Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Cpanel Nedir?

Cpanel Nedir?

Cpanel Nedir?

Cpanel Nedir? sorusunu Control Panel Linux sunucularda hosting müşterilerinin ve site tasarımcılarının işlemlerini interaktif ve görsel olarak yapmalarına olanak tanıyan bir web hosting kontrol paneli uygulamasıdır diyerek cevaplayabiliriz.

Popüler ve lisans gerektiren bir kontrol paneli uygulamasıdır. Webmasterlığa başladığınızda önünüze onlarca konu çıkar ve Cpanel Nedir? sorusu da bunlardan birisidir. HTML ile işe başlarsınız ve sonra domain, hosting işin içine girer. Bir web site yapabilmek için sadece kodlama bilmeniz yeterli değil, aynı zamanda hosting yönetimi konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekir.

Cpanel Nedir? sorusuyla birlikte hostinge de bakmamız gerekir. Hosting sitenizin kalbidir diyebiliriz. Sitenizin açık ve yayında kalmasını sağlayan en önemli bölümdür. Hosting hizmeti sağlayan firmalardan aylık yada yıllık bazda sitenize uygun olacak şekilde 100MB’den 500GB’ye kadar dilediğinizi alabilirsiniz Kaliteli bir hosting firması seçerek 24 saat sorunsuz ve kesintisiz yayında kalabilirsiniz.

Hosting aldığınız firma size cpanel uygulaması için kullanıcı adı, şifrenizi ve bir ıp bloğu gönderir. Bilgisayarınızda sadece ms-dos bulunduğunu düşünün. İşlemleri sürekli kodlarla yapmak gerekirdi ve bu sıkıcı ve biraz zorlayıcı olurdu. Linux işletim sisteminde cpanel olmasaydı aynen bu şekilde her komutu kodlarla yapmanız gerekecekti. Cpaneli bilgisayarında masa üstü ile aynı mantıkta kullanabilirsiniz.

Cpanel Nedir? ve içeriği nedir sorusuna gelirsek:

E-posta: Cpanel üzerinden e-posta ekleyip silebilirsiniz, webmail kullanarak otomatik cevaplayıcılar oluşturabilirsiniz.

Site Yönetimi: FTP hesaplarınızı yöneterek tüm dosya işlemlerinizi yapabilirsiniz. Sayfalarınızı özelleştirebilir ve alt alan adlarınızı yönetebilirsiniz.

Analizler: Cpanel ile sitenizin analizini yapabilirsiniz.

Ayrıca Cpanel ile:

  • Yedekleme yapabilir, var olan yedekleri yüklersiniz.
  • Sitenizin trafiğini görebilirsiniz.
  • Sitenize SSL kurma işlemleri ve güvenlik adımları
  • Alt domain, yönlendirme ve park işlemleri

Cpanel rakiplerinden Linux işletim sistemiyle en uyumlu kontrol paneli özelliğiyle ayrılır.

 

About Author

WMwcZ9zI1x

Önceki Yazı

Sonraki Yazı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir