Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Web Tasarım Şirketi Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Web Tasarım Şirketi Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Web Tasarım Şirketi Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz ? Web sitesi yaptırmayı düşünüyorsunuz ama web tasarım ajansları konusunda bir fikriniz yoksa yazımızı mutlaka okuyun. Türkiye’de mevcut birçok web tasarım ajansı var ve içlerinden iyi birini nasıl bulacaksınız? Aşağıdaki soruları ajansınıza mutlaka sorun:

1. İşi ajansın kendi mi tasarlıyor?

Birçok tasarım ajansı, çalışmalarında dış kaynak kullanıyor. Bu, dışarıdan kiminle çalıştığı ve bu konuda öncülük edip etmediğine bağlı olarak bir sorun olmayabilir. Dışarıdan verdikleri takdirde, seçim işlemlerini sorabilirler. Sitenizi tasarlayacak olan gerçek kişilerin güvenilir ve bilgili olduklarını garanti edebiliyorlar mı?

2. Benim için özel bir site oluşturabiliyor musunuz?

Önceden hazırlanmış şablonları kullanan birini istemezsiniz. Herkes ucuz bir şablonu indirebilir ve değiştirebilir. Sitenizin web’deki diğer her siteye benzemesini istemezsiniz. Web Tasarım Şirketi Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz sorusunda önemli bir konu. Şablonlar bile çeşitli kalitededir. Şablon kullansalar bile kaliteli olduğundan emin olmalısınız.

3. Bana önceki çalışmalarınızdan örnekler gösterebilir misiniz?

Türkiye’deki pek çok web tasarımcısının portföyleri varsa da, önceki müşterilerinin gerçek URL’lerini istemek zorundasınız. Hala hazır ve çalışır durumda olup olmadıklarını görmek için siteleri kendiniz ziyaret edin. Siteleri yüksek kaliteli olduklarından ve sorunsuz çalıştıklarından emin olmak için biraz test edin.

4. Duyarlı web sitelerini tasarlayabiliyor musunuz?

Geleneksel web siteleri artık iş yapmıyor. Bugün, birden çok tarayıcıda ve platformda çalışan duyarlı bir web tasarımının olması şarttır. Size herhangi bir cihaz ve ekranda verimli ve hızlı bir şekilde çalışacak bir site oluşturabilen bir tasarımcı isteyeceksiniz.

5. İlk tasarımdan memnun değilsem ne olur?

Bir tasarımcının ilk ücret karşılığında yapacakları değişikliklerin ve düzenlemelerin sayısını önceden bilmeniz gerekir. Bir tasarımcı seçmeden önce tarzı beğeneceğinizi belirlemek için bir kez daha önceki müşterilerinin web sitelerine yakından bakmanız gerekiyor.

6. Bu proje için ne kadar ücret alacaksınız?

Web siteleri ücretleri birkaç yüz liradan birkaç bin liraya kadar değişir. Tasarımcının beceri seviyesi, ne kadar işe ihtiyacınız olduğunu, web sitesinin kurulması için geçen süreyi, sadece bir düzen mi gerekse içerik ve grafikler mi gerekip gerekmediğini de içeren, fiyata etki eden pek çok faktör vardır . Bazı tasarım ekipleri saat başı ücretlendirmekte ve bazıları proje için sabit bir fiyat almaktadır. Herhangi bir ürün veya hizmette olduğu gibi, fiyat genellikle kaliteyi yansıtır; dolayısıyla muhtemelen en düşük fiyata gitmemeniz gerekir; aksine daha yetenekli tasarımcıların hataları düzeltmesi için uzun vadede daha fazla para ödemeniz gerekebilir.

7. Gelecekte elinizde olacak mı?

Bir web sitesi aslında asla “tamamlanmış” değildir. Teknoloji her zaman gelişiyor ve bunu düzenli olarak yeni içerikle güncellemeniz gerekecek. Bakım da gereklidir. Beğendiğiniz bir tasarımcı bulursanız, uzun vadede bir ilişki kurabilmeniz için gelecekte piyasaya sunulacak olup olmadıklarını sorun.

8. Sitemin hazır olması ne kadar sürer?

Fiyatta olduğu gibi, bir sitenin başlatılması için gereken süre de oldukça sübjektiftir. Bir web tasarımcısı gerçekten iyi ise, muhtemelen başka işleri de var. Yine de, paranızı kabul etmeye istekli oldukları takdirde, sizin için zaman ayırmaları ve ilerlemeler hakkında güncellemeler sunmaları gerekir.

9. Ben veya ekibim İçerik Yönetim Sistemine erişebilir mi?

CMS platformlarının işleyişi hakkında hiçbir bilgiye sahip olmamış olsanız bile, sitenize her zaman erişmeniz gerekir. Kendinizde temel değişiklikler yapabiliyorsanız uzun vadede tasarruf sağlayacaktır.

10. Başka hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

İyi bir web tasarımcısı, düzen yaratma deneyiminden daha fazlasına sahip olmalıdır. Grafiklerinizi ve logolarınızı da oluşturabilecekler mi? Sitenizin arama motorları için optimize edileceğine dair bir garanti sunabilir mi? Web sitesinin tasarımı, sıralamadaki faktörlerden biridir.

 

About Author

Medanis Destek