Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
İçerik Neden Tasarımdan Önce Gelmelidir?

İçerik Neden Tasarımdan Önce Gelmelidir?

İnternet her eve ve neredeyse çoğu insanın cep telefonuna girdikçe insanların beklentileri de bu oranda artıyor. Eskiden sadece bir web sitesi ve şirketin iletişim bilgileri yeterliyken artık insanlar web sitelerinden daha fazlasını istiyor. Bundan on yıl önce arka fonda çalan bir müzik ve birkaç flash animasyonla en iyi web sitesine sahip olduğunuzu iddia edebilirdiniz ancak bugün durum çok farklı. İçerik Neden Tasarımdan Önce Gelmelidir? sorusunu ele alarak günümüzde insanların istediği web sitesini nasıl oluşturabileceğini inceleyeceğiz.

Neden önce web sitesi yapılıyor ve biz ondan sonra içerik yazmaya başlıyoruz. Bir de şu iki olasılığı düşünerek plan oluştursak nasıl olur?

  • Önce tasarım yapın, daha sonra içerik yazın
  • Önce içeriği yazın, ardından tasarım yapın

Pek fazla bir şey değil. Bazı tasarımcılar tüm içeriğinizi isteyecek ve tamamlayacak bir tasarım oluşturacaktır. Diğer tasarımcılar size içeriği kapalı tutmanızı söyleyecek; olması gerektiğini düşündükleri görünümü yaratacaklar ve sonra uyan içeriği web sitenize göre oluşturacaksınız.

Bu yaklaşımlardan biri diğerinden iyidir. Muhtemelen bu makalenin başlığından tahmin ettiğiniz gibi, içerik ilk yaklaşımıdır.

Nedenini konuşmadan önce bir şeyi açıklığa kavuşturmak gerekirse: Bu, her bir kelimenin tasarım süreci başlamadan önce yazılması ve onaylanması gerektiği anlamına gelmez. Daha ziyade, web sitenizin birincil sayfalarının tamamen yazılmış olması ve tasarımcınızın sitenizin görünümünü oluşturmaya başlamadan önce nereye gitmeye hazır olduğu anlamına gelir. Bu kelimelerden bazıları değişecek mi? Olabilir. Ancak genel mesaj (ve yaklaşık uzunluk) yerinde kalacak.

İÇERİK TASARIMINIZI ŞEKİLLENDİRİR

Önce içerik oluşturduğunuzda, kim olduğunuza uygun olarak bir tasarım elde etmiş olursunuz. Eğer içeriğiniz yoksa, tasarımcı karanlıkta çekim yapıyor demektir. Kim olduğunuz veya internette olmak istediğiniz kişinin net bir anlamı olmayacaktır. Çevrimiçi dünyada söyledikleri gibi içerik kraldır. Kralın iyi bir iş yapabildiğinden emin olmak için içerik etrafında tasarım yapılmalıdır.

Tasarımın ilk yaklaşımını uygularsanız, tasarımcınızın sizin için yarattığı alanlara dayalı olarak kralınızı yaratmak zorunda kalırsınız. Bu işlemle içerik ikinci plana itilir ve ikinci planda bulunan bir şey başarıya ulaşamaz. İçerik yazan kişi, belirli alanlara uyan bir şeyler hazırlamaya zorlanır, iyi içerik oluşturma işleminin doğal akışını keser ve web sitesinde gerçekten istediğiniz iletilere sahip olmamanıza neden olur.

PAHALI GECİKMELERDEN VE GEREKSİZ HAYAL KIRIKLIĞINDAN KAÇININ

İçeriğe dayalı olarak tasarım yaptığınızda, tasarımlarınızı onaylamadan önce sitenizin nasıl görüneceğini tam olarak bilirsiniz. Gördüğünüz gibi, gerçekte olduğu gibi düzenlenecektir. İçeriğin her sayfaya uyduğunu biliyorsunuz ve tasarım içinde iyi göründüğünü biliyorsunuz. Başka bir deyişle, tam olarak ne isterseniz elde edersiniz.

Önce tasarım yaparsanız, içeriği tam ihtişamla görmeden önce tasarımları onaylamanız gerekir. Formalite içerik ile dolup taşan yeni web sitenizin gerçekçi bir resmini vermeyecek tasarımlar alacaksınız. İyi göründüğünü düşünebilirsiniz, ama bilmeyeceksiniz çünkü gerçekten sizin değil. Hala içerikleriniz yüklenmedi. Kaçınılmaz olarak, bu yolda değişikliklere neden olacaktır. Site gelişmeye başlayınca, içeriğinizin önceden onayladığınız tasarıma uymadığı yerleri görebilirsiniz. Ya içeriğinizi ayarlamanız ya da tasarımınızı değiştirmeniz gerekecek. Her ikisi de zamana ve paraya mal olacak. Yeni web siteniz yavaşlar ve ilgili herkes bu süreçte öfkelenir.

YENİ BİR WEB SİTESİ İÇİN PROFESYONEL İÇERİK YAZARI KİRALAMA

Takımınızda iyi bir yazar olan birisi olsa da, profesyonel bir içerik yazarı seçerseniz, özellikle de tasarımcınızla yakından çalışan biri varsa, daha iyi sonuç alırsınız. Profesyonel bir içerik yazarına sahip olduğunuzda, kurum içi bir içerik çözümüyle sahip olamayacağınız pek çok avantaj elde edersiniz:

  • Web formatında okunabilen içeriği
  • Kaliteli bir web tasarımı bağlamında iyi çalışan içerik
  • Tüm sayfalarda tutarlı bir sesle yazılan içerik
  • Hedef kitle için yazılmış içerikler
  • Arama motorları için optimize edilmiş içerik
  • Ortak gramer hataları ve yazım hataları içermeyen içerik

Ve muhtemelen en büyük faydasını da unutmamak gerek: web tasarım sürecinin bir parçası olan profesyonel bir içerik yazarı ile çalışırsanız, süreç çok daha düzgün ve daha hızlı bir şekilde ilerleyecektir. Yeni ve geliştirilmiş web siteniz size daha hızlı yanıt vermeye başlayacaktır.

ÖNCE İÇERİĞİ YERLEŞTİRİN

Yeni bir web sitesi yaptırmak üzeresiniz, önce içeriğinizi yerleştirdiğinizden emin olun. Tüm web tasarımı deneyimi çok daha iyi olacaktır. Çoğu durumda, mevcut sitenizdeki içerik, çeşitli nedenlerden ötürü işe yaramayacak: tarihi eskidir, artık kim olduğunuzu ya da kim olmak istediğinizi yansıtmamaktadır. Modern tasarımınız için modern içeriğe ihtiyacınız var. Ve bunu bu sırada yaratmalısınız.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

İçerik Neden Tasarımdan Önce Gelmelidir? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek