E-ticaret Yazılımı insanların web siteleri üzerinden bir hizmet satmasına olanak sağlayan bir programdır. E-ticaret Yazılımı sayesinde web sitenize ürün ekleyebilir, müşterileriniz üye kaydı oluşturabilir, alışveriş sepetine ürün ekleyerek ödemesini yapabilir. Şu anda İnternet’te alışveriş yapabildiğiniz her site E-ticaret Yazılımı e-ticaret sitesidir.

E-ticaret Yazılımı yapılırken bazı özelliklere sahip olmalı. E-ticaret Yazılımı öncelikle güvenli olmalı. Web sitenizin bütün güvenlik önlemleri alınmış olmalı. İleride sorun yaşamamak için altyapısı güçlü firmalarla çalışılmalı ki sunucu sorunu olmasın. Firmanın sunucularının Fırewall, IPS gibi sistemlere sahip olması gerekir. Bu sistemler sayesinde web sitenize olabilecek bir saldırı engellenecektir. Ayrıca web sitenize eğer bir saldırı ya da tehdit olursa anında sitenizi yedekleyen bir sistemde bulunursa sizin için iyi olacaktır. Ödeme sayfalarında müşterilerin kredi kartı bilgilerini korumak için 128 bit ya da 256 bit SSL şifreleme sistemi olmalı.

E-ticaret Yazılımı yapılırken ayrıca Google modüllerini kullanabilir şekilde yapılması gerekir. Web siteniz otomatik Google sitemap oluşturabilmeli ve Google ve diğer arama motorları tarafından tanınabilir olmalı.

E-ticaret Yazılımı geliştirilebilir özelliğe sahip olmalı web sitenizi yaptırdığınız firmaya düzenli olarak sitenizde güncellemeler yaptırmalısınız. Çünkü o günün şartlarında çok kaliteli olan ve iyi görünen bir web sitesi birkaç yıl sonra moda olmaktan çıkabilir ve bazı özellikleri değiştirmek isteyebilirsiniz.

E-ticaret Yazılımı yapılırken yönetim paneli kullanışlı olarak tasarlanmalı. Müşteri sipariş analizi, ürün ekleme çıkarma, kargo takibi gibi durumların detaylı bir şekilde rapor çıkarabilecek şekilde size iletilebilmesi gerekir.

Web sitenize sanal POS kurulumu rahatlıkla yapılabilmeli. Ayrıca hangi e-ticaret paketini alacaksınız içeriğini iyi araştırmalısınız. Her paketin bulundurduğu özellikler farklılık gösterir. Müşteri desteği, müşteri analizi, toplu mail gönderimi, site yönetimi, responsive tasarım gibi birçok özelliği içeren paketleri seçebilirsiniz.

E-ticaret Yazılımı web siteniz için içerik planlarken kategori sayfaları genellikle gözden kaçar. Sonuçta, çoğu insan bir kategori sayfasını yalnızca bir ürün koleksiyonu olarak görür. Müşterilerinize ürünleri gösterin ve anlamalarını sağlayın.

E-ticaret Yazılımı kategoriler sayfalarınızın hakim arama sonuçlarında olmasını ve kullanıcılarınız için mükemmel bir deneyim olmasını isterseniz biraz daha yapmanız gerekir. Hakim olan kategori sayfaları oluşturmak için önemli bir bileşen, üzerinde benzersiz ve yararlı içerik olmasıdır.

Tabii ki, sıralamak istediğiniz şeylerin bir listesi gibi okunan bazı çöp SEO kopyasından bahsetmiyoruz. Kategoriniz hakkında ayrıntılı bilgi veren gerçek kopyadan bahsediyoruz ve kullanıcılarınızın ürünlerinizden birinde tıklamaları isteyip istemediğinize karar vermelerine yardımcı oluyor

NEDEN E-TİCARET YAZILIMI KATEGORİSİ SAYFALARINDA YAZILI İÇERİĞE İHTİYACINIZ VAR?

Buradaki sebeplerin hepsi bu kadar şaşırtıcı olmamalı. Kategori sayfalarınızda kopya bulundurmak şunları yapabilir:

 • Bu ürün koleksiyonunda nelerin önemli olduğunu vurgulayın
 • Müşterilerinize bir giriş ve bağlam verin
 • İkinci harekete geçirici mesaj çağrıları oluşturun (gerekirse)
 • Arama motorlarına sayfanın içeriği ve amacı hakkında daha fazla bilgi sağlayın

KATEGORİ İÇERİĞINİZİN NE KADAR SÜRMESİ GEREKİR

Her şeyden önce, bir kitap yazmak zorunda değilsiniz. Kategori sayfalarındaki kopyası genel olarak kısa olmalı. 1.000 kelimelik bir metin yazmanız ve kategori sayfanızın üst kısmına yapıştırmanız için kimse söylüyorsa lütfen onları yok sayın. Bu kimseye faydalı olmayacak. Unutmayın ki her içerik satırı ürünlerinizi sayfanın altına iter. Çoğu durumda, bir veya iki kısa paragraf işi halledecektir. Örneğin, Gander Mountain’ın Erkekler Av Ceketleri kategorisi sayfası:

 

E-ticaret Yazılımı kategoriniz karmaşıksa ve kullanıcılarınızın satın alma kararları için doğru bilgiyi kazanmaları için daha fazla kopya gerektiriyorsa, ayrı bir rehber veya sayfa oluşturup kategorinizden bağlamalısınız. Sonuçta, bunu kullanıcılar için yapıyorsun. Ayrıca, Dick’in Spor Malzemeleri Avcılık Ceketi kategorisi için yaptığı gibi bu kopyasını kategori sayfasının altına koymayı tercih edebilirsiniz (yalnızca bir sayfanın altındaki kopyanın pek çok kullanıcı tarafından görülemeyeceğini unutmayın; arama motorları tarafından daha az önemli sayılır):

 

E-TİCARET YAZILIMI KATEGORİ SAYFALARINDAKİ İÇERİĞE YAZMANIZ GEREKENLER

E-ticaret Yazılımı bir kategori sayfasındaki kopyalama, kullanıcılara o belirli kategoride alışveriş yapmak için ne ihtiyaç duyduklarını bildirmelidir. Veya işleri daha doğru bir şekilde düzenlemek için kullanıcılarınıza, o anda ve sonrasında bilinçli bir satın alma kararını vermeleri için ihtiyaç duyduklarını düşündüğünüz insanlara vermelisiniz. Genel olarak, kategori sayfanızdaki kopyada gerçekleştirmeye çalışmanız gereken şey:

 • Kategoride sunulan ürün tipine genel bakış
 • Özelliklerin, kullanımların, markaların vb açıklamaları
 • Ürün tekliflerinin avantajları
 • İsteğe bağlı: Sunduklarınızı vurgulayan reklam başlığı
 • İsteğe bağlı: Harekete geçme veya takip mesajı (örneğin, “Başvurunuz için ihtiyaç duyduğunuz doodayı görmeyin, Bize bugün ulaşın ve doğru çözümü bulmanıza yardımcı olacağız”).

Ve önlemeye yönelik birkaç nokta var: belirli anahtar kelimeleri aşırı kullanmak doğru değil ya da aksine hiç kullanmamak. İşte size hızlı bir test: kategori adını değiştirirseniz, aynı kopya başka bir kategoriye de uygulanacak mı? Eğer öyleyse, bu içerik yeterince iyi değil demektir.

KATEGORİ İÇERİK ÖRNEKLERİ

Burada interneti keşfetmeye çalışmıyoruz. Kategori kopyasının fazla karmaşık olması gerekmez. İşte iki örnek:

Örnek 1: Ürünleri satan bir e-ticaret mağazası için

Kategori Adı: Doodads

Başlık: Dayanıklı Doodad ile Doğru Yap

İçerik: Genellikle göz ardı edilen, garajınızda ihtiyacınız olan en önemli ekipman yüksek kalitede bir cihazdır. Rafınızın üzerinde dayanıklı bir doodad ile, doohickey tamiratı ve enstrümantasyon ayarlamaları da dahil olmak üzere en zorlu projeleri halledebileceksiniz. Dododad, Dadadoo, Dodadado, Dadooood ve benzeri en kaliteli markalardan her zaman geniş bir yelpazede ürün yelpazesine sahibiz. 

E-TİCARET YAZILIMI KATEGORİLERİNİZİ ÖNCELİKLENDİRME

Evet, e-ticaret web sitenizdeki her kategori için eşsiz ve kullanışlı bir kopyasını yazmak biraz zaman alacaktır. Kaç tane ürün sattığınıza bağlı olarak, çok zaman alabilir. Bu yüzden öncelik vermeniz gerekiyor. Üst düzey kategorilerle başlayın ve işletmeniz için en önemli kategorileri seçin. Her kategorinin aynı derecede önemli olduğunu söylemek yararlı değildir. Bir yere başlamak zorundasın. Bu, verilerinize dönmek için harika bir fırsat olacaktır. İki yaklaşımdan birini deneyebilirsiniz:

 1. En çok satanlar veya en karlı kategorilerle başlayın. Bir sürü ürün satıyorsanız ve sizin için karlıysa, o kategoriyi önce yazın.
 2. İyi satış yapmayan karlı kategorilerle başlayın. Belki çok daha fazla ürün satmanız gerektiğini düşünüyorsunuz, ancak fazla trafik çekmiyor ve aldığınız trafik dönüştürülmüyor. Bunun yerine başlamak iyi bir fikir olabilir.

Çoğu durumda, bu kategorilerin işletmeniz için çok değerli olması koşuluyla, performans göstermeyen kategorilerle başlamak en mantıklıdır. İyileştirme alanlarınız bol olduğunda zaten neden iyi şeyler yapıyor?

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz. 

E-ticaret Yazılımı yazımıza yorum bırakabilirsiniz.