Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Mobil Uygulama Arayüzü

Mobil Uygulama Arayüzü

Mobil uygulamalar ilk zamanlar yurt dışında büyük ilgi görürken son günlerde ülkemizde de pazar payını arttırmaya başladı. Girişimciler mobil uygulamalar tasarlatarak bu pazardan pay almaya çalışıyor, firmalar mobil uygulamaları ile müşterilerine yeni kolaylıklar sunmaya çalışıyor. Mobil Uygulama Arayüzü gibi birçok terim hayatımıza mobil uygulamalarla birlikte girmeye başladı.

Mobil Uygulama Arayüzü mobil uygulamalarda (iOs, Android, Windows Phone vb.) arka planda çalışan yazılımın son kullanıcıya ulaştığı grafik ara birime denir. Mobil Uygulama Arayüzü daha çok uygulama tasarlayan kişiler tarafından kullanılır ancak siz de bir uygulama yaptırmak istiyorsanız Mobil Uygulama Arayüzü gibi terimlere en azından aşina olmalısınız.

Bir mobil uygulama yaptıracaksınız öncelikle yeni çıkan mobil uygulamaları telefonunuza indirin ve Mobil Uygulama Arayüzü incelemesi yapın. “Mobil uygulamalar nasıl görünüyor? Hangi özellikleri göze çarpıyor? Kullanım kolaylığı var mı? En çok indirilen mobil uygulamaların ortak özelliği ne?” gibi ufak çaplı bir inceleme yapabilirsiniz.

Mobil Uygulama Arayüzü bir mobil uygulama için önemli bir yere sahip çünkü insanlar uygulamaları önce nasıl göründüğü ile değerlendirirler. Daha sonra açılma hızı, kullanım kolaylığı, işe yarayıp yaramama gibi kriterlere göre değerlendirirler.

Mobil uygulamalar küçük ve basit gibi görünse de mobil uygulamada ayrıntılar önem kazanır. Örneğin kullanılan yazı fontu okumayı kolaylaştırsın diye çok büyük seçilirse ekran küçük olduğu için birbirine giren şekillere dönüşebilir ya da tam tersine çok küçük yapılırsa arka planda kaybolabilir. Mobil Uygulama Arayüzü çalışmaları bu yüzden önemlidir.

Mobil Uygulama Arayüzü tasarımında kullanılan renklerden grafiklere kadar birçok konu önemli bir yere sahip. İnsanlar gözlerini yoran renklerden veya okuyamadıkları yazılardan hoşlanmazlar ve uygulamanızı saniyeler içerisinde telefonlarından silebilirler.

Mobil Uygulama Arayüzü tasarımınızda insanların dikkatini çekecek kadar iyi kullanım kolaylığı sağlayacak kadar sade bir tasarım seçilmelidir.

Medanis Bilişim AŞ olarak sizlere mobil uygulama çalışmanızda yardımcı olabiliriz.

 

About Author

Medanis Destek

Önceki Yazı

Sonraki Yazı