Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Web Tasarım ve Web Geliştirme Arasındaki Fark Nedir?

Web Tasarım ve Web Geliştirme Arasındaki Fark Nedir?

Bir web sitenizin varsa web tasarım, web geliştirme, işlevsellik, müşteri dönüşümü gibi birçok yeni terimi duymaya başlarsınız. Web tasarımı ve web geliştirme terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır; ancak bu doğru değil. Web tasarımcı olmayabilirsiniz ancak bir web sitesi yaptıracaksanız en azından bu iki kavramın farklarını bilmelisiniz. Web Tasarım ve Web Geliştirme Arasındaki Fark Nedir?

Web sayfalarının tasarımcıları ve geliştiricileri farklı beceri setlerine sahiptir. İşletmenizin neye ihtiyacı olduğunu anlayın ve iş için doğru profesyonel seçimini yapın.

Web Tasarım ve Web Geliştirme Arasındaki Fark Nedir?

Web Sitesi Tasarımı Nedir?

Web tasarımcılarının önemli bir becerileri vardır. Yaratıcı ve yenilikçi görsel web sitesi tasarımlarını oluşturma yeteneğine sahiptirler. Onların çalışmaları öncelikle müşterilerin gördükleri veya daha doğrusu web profesyonellerinin ön uç tasarımı olarak gördüklerine dayanıyor. Web tasarımcıları, bir web sitesinin nasıl göründüğünden daha fazla şeyden endişe duyarlar. Müşterilerin web siteleri ile nasıl bir etkileşime girdiğine daha fazla odaklanırlar; yaygın olarak buna kullanıcı deneyimi denir. İngilizce kaynaklarda UX olarak geçer.

İyi web tasarımcıları, güzel görünen ve çekici görünen bir web sitesi hazırlamak için web tasarımının ilkelerini dahil edebiliyor. Web tasarımcıları, seçtikleri tüm tasarım öğelerinin ve özelliklerinin kullanıcı dostu olmasını sağlar. Web tasarımı, kullanıcıların etkileşimde bulunmak istedikleri, gezinmek kolay ve sezgisel olan web siteleri oluşturmakla ilgilidir. Tasarımcılar, web sitesi arabiriminin ne kadar iyi olduğu kontrol eder.

Web Geliştirme Nedir?

İki tür web geliştiricisi vardır: ön ve arka uç geliştiricileri. Arka uç geliştiricileri, görsel tasarımı oluşturan kodla gelmekle yükümlüdürler. Ön uç web geliştirme, html ve CSS’nin yanı sıra Javascript gibi diğer programlarda da beceri gerektirir. Bu programlar, bir web sitesinin sahip olduğu farklı stilleri ve düzenleri oluşturmak için gereklidir. Basit bir web sitesi için, ön uç web geliştirme gerekli olan tek web geliştirme olabilir. Bununla birlikte, en karmaşık web sitesi projeleri hem ön uç hem de arka uç geliştirme gerektirir.

Arka uç gelişmeye odaklanan Web geliştiricileri daha gelişmiş programlama dili becerisine sahiptir. Bu tür geliştiriciler, web sitesinin görsel görünümüne karşıt olarak işlevselliğe daha fazla odaklanır. Müşterilerin web sayfaları ile etkileşim kurma yolunda çalışmaktadırlar. Örneğin, bir arka uç geliştirici, müşterilerin doğrudan çevrimiçi işlemleri tamamlamasını kolaylaştırmak için bir e-ticaret web sitesinde, ödeme süreci ve alışveriş sepetleri gibi farklı özelliklerle karşılaşacaktır.

PHP gibi programlarda bilgi arka uç gelişmesinin anahtarıdır. Bu tür bir gelişme, web formları ve farklı API’ler ile çalışan veritabanı ile arabirim oluşturmayı gerektirir. Geliştirme genellikle müşterinin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olan çözümler bulmayı içerir. Mevcut yazılım araçları olmadan, arka uç geliştiricileri yazılımları sıfırdan yaratabilir. Web sitesi işlevselliğini artırmak için eklentiler gibi yazılımlara her zaman güvenmezler. Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olan yazılımlar üretiyorlar.

Çoğu kişi ya tasarım ya da geliştirme konusunda daha yeteneklidir, ancak çapraz bilgisi sayesinde web tasarımı hakkında bir şeyler bildikleri ve aynı zamanda sıfırdan bazı yazılımlar geliştirdikleri anlamına gelir.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
Web Tasarım ve Web Geliştirme Arasındaki Fark Nedir? konusunda daha fazla bilgi için 444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

Web Tasarım ve Web Geliştirme Arasındaki Fark Nedir? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek