile paylaşabilecekleri mesajlar anlamına gelir. Web kullanıcılarının paylaşmayı sevdiği çeşitli türden zenginliklere kişisel, eğlenceli veya paçavra olan yazılar yazabilirsiniz.

  • Yararlı, bilgilendirici ve işlem yapılabilir

Nitekim, insanlar bazı değerli bilgiler ararken internete girerler. Onlara tam olarak aradıklarını sunmak, başarılı SEO'ların anahtarıdır. Bilgilendirici liste gönderileri, öğreticiler, öğrendiğiniz dersler, öğreticiler ve nasıl yapılır gönderileri gerçekten yararlıdır çünkü kitlenizin belirli bir sorunu çözmesine yardımcı olmalarına yardımcı olurlar. Yardım eden, eğiten ve bilgilendiren içerik yazabiliyorsanız, içeriğinizin daha yüksek kalitede olduğu kabul edilir.

10. Doğru Başlık Etiketlerini Kullanma

İyi SEO uygulamalarına gelince, başlık etiketlerini uygun şekilde kullanmak son derece önemlidir. Ancak, sadece bir acemi iseniz, başlık etiketlerinin ve bunları doğru bir şekilde kullanmanın farkında olmayabilir.

Başlık etiketlerini editörünüzde görebilirsiniz ve başlık 1'den başlık 6'ya kadar seçim yapmanıza izin verilir.

Ama hangisini seçmeli? Sorabilirsin.

H1 etiketi her zaman blog yazısının başlığı için kullanılmalıdır ve H1'inizi açık ve bilgilendirici tutması zorunludur. Başlığınız, okuyucularınıza içeriğinizin tam olarak neyle ilgili olduğunu söylemeli ve içeriğin tamamını okumakla ilgilenmelidirler. H1 başlığını doğru kullandığınızda, ek başlıklar için H2 etiketini ve sonra alt başlıklar vb. İçin H3 ve H4 etiketlerini kullanmak istersiniz.

Başlık etiketlerini kullanmak yalnızca en iyi SEO Uygulamaları için değil, aynı zamanda kullanıcı katılımını iyileştirmek için de önemlidir. Kullanıcılarınıza içeriğiniz hakkında daha iyi bir fikir verir ve zaman kaybetmeden dikkatlerini çeker.

11. Hosting

Herkes Google’ın 2016 ve sonraki sayfalardaki sayfa hızına göre bir site sıraladığını biliyor olabilir. Düzenli SEO tekniklerini kullanmak dışında, siteleri için iyi ve güvenilir bir hosting kullanmanız gerekir. Rakiplerimizden daha üst sıralarda bulunmamıza yardımcı olan şeylerden biri de SSD diskleri ile hosting kullanmak. 

12. SEO Eklentilerini Kullanma

SEO Dostu Görüntüler

İster SEO ister yeni bir amatör SEO uzmanı olun, WordPress SEO eklentileri, en iyi arama motoru optimizasyonu uygulamalarını gerçekleştirmek için kullanışlıdır. Bu eklentiler, Meta açıklamaları, Site Haritaları ve diğer önemli SEO ayrıntılarını manuel olarak eklemek yerine istenen bilgileri otomatik olarak eklemenizi sağlar.

İşte mevcut en iyi seçeneklerden bazıları:

WordPress SEO tarafından Yoast Eklentisi:

Yoast SEO , WordPress kullanıcıları arasında çeşitli nedenlerden dolayı popülerlik kazanmıştır. Eklenti, bir blog postasında odaklanmış anahtar kelimeye dikkat etmenize yardımcı olur, ayrıca meta açıklamalar, başlıklar ve etiketler eklemenize izin verir. Hatta içeriğinizi geliştirmenize ve SEO dostu hale getirmenize yardımcı olan bir sayfa analizi özelliği ile birlikte gelir.

SEO Uyumlu Görüntüler:

Adından da anlaşılacağı gibi SEO dostu görseller , görsel arama motorlarından önemli miktarda trafik çekerken, arama motorları için görsellerinizi optimize etmenize yardımcı olur. SEO Dostu Görüntüler, görüntülerin ismine bakmanız gerekmesine rağmen ALT özniteliğini resimlerinize entegre etmenizi sağlar.

Etiketler: seo wordpress wordpress seo teknik

paylaş

İlgili YazılarYorumlar