Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Plesk Panel Nedir?

Plesk Panel Nedir?

Plesk Panel Nedir?

Bir web sitesi için domain ve hosting olmazsa olmazlardandır. Domain yani alan adı web sitenize insanların kolay ulaşmasını sağlar. Hosting ise web sitenizdeki dosyaların, tüm içeriklerin kaydolduğu barınma alanıdır. Plesk Panel Nedir? sorusunun cevabı ise  Windows ve Linux kullanıcıları için geliştirilmiş bir hosting yönetim panelidir.

Plesk Panel Nedir? sorusuyla birlikte Plesk Panel ile neler yapabiliriz sorusunu da yöneltebiliriz. Plesk Panel kullanarak:

Alan adı silebilir veya ekleyebilirsiniz.

Hosting paketinizin izin verdiği kadar alan adı ekleme hakkınız mevcut.

FTP Şifresi Güncelleyebilirsiniz

FTP şifresi güncelleme için “Home>>Alan Adınızı Tıklayınız>>Setup” bölümlerine sırayla girerek gerçekleştirebilirsiniz.

E-posta hesabı oluşturabilirsiniz.

“Home>>Alan Adınızı Tıklayınız>>Mail” adımlarını izleyerek hosting paketinizin izin verdiği kadar e-posta hesabı olulturabilirsiniz

MySQL Veritabani Oluşturmak ve PHP MyAdmin Girişi yapabilirsiniz.

“Home>>Alan Adınızı Tıklayınız>>Databases”adımlarını izleyerek veri tabanı oluşturabilirsiniz. Ardından “Add New Database User“butonuna tıklayarak işleminizi yapabilirsiniz.

Klasör izinlerini ayarlayabilirsiniz.
DNS tanımlamalarını yapabilirsiniz.
Web istatistiklerini takip edebilirsiniz.

Plesk Panel Nedir? Plesk sadece Winodws tabanlı bir kontrol panelidir. Ancak Plesk sadece Windows tabanlı sunucularda değil aynı zamanda Linux tabanlı sunucularda da çalışır.

Plesk Panel Nedir? Hosting yönetim paneli kontrol sistemi Plesk Panel interaktif ve görmeye dayalı şekilde işlemlerinizi yapmanızı sağlar. Bilgisayarınızda masaüstü öğelerin olmadığını düşünün. Sadece ms-dos sistemiyle işlemlerinizi yapsaydınız sürekli kodlar girmek zorunda kalacaktınız. Bu da işinizi uzatacak ve sıkıcı hale getirecekti. Ancak kontrol paneli sayesine işlemlerinizi tıklayarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

Diğer bir hosting panel yöneticisi ise Cpaneldir. Control Panel Linux sunucularda hosting müşterilerinin ve site tasarımcılarının işlemlerini interaktif ve görsel olarak yapmalarına olanak tanıyan bir web hosting kontrol paneli uygulamasıdır.

Cpanel Plesk Panele göre daha hızlı ve kullanışlıdır. Plesk panel hantallığı ile bilinir. Bu yüzden Cpaneli seçmeniz daha iyi olacaktır.

 

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

Plesk Panel Nedir? için 444 5 698 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. 

Plesk Panel Nedir? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek

Önceki Yazı

Sonraki Yazı