Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Mobil Uygulama Türleri

Mobil Uygulama Türleri

Mobil uygulamaların artmasıyla birlikte girişimciler mobil uygulama sektörüne ilgi duymaya başladı. Ancak çoğu kişinin kendi uygulamalarını üretmesi ya da birilerine uygulama yaptırmaya başlamasıyla mobil uygulama sayısında büyük bir patlama yaşandı. Bu yüzden artık sadece bir mobil uygulama yaptırarak para kazanma devri geride kaldı. Mobil uygulamadan para kazanmak için artık ilginç bir mobil uygulama fikri bulmalısınız veya mobil uygulama kategorileri, Mobil Uygulama Türleri iyice incelenerek en çok ilgi gören uygulamalara yönelmek gerekir.

Mobil Uygulama Türleri incelendiğinde teknik bilgi olarak 3’e ayrıldığını söyleyebiliriz:

  1. Native (yerel) mobil uygulamalar
  2. Web mobil uygulamalar
  3. Hybrid mobil uygulamalar

Kendi uygulamanızı yapacaksanız öncelikle bu başlıkları araştırmanız yerinde olacaktır. Ancak bir girişimci olarak Mobil Uygulama Türleri araştırılıyorsa daha çok hangi uygulama türlerinin indirilip, satın alındığının araştırılması yerinde olacaktır.

Sosyal medya uygulamaları

Mobil Uygulama Türleri incelendiğinde sosyal medya uygulamalarının en önde olduğunu görüyoruz. Türkiye’de akıllı telefon kullananların ve internete girenlerin çoğunun ilk amacı sosyal medya hesaplarına bakmak oluyor. Tahmin edersiniz ki Facebook sosyal medya uygulamalarının içinde en çok tercih edilen uygulama.

Mobil İletişim

Mobil iletişim uygulamaları ise Mobil Uygulama Türleri içinde en çok kullanımda ikinci sırada yer alıyor. Ücretsiz konuşma, mesajlaşma ve görüntülü arama uygulamaları da çok tercih edilen uygulamalar arasında.

Arama motoru uygulamaları

Mobil Uygulama Türleri içinde en çok kullanılan uygulamalardan birisi de arama motoru uygulamaları. Yapılan araştırmada en çok indirilen uygulamalar arasında arama motoru uygulamaları yüzde 26’lık oranla 3. sırada.

Oyunlar

Mobil Uygulama Türleri içinden oyun uygulamaları tahmin edebileceğiniz gibi en çok kullanılan uygulamalar arasında. Özellikle gençlerin aylık ortalama 7.8 saati oyun uygulamalarında geçiyor.

Uygulamaların Mobil Uygulama Türleri ‘ne göre getirdikleri reklam gelir oranları ise şu şekilde:

mobil-reklam-gosterim

Bir uygulama yapmayı ya da yaptırmayı düşünüyorsanız Mobil Uygulama Türleri yazısını mutlaka inceleyerek karar vermelisiniz.

 

About Author

Medanis Destek

Sonraki Yazı