Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Mobil Uygulama Kullanım İstatistikleri

Mobil Uygulama Kullanım İstatistikleri

Global Mobil Kullanıcı Anketi 2012 yılından itibaren birçok ülkede uygulanıyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerde Mobil Uygulama Kullanım İstatistikleri bu şekilde belirleniyor.

Mobil Uygulama Kullanım İstatistikleri Türkiye’den 18-50 yaş arasında 1000 kişi üzerinde uygulanan anket sonuçlarına göre Türkiye akıllı telefon bağımlılığında en yüksek ülkelerden biri. Türkiye’de özellikle gençler günde ortalama 70 kez yani 15 dakikada bir telefonlarını kontrol ediyor. Bu oran Avrupa ülkelerinin neredeyse iki katı.

Akıllı telefon bağımlısı olarak adlandırabileceğimiz kesim Mobil Uygulama Kullanım İstatistikleri anket çalışmalarına göre genç kesimden oluşuyor. Türkiye’de mobil kullanıcılarının %22’si bağımlılık düzeyinde telefonlarına bağlı ve bu kişilerin en az 5 mobil cihaza erişimi var. Bu kullanıcılar Mobil Uygulama Kullanım İstatistikleri sonuçlarına göre ayda ortalama 7.5 TL’yi sadece uygulamalar için harcıyor. Her 10 kişiden 9 tanesi uyandıktan sonra 15 dakika içerisinde mutlaka telefonuna bakıyor. Kullanıcıların %77’si dolmuş ve otobüslerde, %52’si TV izlerken düzenli olarak telefonlarına bakıyor.

Mobil Uygulama Kullanım İstatistikleri sonuçlarına göre bu bağımlılık durumu hayatımızı olumsuz yönden de etkiliyor. Örneğin kullanıcıların %20’si karşıdan karşıya geçerken veya araç kullanırken akıllı telefonlarına bakıyorlar. 18-25 yaş grubu daha büyük yaş oranına göre iki kat fazla cep telefonuna bağımlı yaşıyor.

Mobil Uygulama Kullanım İstatistikleri sonuçlarına göre her iki kullanıcıdan biri fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşıyor. Türkiye bu konuda da birinciliği kimseye bırakmıyor. Çin, Rusya, Almanya, İngiltere gibi birçok ülkeden daha fazla fotoğraf çekip paylaşıyoruz.

Eski telefonların ise Mobil Uygulama Kullanım İstatistikleri sonuçlarına göre satılmak yerine bir akrabaya verildiği belirtiliyor. Ülkemizdeki akıllı telefon kullanım oranının her yaş grubuna hızlıca yayılmasında akrabalara verilen telefonlar etkili olabilir.

Mobil Uygulama Kullanım İstatistikleri sonuçlarını genel olarak incelediğimizde ülkemizde birçok ülkeden daha fazla akıllı telefon kullanım oranı olduğu görünüyor. Bu sonuçlardan firmamız için şu sonucu çıkarabiliriz:

  • Mobil uyumlu web sitelerimiz olmalı
  • Firmamıza ait mobil uygulamamız olması gerekir
  • Sosyal medyada firmamızın bir hesabı olması gerekir

 

About Author

Medanis Destek