Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Yoast SEO Nasıl Kullanılır?

Yoast SEO Nasıl Kullanılır?

WordPress için Yoast SEO gerçekten harika bir eklenti. Yeni başlayanlar için WordPress’i yükledikten sonra eklemenizi önerdiğimiz bir eklentidir. Peki neden? Yoast SEO, wp_betawppostsculara ve içerik oluşturucularına çevrimiçi arama sonuçlarında her zaman daha iyi görünürlük kazandırmaya yardımcı olmak için kurulmuştur. Yoast SEO Nasıl Kullanılır?

WordPress için Yoast SEO ile yapmanız gereken 15 şey

Yoast SEO Nasıl Kullanılır?

1. YOAST SEO’U YAPILANDIRIN.

Yoast SEO’yu yüklemek yeterli değil. Eklentinin yerinde bazı varsayılan ayarlar var, ancak her web sitesi tam ayarlara ihtiyaç duymuyor. Yoast SEO’yu web sitenizin özel talepleri doğrultusunda yapılandırmak önemlidir. Yoast SEO Nasıl Kullanılır? Yoast SEO’nun, eklentiyi yapılandırmanıza yardımcı olacak bir Kurulum Sihirbazı vardır.

Yoast SEO Genel Ayarları

2. WEB SİTENİZİ GOOGLE SEARCH CONSOLE’A YÖNLENDİRİN.

Google Search Console, web sitenizin durumunu bilmenize yardımcı olabilir. Arama motoru için bir doktor gibi düşünün. Yoast SEO Nasıl Kullanılır? Google Search Console, aşağıdakiler dahil olmak üzere web sitesi ile ilgili bilgi verebilir:

  • Bulunamayan sayfalarınız varsa.
  • Web sitenizde kötü amaçlı yazılım varsa.
  • Web sitenizin daha hızlı yanıt vermesi ya da mobil cihazlara uygun olması gerekir  (akıllı telefonlar ve tabletler de dahil olmak üzere birden fazla cihazda gezinmek / görüntülemek daha kolaydır).
  • Web siteniz taranabiliyorsa.
  • Web siteniz internet kullanıcıları için yeterince hızlıysa .

Google Search Console’a, web sitenize göndermek bunu doğrulamak ve sonra sitenizin site haritası göndermek zorundadır. Bunların hepsi tamamlandıktan sonra, Google web sitenizi tarar. Tarayıcıların topladığı veriler daha sonra Google Search Console’da mevcuttur, böylece web sitenizin Google Arama tarafından düzgün bir şekilde oluşturulduğundan emin olabilirsiniz.

Not : Yoast SEO Nasıl Kullanılır? Google’a, boyutuna bağlı olarak web sitenizi dizinlemek birkaç hafta kadar sürebilir. Herhangi bir sorun varsa, genellikle Google Search Console’dan bir bildirim alırsınız, ancak bazen kontrol etmeniz gerekir. Daha fazla bilgi ve yardım için mükemmel Google Search Console Yardım bölümüne göz atın.

3. WEB SİTENİZİ BİNG WEB YÖNETİCİSİ ARAÇLARI’NA GÖNDERİN.

Orada tek arama motoru Google değil. Bing 2016’da yüzde 21’lik pazar payına ulaştı. Evet, Google’ın pazar payı yüzde 64’ün çok üzerindedir, ancak tercih edilen arama motoru olarak kullanan bir çok kişi olduğundan Bing’i yok sayamazsınız. Bing, arama motorunun web sitenizi düzgün tarayıp indiremediğini size bildirmek için kendi algoritmalarına ve araçlarına sahiptir.

Yoast SEO Nasıl Kullanılır? Yoast SEO, Bing Web Yöneticisi Araçları’nı kurmayı kolaylaştırır. Web sitenizin URL’sini ve site haritası URL’sini gönderirsiniz. Doğrulama anahtarını Yoast SEO Web Yöneticisi Araçları bölümünüze geri getirirsiniz (SEO> Web Yöneticisi araçları sekmesinde, WordPress yönetici alanınızda). Yoast SEO Nasıl Kullanılır? Google gibi, bu Bing’in web sitenizi doğrulamasına ve Web Yöneticisi Araçları’nın web sitenizin Bing arama sağlığı hakkında bilgi toplamasına izin verir.

4. AÇIK GRAFİĞİ ETKİNLEŞTİRİN.

Yoast SEO Facebook Açık Grafiği

Sosyal arama büyüktür. Sosyal medyada paylaştığınız şeyler trafiği web sitenize çekebilir. Bununla birlikte, içeriğinizi nasıl paylaştığınız önemlidir. Yoast SEO Nasıl Kullanılır? Yoast SEO, mesajlarınız Facebook, Twitter, Pinterest ve Google+ gibi sosyal ağlarda daha çekici görünmesini sağlamaya hazır araçlara sahiptir.

