Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Mobil Uygulama Vergi

Mobil Uygulama Vergi

Akıllı telefon kullanım oranının artmasıyla birlikte mobil uygulamalara olan ilgi de artmaya başladı. Birçok girişimci mobil uygulama üreterek satışlardan veya reklam gelirlerinden para kazanmayı hedefliyor. Mobil Uygulama Vergi konusu da bununla birlikte merak ediliyor.

Türkiye’de sadece genç nüfusun mobil uygulamalara harcadığı para aylık ortala 7.5 TL civarında. Buna reklam gelirlerinden gelen para dahil değil. Dünyada ise Türkiye’nin mobil uygulama tüketimindeki payı %2 civarında. Bu küçük bir oran gibi gelmesin çünkü çoğu ülkenin payı %1 civarlarında. Türkiye’nin ortalaması gayet iyi. Tüketim iyi olsa da mobil uygulama üretimi binde birlerde takılıp kalmış. Her ne kadar her geçen gün mobil uygulama üretimi  artsa da hala mobil uygulama fikirleri bulmanın ötesine geçemiyoruz. Mobil Uygulama Vergi konusuna gelirsek öncelikle şunu söylemek gerekir. Düzenli veya hatırı sayılır şekilde kazanç sağlanan her işten yasal olduğu için vergi vermeniz gerekir. Bu ister web sitesinden ürün satarak kazanılsın ister mobil uygulama satarak para kazanılsın. Sonuçta bir ürün veya hizmet satılıyor ve para kazanıyorsunuz Mobil Uygulama Vergi ödemeniz gerekir.

Mobil Uygulama Vergi konusunda nelere dikkat etmelisiniz?

Uygulama mağazaları sizin için mobil uygulamanızı satışa çıkarırlar.  Uygulama sahipleri ile aralarındaki standart satış sözleşmeleri uyarınca mağazalar, sanal satış mağazalarında bu uygulamaları nihai tüketicilere uygulama sahipleri adına satışa sunmaktadır. Bu mağazalar uygulamaları sahiplenmezler. Sadece aracı satıcı konumdadırlar. Sanal mağazalar kendi paylarını keserek kalan parayı hak sahibi kimse ona aktarmakla yükümlüdür.

Diyelim ki bir kullanıcı uygulama indirdi, hukuk kurallarına göre doğrudan doğruya uygulama sahibi ile nihaî tüketici arasında o ürünün kullanılmasını düzenleyen bağlayıcı bir sözleşme yapılır. Sanal mağaza, ilgili üçüncü şahıs ürünü bağlamında uygulamayı indiren tüketici ve uygulama sahibi arasındaki lisansa taraf değildir. Yani sanal mağaza Mobil Uygulama Vergi konusundan kesinlikle sorumlu değildir.

Ancak ülkemizde Mobil Uygulama Vergi işlemleriyle ilgili de kesin, resmi bir işlem yok.  İnternetten yapılan satışlara ilişkin özel yorum bazında yapılmış açıklamalar bulunmakla birlikte, bu yorumlar uygulama satışlarına doğrudan uygulanabilir gözükmemektedir.

 

About Author

Medanis Destek

Önceki Yazı

Sonraki Yazı