Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Native Uygulama Nedir

Native Uygulama Nedir

Native Uygulama Nedir sorusuna mümkün olduğunca anlaşılır ve basit cevap vermek istiyoruz.

Native sözlük anlamı doğal anlamına geliyor. Tabi insanın aklına doğal olmayan uygulama mı var sorusu geliyor. Native mobil uygulamalar cihazın yeteneklerine ve bilgilerine erişebilir.  Kullanıcılar diledikleri gibi mobil uygulamalarının cihaz yönetim ve izinlerine erişebilir ve bunları düzenleyebilirler. Mobil uygulamaları için gereken kaynak kodlarını  Android için Android Studio’da, iOS için xCode da düzenleyebilirler. Native Uygulama Nedir sorusuna bakarken hybrid uygulamadan da bahsetmemiz gerekir.

Native Uygulama Nedir sorusuna tasarımcının uygulamayı tasarlarken kullandığı dil diyebiliriz. Hybird uygulama temel olarak ‘write once, run everywhere’ yani tek bir kod çıktısı ile birden fazla platformda çalıştırılabilmek üzerine geliştirilmiştir.

Native Uygulama Nedir sorusu ile ne işe yarar sorusunu sorarsanız ayrıntılı ve fazla özelliğe sahip bir mobil uygulama geliştirecekseniz native uygulama tercih edilmeli.  Temel olarak daha düşük donanım gerektiren ve veri yükü daha az olan uygulamalarda hybrid geliştirme tercih edilmektedir.

Native mi daha iyi hybrid mobil uygulama mı sorusuna kesin bir cevap veremeyiz. Uygulamanın hedefleri, özellikler ve işlevi doğrultusunda karar  vermelisiniz.

Özetle Native Uygulama Nedir dersek: Uygulamada kişilerimiz varsa, sanki rehberimiz gibi, buton simgeleri temanızın renk ve şekline gibi görülür. Bu uygulamalar yapıldığı işletim sistemine özeldir. Bu tür uygulamalarda işletim sistemlerinin diğer işletim sistemlerin olmayan kendi özellikleri kullanılır. Bu tip uygulamalardan galeri sayfalarını telefonun resim galerisinden bir video açmak istediğinizde telefonun kendi video player’ı ile izleyebilirsiniz.

Mobil uygulama çalışmanızı profesyonel bir ekiple yaparsanız onlar sizin için en iyi yöntemi zaten seçerler veya fikir verirler.

Medanis Bilişim AŞ olarak yılların verdiği tecrübe ve profesyonellikle sizlere mobil uygulama konusunda yardımcı olabiliriz. Bizimle iletişime geçerek genç ve dinamik ekip arkadaşlarımızla birlikte projenizi hayata geçirebiliriz.

About Author

Medanis Destek