Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır?

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır?

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır?

İşiniz için bir web sitesi sahibi oldunuz ve asıl işin şimdi başladığını fark ettiniz. Herkes web sitesi sahibi olabilir ancak ülkemizdeki 8 milyon web sitesi içerisinden sıyrılmak için içerikle fark yaratmanız gerekir. Müşteriler web sitelerini teslim aldıktan sonra genelde akıllarına ” Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır? ” “Ne yazmam gerek?” gibi sorular geliyor.

Normal İçerik ve Web Sitesi İçeriği Arasındaki Farklar:

Normal bir yazı yazmakla web sitesi için içerik yazmak arasındaki farkları merak ediyor olabilirsiniz. Web sitenize yazı hazırlarken öncelikle şunu aklınızda bulundurmalısınız: İnternet kullanıcılarının hepsi okumayı sevecek diye bir kural yok. Web sitelerine giren insanların çoğu yazıları irdeleyerek okumak yerine göz atmayı tercih ediyor. Metni okumaya başladıklarında aradıklarını kısa sürede bulamayan kullanıcılar sıkılarak hemen web sitenizden çıkacaktır.

Başlık ve İçerik Uyumlu Olmalı:

İnternet kullanıcıları Google, Yahoo ya da başka bir arama motorundaki bir arama kutusuna bir başlık yazdıklarında arama motorunun sonuçlarının arama ile alakalı bilgi sunmasını beklerler. Sitenizi tıklar ve alakasız veya güncel olmayan bilgiler bulursa, ihtiyaç duydukları şeyi bulmak için sitenizden bir sonraki sonuca geçer.

İçeriğinizi Kısa Tutmalısınız:

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır? sorusunun en önemli cevaplarından birisi budur. Web kullanıcıları sitenizi hızlıca ziyaret ederek hemen bilgiye ulaşmayı hedeflerler. Lafı dolandırmadan vermek istediğiniz bilgiyi vermelisiniz. Edebiyat dersinde kompozisyon yazmadığınızı unutmamalısınız. Kısa ve öz cümleler ile çok uzun olmayan paragraflar kullanmalısınız. Hatta mümkün olduğunca madde ve alt başlık kullanarak yazabilirsiniz. Son dönemde “Zayıflamanın 5 Yolu” , “Web Sitenize Trafik Sağlamanın 125 Yolu” gibi başlıklar dikkatinizi çekmiştir. İnsanlar artık madde madde ve birçok başlığı olan, direkt sonuç odaklı içerikleri okumayı seviyor.

Fotoğraf ve Videolar Güncel, Özgün Olmalı:

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır? sorusunu sorduğumuzda aklımıza hemen yazı yazmak geliyor ancak web sitemize eklediğimiz her şey içeriktir. Hakkımızda sayfası, sık sorulan sorular, iletişim bölümü, fotoğraflar, videolar hepsi birer içeriktir. Web sitenize video, fotoğraf ekleyecekseniz siz çekip yükleyin. Google artık fotoğrafların bile kopyalama olduğunu anlıyor. Web sitenize yüklediğiniz her şey benzersiz olmalı. İş yerinizin fotoğraflarını çekin, elemanlarınızın işi nasıl yaptıklarıyla ilgili videolar çekin ve YouTube’a yükleyin.

Dil Bilgisi ve Yazım Hatalarını Kontrol Etmelisiniz:

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır? sorusunda dikkat edilmesi gereken temel özelliklerden birisi dil bilgisi kurallarına uymaktır. Profesyonel bir web sitesi hataya yer bırakmaz. Yazdığınız metinleri mutlaka bir gözden geçirin. Arada ufak tefek hatalar belki gözden kaçabilir ancak yazım yanlışlarıyla dolu bir web sitesini kimse okumak istemeyecektir.

Tersine Dönüş Piramidi Yöntemini Kullanmalısınız:

Birçok profesyonel web içeriği yaratıcısı ve wp_betawpposts yazarı, bu yöntemle web içeriği yazmak için yemin eder. Bu ne demek? Sonuçlarınızı sayfa içeriğinizin başlangıcına yerleştirin ve oradan geriye doğru çalışın. Bu, en önemli bilgilerinizi öne ve merkeze koymanızı sağlar.

SEO Kurallarına Göre İçerik Hazırlamalısınız:

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır? sorusu ilk sorulduğunda aslında içeriği web sitesi trafiğini arttırmak için nasıl kullanabilirim düşüncesi ön planda tutuluyor. Ancak SEO her ne kadar odak noktası olsa da anahtar kelimeleri metinlerinizde kullanırken aşırıya kaçmamalısınız. Anlamsız, sadece anahtar kelimelerin olduğu metinler eklediğinizde ziyaretçiler web sitenize girdiği an geri çıkacak ve siteniz arama motorlarında geri sıralara gönderilecek. Anahtar kelimeleri metnin anlamını bozmadan içeriğe yedirmeniz ve okuyucunun sıkılmadan okuyacağı metinler yazmalısınız.

Metinlerinize Bağlantı Vermelisiniz:

Yazdığınız içeriklere her zaman başka web sitelerinden bağlantı verin. Verdiğiniz bağlantıların Google, Wikipedia gibi büyük web siteleri olmasına özen gösterin. Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır? diyorsanız verdiğiniz bağlantıların yeni sekmede açılmasını sağlayarak insanların bağlantıya giderken sizin web sitenizden çıkmamalarını sağlayacaktır.

Müşterileriniz Gibi Düşünmelisiniz:

Potansiyel müşterilerin sektörünüzle ilgili akıllarına gelebilecek soruları, karşılaşabilecekleri sorunları düşünerek hareket edin.

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır? sorusuna kısaca cevap vermemiz gerekirse tamamen özgün, insanları sıkmayacak kadar kısa ve sektörünüzle ilgili merak edilebilecek önemli noktaları yazmanız yeterli olacaktır. Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır? Ülkemizde henüz çoğu kişi içeriğin önemini kavramadığı için yapacağınız içerik çalışmaları sizi 5-6 ay içinde Google reklam masraflarından kurtarabilir noktaya getirecektir.

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır? ve Web sitesi içerik hazırlamayla ilgili daha fazla bilgi için:

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır? ve daha ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek