Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Pazarlamada Z Jenerasyonu İçin Neler Yapabilirsiniz?

Pazarlamada Z Jenerasyonu İçin Neler Yapabilirsiniz?

Son günlerde her yerde Z kuşağı X kuşağı gibi söylemler duymaya başladık. Peki bu kuşakların özelliklerini bilerek pazarlama için nasıl kullanabiliriz? Pazarlamada Z Jenerasyonu İçin Neler Yapabilirsiniz?

Z jenerasyonun özelliklerini genel olarak ifade edersek: genç, kararlı, akıllı ve bol miktarda satın alma gücüne sahipler. Sadece dört kısa yıl sonra, bu demografik nüfus ülkenin nüfusunun çoğunu oluşturacak. Özellikle markalardan beklentileri ve onlarla etkileşim kurmaları eski kuşaklarla çok farklı. Z jenerasyonu, tüketici satın alma alanı üzerinde büyük bir etki yaratmaya hazır.

Kuşak Z

Doksanların ortalarından sonra doğanlar gibi gevşek özelliklere sahip olan Z kuşağı, normallik örtüsünün çıkarıldığı bir dünyada olgunlaşıyor. Sonuç olarak, günümüz gençleri, önceki kuşaklara kıyasla yaşadıkları dünya hakkında daha seviyeli ve gerçekçi görünmektedir. Cassandra raporundaki analizler şunları göstermektedir:

 • Z jenerasyonu içinden yanıtlayanların yüzde 71’i başarıya ulaşmadan önce önemli başarısızlıklarla karşılaşmayı bekliyor
 • Yüzde kırklık başarısızlığı tekrar denemek için bir fırsat olarak görüyorlar

Tıpkı onlardan önceki nesiller gibi, Z jenerasyonu dünya görüşü inanılmaz siyasi ve tarihi olaylarla şekillendirilmiştir.

Sonuç olarak, Z jenerasyonu, dürüst, candan ve sosyal iyilik için çalışır. İncelenen gençlerin yaklaşık yüzde 80’i dünyadaki açlık konusunda endişeli olduğunu bildirdi. Birazcık kurumsal sosyal sorumluluk duygusu sergileyen markalarla alışveriş yapmayı tercih etmeleri şaşırtıcı değil.

Z jenerasyonu, cinsiyet ve ırksal eşitlik açısından en açık ve kabul gören kişilerden biridir. Bu, “toplumsal cinsiyet algısı” ve “toplumsal cinsiyet eşitliği” gibi terimlere neden olan nesildir.

Tüketici Olarak Z Jenerasyonu

Z jenerasyonunun ne kadar satın alma gücü var? Bu grubun satın alma gücü ebeveynlerinin satın alma kararlarını da kapsar. Z jenerasyonunun ebeveynlerinin yaklaşık % 93’ü, çocuklarının ailenin harcamalarına en azından bir kısmının etkisi altında olduğunu belirtiyor:

 • giysi
 • Elektronik
 • Eğlence
 • Oyuncak

Aslında, bu nesil söz konusu olduğunda internete erişim çok büyük. En çok bağlantılı olarak düşünülen Jenerasyon Z, hareket halindeyken ihtiyaç duydukları bilgiye erişmek için kullanılır. 13-17 yaşlarındaki gençlerin neredeyse dörtte üçünün akıllı telefonları olduğu ve günlük olarak çevrimiçi olması için şaşırtıcı değil.

kuşak-z-4

“Genç tüketiciler için mobil telefon artık yalnızca hareket halindeyken değil, her yerde, hatta oturma odalarında bile kullanılıyor. İçerik sağlayıcıların ve reklam verenlerin, bulundukları tüketicilere, kullandıkları cihazda ve katıldıkları etkinlikler sırasında erişebilmeleri için yaklaşımlarıyla esnek olması gerekir.” Bu yüzden mobil uyumluluk her zaman önemlidir.

Z kuşağının olağanüstü bağlantısı, kendilerine aktif olarak katılmış oldukları ve satın alma kararlarını vermeye gelince güvenebilecekleri küresel bir topluluğa erişmelerini sağlar.

Z jenerasyonu kalite gözlemlemek için internete bakmakla kalmıyor, aynı zamanda onları diğer insanların görüşlerinin de farkına varıyor.

Markalar Neler Yapabilir?

Z jenerasyonu için bir şeyler yapmak şu an için gereksiz gelebilir ancak bunu şimdiden fark eden ve bunun üzerine giden firmalar 3-4 yıl sonra kazanacak. Her zaman herkesten birkaç adım önde olanlar kazanır. Herkes yaptığında siz de yaparsanız bunun size çok avantajı olmayacaktır.

13-17 yaş arası gençlerin yaklaşık yüzde 90’ı bir masaüstü veya dizüstü bilgisayara sahip veya erişime sahip ve gençlerin % 58’i bir tablet bilgisayara sahip.  Birçok Z jenerasyonu, çevrimiçi olarak bir markayı veya ürünü araştırır, ardından bir alışveriş yapmak için bir perakende mağazasını ziyaret eder.

4D,  yeni norm. Z jenerasyonu, hayat boyu dolaşırken, mesaj atarken, sohbet edebiliyor. Onlarla bağlantı kurmak isteyen markalar için sağlam bir çevrimiçi ve çevrimdışı deneyimine sahip olmaları zorunludur. Aşağıdakileri kapsayan etkileşimli deneyimler şarttır:

 • emoji’yi
 • Sembolleri
 • Görüntüleri
 • Videoyu
 • Canlı yayını kullanmalısınız.

kuşak-Z-1

Çok dijital, çok ekranlı, gerçek zamanlı bir ortamda yaşamanın sakıncaları da var.  15 yaşına gelene kadar en az 200.000 pazarlama mesajıyla karşılacaklar. Belki de bu yüzden ortalama dikkat süresi sadece sekiz saniyedir. Dolayısıyla, çevrimiçi nerede takıldıklarını öğrenmek ve anında yakalamak için ödeme yapıyorlar. Bu demografik, YouTube ve Snapchat’tan Facebook ve Instagram’a çeşitli sosyal medya platformlarında kendini yaymak için tipik bir özellik.

Yaratıcı ve şeffaf bir yaklaşım. Z kuşağı, kurumsal sorumluluk ve toplumsal kapsayıcı olma arzusuyla karakterizedir. Aşk, çeşitlilik, saygı ve pozitifliği benimseyen markalaşma, dikkatlerini çekme daha büyük olasılıktır.

Markanız için sosyal hizmet edinme. Sohbeti teşvik edin ve tüketicilerinizin incelemeleri bırakmasını öneririz. Sosyal medya oyununuzun açık olması kritik önem taşıyor. Tüketici geri bildirimine hızlı bir şekilde yanıt verdiğinizden ve olumsuz değerlendirmelere proaktif bir yaklaşımda bulunduğunuzdan emin olun. Ürünlerinizi / hizmetlerinizi kuşatan söylem üzerinde sekmeler oluşturmanıza yardımcı olmak için sosyal dinleme yazılımına yatırım yapın.

kuşak-Z-2

Geri vereceğiniz yolları bulun. Z kuşağı dünyada iyi şeyler yapma misyonunu benimseyen markalar, güven ve sadakatlerini kazanmak için daha iyi bir şansa sahiptir. Çevre, yoksulluk, eşit haklar vb. gibi önem verdikleri bir temayı bulun ve arkasında duran bir nedene dönüştürün. Sonra, onu desteklemek için gerçek bir çaba gösterin.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, sosyal medya reklamları, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz. 

Pazarlamada Z Jenerasyonu İçin Neler Yapabilirsiniz? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek