Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Pazaryeri ve E-ticaret Sitesi Arasındaki Temel Farklar

Pazaryeri ve E-ticaret Sitesi Arasındaki Temel Farklar

İnternet endüstrisinde bir pazar, bir e-ticaret web sitesidir. Bununla birlikte, tüm e-ticaret web siteleri pazaryeri değildir. Bu iki farklı model arasındaki en önemli farklar neler? Pazaryeri yolculuğunuz boyunca sizi yönlendirmek için on ana başlıkta sizin için topladık. Pazaryeri ve E-ticaret Sitesi Arasındaki Temel Farklar neler?

Pazaryeri ve E-ticaret Sitesi Arasındaki Temel Farklar

  1.    Daha az ilk yatırım

E-ticaret web sitesinde, etkinliğinizi hızlandırmak için, ayrıca etkinliğinizi korumak için, müşterilere geniş bir ürün yelpazesi ve kampanya teklifleri oluşturmak için yüklü bir sermaye gerekebilir. Pazaryeri web siteleri, satıcılarının stoklarını kendi başlarına işlemesine izin verme avantajını sunar ve bu da ilk yatırımınızı önemli ölçüde azaltabilir. Böylelikle, pazarlar, genellikle, maliyelerini tehlikeye atmadan, onları birden fazla sağlayıcıdan toplayan daha fazla ürünü indeksleyebilecektir. Bir pazaryeri web sitesinin açılış maliyeti, çok daha karmaşık olmasına rağmen, kabaca aynı kalitede bir e-ticaret web sitesi ile aynıdır.

  1.    Çok daha büyük bir envanter

Stok ne kadar büyük olursa, bir müşterinin aradığını bulma olasılığı da o kadar yüksek olur. Bununla birlikte, daha büyük bir katalog, web sitesinde ilgileniyor olsalar bile ziyaretçilerin dikkat süresi azaldıkça, daha fazla işin satılık haline getirileceğini ima eder.

E-Ticaret web sitelerinde, satılmakta olan başka bir şeyi stoklamanıza engel olacak şekilde stoklarda tutmak fiyatların düşürülmesiyle satılmamış ürünlerden bir noktadan kurtulmanız gerektiği anlamına gelir. Elinizden çıkarmadan yeni ürünler alamayabilirsiniz.

Pazaryeri web sitesinde, bir düğmeye basarak satılmayan bir ürünü devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz. Asla satın almadığınız için size hiçbir maliyeti yoktur.

  1.    Ölçeklenebilir bir model

Pazaryeri modeli herhangi bir ürün satın almadığından, sürekli satılmayacak ürünlere yatırım yapmak zorunda olan geleneksel E-ticaret web sitelerinden çok daha az finansal risk alır. Bu şekilde, pazaryerleri ölçek ekonomilerini daha kolay elde eder ve bu nedenle E-ticaret web sitelerinden daha hızlı genişlemelerini sağlar. Trafik çok hızlı büyürse, talebi karşılamak için daha hızlı bir şekilde yeni satıcılar aramamız gerekebilir, ancak büyük miktarda para harcamanın yeni envanter veya depolama tesislerine girmesi konusunda endişelenmeniz gerekmeyecektir.

  1.    2 taraflı bir müşteri ilişkisi

Bir çok ürün satabilmek iyidir, ancak başarının gerçekleşmesi için gereken tek şey bu değil. Müşterilerin ve faaliyetinizin başarılı olmasını isterseniz, işinizi sektörün önemli bir aktörü olarak görmek zorundasınız. Aslında, onlara birinci sınıf müşteri hizmetleri sunmalısınız. Bu hiç de önemsiz bir iş değildir ve bir E-ticaret web sitesinden, yani herhangi bir şey olursa veya müşterilerin soruşturma açması durumunda çok fazla taahhüdün olmasını gerektirebilir. Öte yandan pazaryeri modelinde, alıcılar ve satıcılar arasındaki işlemleri izleyen daha fazla arabulucu rol oynamakta ve alıcı ile satıcı arasında bir şeyler ters giderse sadece adımlar atmaktadır.

  1.    Pazaryeri reklam daha esnektir

Bir pazaryeri, web sitesinde faaliyet gösteren belirli bir sektördeki ürünlerin büyük bir kısmını indekslediğinden, SEO’ya özellikle Google Adwords kullanarak daha fazla müşteri çekebilir. Bu nedenle, şirketin rekabetin şiddetli olduğu ve arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde ettiği genel kategoriler yerine daha spesifik ürünler pazarlamasına izin verir. Bir pazaryeri web sitesi, ürünleri doğrudan müşterilere gönderemediğinden, E-Ticaret web sitelerine karşıt olarak markalayamaz. Bununla birlikte, satıcılar markalarını tanıtmak için önceden pazarlamaya yatırım yapacaklardır, böylece masrafın pazaryeri operatörleri tarafından karşılanması gerekmeyecektir.

  1.    Pozitif nakit akışı

Bu çeşitli tasarrufların sonucu, şirketin finansmanında açıkça hissedilir. E-Ticaret web sitelerinin faaliyetlerini başlatmak için daha başlangıçtaki yatırımları daha ağır olduğu için, yatırımları durdurması gerekebilir. Piyasalar, gelirleri esasen işlemlerin yüzdelerinden dolayı daha iyi kar marjlarına sahiptir; bu da, uzun vadeli bir büyüme elde etmek için daha sonra kendi faaliyetlerine yeniden yatırım yapabilecekleri bir paradır.

  1.    Daha karmaşık bir gezinme

Bir pazaryeri sitesi her biri kendi ürün listesine sahip çok sayıda satıcıyı toplar, ancak hepsi sonunda, geleneksel E-ticaret web sitelerine göre daha fazla referans içeren, iyi koordine edilmiş bir katalog haline getirilir; stoklarla sınırlı değildir. Araştırma çubuğu için daha detaylı ve dolayısıyla verimli filtreler oluşturmanızı sağlar; dolayısıyla kullanıcının araştırmayı daha net bir sekilde rafine etmesi mümkündür.

  1.    Belirli metrikler

Pazaryeri siteleri, daha karmaşık bir kataloga sahip olmanın bir sonucu olarak, satışlarını daha doğru metriklerle takip edebiliyorlar. Örneğin, hangilerinin en iyi ürünler olduğunu bilmekle kalmaz, aynı zamanda hangi üreticilerin daha verimli olduğunu bilebilir. Sonuç olarak, her senaryo için en iyi önlemleri harekete geçirir ve kullanıcıları için gerçekten önemli olan içeriği teşvik edebilir.

  1.    Bir hacim yaklaşımı

Satışlardan önce düşen komisyonlardan öncelikle gelir elde eden pazaryeri siteleri, her bir satış için marjları daha düşük olduğu için e-ticaret web sitelerinin yaptığı ürünlerden daha fazla ürün satması gerekir. Bu nedenle, çok daha fazla işlemle uğraşmak zorundayız, bu yüzden sistemlerinin otomasyonu üzerinde mümkün olan en üst düzeyde durulması kritik önem taşıyor.

  1. Farklı teknoloji

Günümüzde, SAP Hybris , Salesforce Commerce Cloud veya  Magento  gibi yalnızca bir e-ticaret web sitesi oluşturmak için kullanılabilecek çok sayıda çözüm sunuluyor. Teorik olarak daha önce bahsedilen teknolojileri kullanarak kurmak mümkün olsa da, bir pazaryeri sitesi oluşturmak için gerekli olan teknoloji farklıdır, bu şekilde kullanılması amaçlanmadığı için çok karmaşıktır. Gerçek güçlü pazareyeri çözümleri, için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
 Pazaryeri ve E-ticaret Sitesi Arasındaki Temel Farklar konusunda daha fazla bilgi için 444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

Pazaryeri ve E-ticaret Sitesi Arasındaki Temel Farklar yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek