Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
YouTube Reklamlarının Çocuk Kanallarında Engellenmesi

YouTube Reklamlarının Çocuk Kanallarında Engellenmesi

Yayın ortasında gösterilen videolar, rahatsız edici içerikler içeren videolara yerleştirildiğinden, Mart ayı ortasında birtakım büyük reklam verenler YouTube’dan ayrıldı. Bununla birlikte, bu makalede, başka önemli bir konuyla ilgili konuşmak istiyoruz – çocukların içeriğinde reklamlarınızı önlemek. YouTube Reklamlarının Çocuk Kanallarında Engellenmesi nasıl olur?

Sorun, yetişkin bir kitleye yönelik doğru hedefleme ayarlarıyla bile, çocuk kanallarına büyük miktarda (bazı durumlarda % 90’a kadar) gösterimler veriliyor olmasıdır. Bunun nedeni, ebeveynlerin çocuğa karikatür ve eğitim videoları göstermek için hem mobil hem de masaüstü cihazlarındaki “yetişkinlere yönelik” hesapları kullanmasıdır.

Doğal olarak, reklam verenler, yalnızca satış öncesi videoları izleyen çocuklara bütçelerini harcamak istemiyor çünkü bu, satışlar üzerinde neredeyse hiçbir etkiye sahip değil. Bu tür videolar ve kanallar negatif anahtar kelimeler kullanılarak hariç tutulabilir, ancak zaman alıcı ve zor ve tüm kanalları ve videoları hariç tutmayacaktır.

Birçok popüler olmayan çocuk kanalı ve videosu, videodan önce gösterilen reklamları gösteriyor; çünkü bunlar ortak bir çocukça adı paylaşıyor veya yetersiz bir açıklama içeriyor ancak yine de birçok çocuk tarafından izleniyor. Aşağıda sağlanan AdWords komut dosyalarını kullanarak bu tür kanalların arama ve dışlama işlemlerini otomatikleştirmenin bir yolu vardır.

YouTube Reklamlarının Çocuk Kanallarında Engellenmesi

Problem çözümü

Google AdWords, reklamcılık hesabınızı yönetmek için kendi komut dosyalarınızı oluşturmanıza izin verir. Bunlar Google Apps Komut Dosyalarına dayanır ve temel avantajı, Google Drive, E-tablolar, YouTube, Analytics, BigQuery vb. gibi diğer Google hizmetleriyle ve üçüncü taraf API’larla çalışabilme olanağı ile entegrasyonudur. Örneğin, bir reklam yerleşimi için video bulmak için YouTube Data API v3’ü kullanabilirsiniz.

Çocuk videolarının adlarla değil, etiketleriyle birleştirildiği ortaya çıktı. YouTube video arama komut dosyasını değiştirdikten sonra, İngilizce, Rusça ve Türkçe’deki çeşitli çocuk videolarına benzer etiketler bulundu ve daha fazla kullanmak üzere Google Spreadsheet’e kaydedildi . Dosya herkese açık, ancak komut dosyasını ayarlamadan önce dosyanın bir kopyasını oluşturup Google Drive’ınıza kaydetmeniz ve komut dosyasındaki dosya kimliğini yenisiyle değiştirmeniz önerilir.

Video etiketleri herhangi biri kütüphanedeki etiketlerle eşleşirse, video kanalının kimliği hariç tutma amacıyla diziye gönderilir (daha önce aynı kanaldan başka bir video ile eklenmediyse).

Tüm videolar kontrol edildikten sonra, tüm kanalları AdWords hesabınıza hariç tutulan siteler listesine eklemek için ilmiği çalıştırın. Komut dosyasındaki adla aynı olan bir liste (burada “Video_ kanalları”) önceden oluşturulmalıdır. Hariç tutulan siteler listesinin sınırı 65.000’dir, bu nedenle taşma sorunu olmamalıdır.

 

Komut Dosyasını Ayarlama

 1. Google Drive’da
  oluşturulacak dosyanın adını belirtin: var dataFile = “videoIds.txt”;
  Böyle bir dosya yoksa, otomatik olarak oluşturulacaktır.
 2. Kontrol etmek istediğiniz kampanyaları seçin:
  ‘WHERE CampaignName CONTAINS “(Video)”
  AWORD sözdizimi AdWords Yardım’da sağlanmıştır .
 3. Google E-tablosundaki dosya kimliğini değiştirin:
  var spreadsheet = SpreadsheetApp.openById (’11PMGc70yLE88Npi47Hwb6W36Y8yjw2N2CdXXLgdK12o’);
 4. AdWords arayüzünde, hariç tutulan yerleşimlerin genel listesini oluşturun:
  var excludedPlacementList = AdWordsApp.excludedPlacementLists (). WithCondition (‘Name = “Video_channels”‘). Get (). Next ();
  Ve “Video_channels” yerine adını girin.
 5. YouTube’u genişletilmiş API’larda etkinleştirin.
  İlk görüntülemelerden sonra Google Developers Console’da YouTube API’sını etkinleştirin. Bağlantı hata günlüğünde olacak.
 6. Komut dosyası işlemi için bir “Her Saat” zaman çizelgesi ayarlayın.

Ve tamam!

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

YouTube Reklamlarının Çocuk Kanallarında Engellenmesi yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

 

About Author

Medanis Destek