Yoast SEO Nasıl Kullanılır? Yoast SEO’yu yükledikten sonra web sitenizde Açık Grafik özelliğini etkinleştirin. WordPress için tüm sosyal paylaşım eklentilerinin Açık Grafik özelliğine sahip olmaması nedeniyle, Yoast SEO bu alanda büyük bir avantaj sunuyor.

5. SOSYAL PROFİLLERİNİZİ DOLDURUN.

Yoast SEO’daki sosyal profillerinizi doldurmak için birkaç dakikanızı ayırmanız, size Google arama sonuçlarında daha iyi görünürlük sağlayabilir. Her şey, Google’ın Bilgi Grafiği ile ilgili güçlü bir sistem; “insanlar, yerler ve şeyler hakkındaki gerçekleri ve bu varlıkların birbirine nasıl bağlı olduğunu anlıyor. Yoast SEO Nasıl Kullanılır? “Belirli bir arama sorgusuyla ilgili Bilgi Grafiği verileri, ilk arama sonuçları sayfasının sağ tarafında (masaüstü görünümünde) bazen Bilgi Kartı olarak adlandırılan özel bir panoda gösterilir. Yoast SEO Nasıl Kullanılır? Bilgi Kartı bir resim, açıklama, sosyal medya profilleri ve çok daha fazla bilgi görüntüleyebilir.

Google her zaman sosyal profilleri listelememekle birlikte, Yoost SEO ayarlarınızda sosyal profillerinizi doldurmanız, sosyal medya tutamaçlarınızı işletmenizin Bilgi Kartında sergilenecek daha iyi bir şans verecektir.

Yoost SEO Sosyal Profiller Bölümü

6. FACEBOOK, TWİTTER, PİNTEREST VE GOOGLE+ AYARLARINIZI YAPILANDIRIN.

Yoast SEO Nasıl Kullanılır? Web sitenizde Open Graph’ı etkinleştirmeniz önemlidir. Böylece birisi içeriğinizi Facebook, Twitter, Pinterest ve Google+’da paylaştığında güzel bir biçimde görüntülenir. Facebook gibi bazı sosyal ağlarda, bu biçim sayfanızın veya yayınınızın özellikli bir resmini, makalenin başlığını, kısa özetini, kaynağı ve yazarını listeler.

Açık Grafik biçimi sosyal ağlardaki içeriği yalnızca bir bağlantıyı bırakmaktan çok daha çekici bir şekilde gösterir; bu nedenle bu özelliği kullanarak ziyaretçileri web sitenizdeki içeriği tıklamaya ve okumaya teşvik edebilir.

 

7. BAŞLIKLAR VE META AYARLARINIZI YAPIN.

Yoast SEO, Google başlıklarına ve meta açıklamalarına önermenizi sağlar. Google sonunda ne kullanacağınıza karar verirken Yoast SEO yüklemenizdeki şablonları değiştirerek Yoast SEO Nasıl Kullanılır? Google’ın görüntülediği başlığı ve betimleyici bilgiyi kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Genel Ayarlar kontrol paneliniz, tüm yazı türlerine (ör. Yayınlar, sayfalar, medya ve özel yazı türleri) ve taksonomilere (ör. Kategoriler ve etiketler), arşivlere ve daha fazlasına ilişkin başlık ve meta açıklamalarını özelleştirebilmenizi sağlar.

Yoost SEO Post Types Bölüm

8. TEK TEK BAŞLIKLARINI VE META AÇIKLAMALARINI, POSTA VE SAYFALARDAKİ PASAJ ÖNİZLEMESİNDE DOLDURUN.

Bazen genel şablon değişkeni yeterli olmayabilir. Her yayın veya sayfada belirli bir başlık veya meta açıklama önerebilirsiniz. Yoast SEO Nasıl Kullanılır? Örneğin, daha akılda kalıcı bir başlık veya meta açıklama oluşturarak, bu kelimeleri arama sonuçlarında görüp tıkladıklarında daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Yoast SEO Snippet Önizleme

10. WEB SİTENİZİN CSS VE JAVASCRİPT DOSYALARINI ENGELLEMEDİĞİNDEN EMİN OLUN.

Yoast SEO Nasıl Kullanılır? Google’ın web sitenizi tarayıp dizine ekleyebilmesi gerekir. Eğer ediyorsanız CSS ve JavaScript dosyalara erişimini tarayıcılarının engelleme  sitenizde Google, mutlaka web sayfalarının listesini nasıl deşifre edilemez. Şunları yapabilirsiniz Yoast SEO robots.txt dosyasını değiştirmek tarayıcıların bu dosyalara erişebilir emin olmak için. Yoast SEO Nasıl Kullanılır?

11. wp_betawpposts DİZİNİNİZİN ALT SAYFALARINI NOİNDEX OLARAK AYARLAYIN.

Alt sayfalar genellikle wp_betawppostsunuzun arşivlerinde görülür (örn. Permalink / page / 2 / ile biter.) Bu sayfaların taranmasını istemiyorsunuz, çünkü bu, girişlerinizi kopyalar – bu da Google’la sorununuz olabilir.

Yoast SEO Nasıl Kullanılır? Arşivlerin alt sayfalarını noindex olarak ayarlamak için Yoast SEO’yu kullanabilirsiniz ; bu da Google’ın sayfanızı dizine eklemesini istemediğiniz anlamına gelir.

12. KATEGORİLERİ NOİNDEX VEYA İNDEX OLARAK BİLİNEN TAKSONOMİYİ AYARLAMANIZ GEREKİP GEREKMEDİĞİNE KARAR VERİN.

Birçok kişi, kategorileri dizine mi yoksa noindex’e mi ayarlamalı konusunda kararsız kalıyor. Kategoriler için, kendi benzersiz açıklamasına sahip yayınlarla WordPress şablonlarını kullanıyorsanız, kategorilerini Yoast SEO Başlıkları ve Meta bölümünde dizine eklemek isteyeceksiniz. Bunun bir örneği  Yoast’ta, şablonda görüntülenen kategori açıklamasına sahip İçerik SEO kategorisidir ve her bir yazı tıklandığında alıntılar içerikten farklıdır.

Orijinal metnin değiştirilmiş sürümlerini kullanıyorsanız veya tam mesajı görüntülerseniz , kategorileri noindex olarak ayarlamanız gerekir. Yoast SEO Nasıl Kullanılır? diyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

13. ORTAMI NOİNDEX’E Mİ YOKSA DİZİNE Mİ AYARLAMANIZA KARAR VERİN.

Yoast SEO’nun Başlıklar ve Metalar bölümündeki Medya şablonu medyanızla ilgili. Her görüntüyü veya başka bir dosyayı yüklediğinizde, kendi sayfasını oluşturur. Medya dosyalarınızın dizine eklenmesinden fayda sağlayabilecek bir fotoğrafçı veya başkası değilseniz, medyayı noindex olarak ayarlamak için Yoast SEO’yu kullanın.

Yoast SEO Nasıl Kullanılır? için bu ayarı Yoast SEO eklentisinin Başlıklar ve Metalar alanındaki Yayın Türleri sekmesindeki Medya bölümünde bulabilirsiniz.

14. KALICI BAĞLANTILARINIZA DURDURMA KELİMELERİ EKLEYİP EKLEMEMEYE KARAR VERİN.

Yoast SEO Permalinks Sectio

Birçok arama motoru , arama taleplerinde durdurma kelimeleri olarak adlandırılan belirli kelimeleri görmezden gelir. Yoast SEO Nasıl Kullanılır? Web sitenizin URL’lerinden ve kalıcı bağlantılarından “ve”,”de” ve “bir” gibi duran sözcükleri otomatik olarak kaldırmak için Yoast SEO’yu kullanabilirsiniz.

Durdurulan kelimeleri ortadan kaldırmak, URL’yi kısaltıp web sitesi ziyaretçileri için daha unutulmaz hale getirebilir.

15. YOAST SEO YARDIM MERKEZİNİ KULLANIN.

Yoast SEO Yardım Merkezi

Team Yoast, Yoast SEO’nun özelliklerini anlamanıza yardımcı olmak için yazı yazmak ve videolar oluşturmak için çok fazla zaman harcıyordu. Eklentinin her alanında, tıklayıp o alan hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bir Yardım Merkezi bölümü bulunur.

Yeni Yoast SEO kullanıcısı için umarım bu yazı sizin için güzel bir küçük kontrol listesi sağlar. Yoast SEO Nasıl Kullanılır? Eklentiyi yapılandırdıktan sonra, onunla yapabileceğiniz çok şey var. Gerçekten WordPress SEO ve Yoast SEO eklentisi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Yoast’ın WordPress SEO rehberini kontrol etmeyi unutmayın .

Medanis Bilişim AŞ 14 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, Profesyonel Tasarım: Ankara Web Tasarım, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
Yoast SEO Nasıl Kullanılır? için 444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

Yoast SEO Nasıl Kullanılır?  yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek