Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Responsive Tasarımın Temel İlkeleri

Responsive Tasarımın Temel İlkeleri

Bir web sitesine ihtiyacınız varsa şirketler için duyarlı yani responsive web sitesi olmak birçok konudan daha önemli bir hal aldı.  Masaüstü tarayıcıları için sadece bir web sitesinin bulunduğu günler çoktan geride kaldı. İnternete erişmek için akıllı telefonları veya tabletleri kullanan birçok kişi var, herhangi bir cihazdaki veya PC’deki herhangi bir kullanıcıya ulaşmak için duyarlı bir siteye sahip olmanız gerekir.

Duyarlı bir web sitesinin oluşturulmasında ve geliştirilmesinde kullanılan birçok teknik vardır. Bu nedenle, web tasarımı konusunda bilgili veya yetenekli değilseniz, kavram ezici veya kafa karıştırıcı görünebilir.

Daha iyi bir anlayışa ulaşmanıza yardımcı olmak için Responsive Tasarımın Temel İlkeleri şunlardır:

Sezgisel yapı

Bir web sitesinin olabildiğince sezgisel olması zorunludur. Kullanıcıların aradığını bulmaları ne kadar kolay olursa, o kadar iyi olur. Sitedeki her şey açıklayıcı olmalıdır. Navigasyonda herhangi bir sorgu veya soru işareti bulunmasına izin vermeyin. Sezgisel tasarım ve basit gezinme, aynı zamanda kullanıcı deneyimini daha çekici hale getirir. Ziyaretçi, A noktasından B noktasına nasıl ulaşacağını merak etmemelidir.

Akışkan ızgaraları

Bir düzen, sayfadaki öğelerin göreli oranlarında kodlandığında, bu tasarıma “akışkan ızgarası” denir.Geleneksel olarak, bir CSS düzeninde her bir öğeyi web sayfasında konumlandırmak için sabit genişlik ızgaraları kullanılır. Bu sabit genişlikli yaklaşım, artık telefon ekranlarından HDTV ekranlarına kadar pek çok görüntüyü içeren, günümüzde geçerli değildir. Şimdi, her bir öğeye belirli yükseklikler ve genişlikler yerine göreli bir boyut veya yüzde verilir.

Ulaşılabilirlik

Her bir kullanıcı, web sayfanızdaki her bir bilgiyi mümkün olan en kolay şekilde erişebilmelidir. Metin, tüm ekran boyutlarında okunabilir olmalıdır. Renkler çekici olmalı, ancak gözler üzerinde sert değil.İçeriğin arka plan tarafından engellenmesine izin verme. Tasarım renk düzeni ve kontrast ile görsel uyum ve dengeye sahip olmalıdır.

Organize ve tasarruflu içerik

Responsive Tasarımın Temel İlkeleri : Etkili iletişim, Türkiye’de duyarlı web tasarımı için önemlidir. Görsel itirazın yanı sıra, içerik ve gezinme ile tutarlılık olmalıdır. Bilgi blokları organize edilmeli ve içeriğin işlenmesini kolaylaştıracak bir şekilde yerleştirilmelidir. Web sitesinin her bölümünden en iyi şekilde yararlanın. Meseleyi olabildiğince az kelime kullanarak deneyin. Tasarım basit ve dağınık olmamalıdır.

Daha az seçenek, daha iyi. Çok fazla bağlantınız ve kategoriniz varsa, yalnızca ziyaretçiler karıştıracaktır. Onlardan seçim yapabilecekleri çok şey varsa, karar vermeleri daha uzun sürebilir.Seçenekleri olabildiğince basitleştirin.

Responsive Tasarımın Temel İlkeleri :Kesme noktalarının doğru kullanılması

Kesme noktalarını belirli ekran boyutlarına ve aygıtlara göre tanımlamaya çalışmak, bir bakım kabusuna dönüşebilir. Belirli cihazlar veya ürünler yerine, içeriğin kendisine dayalı kesme noktaları oluşturmak en iyisidir. Tasarım için önce en küçük mobil ekranla başlayın ve sonra deneyiminizi yavaş yavaş artırın. Metin satırlarını en fazla 75 karakter uzunluğunda tutmak isteyeceksiniz.

 

About Author

Medanis Destek