Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
E-ticarette Daha Fazla Ürün Satma Teknikleri

E-ticarette Daha Fazla Ürün Satma Teknikleri

E-ticaret siteniz varsa bazen müşterilerinizin gerçek insanlardan oluştuğunu unutabilirsiniz. Klasik pazarlamada hangi yöntemler kullanılıyorsa e-ticarette de bilişsel önyargılar, ikna teknikleri, psikolojik teoriler kullanılmalıdır. E-ticarette Daha Fazla Ürün Satma Teknikleri ile artık e-ticaret sitenize gelen insanların daha fazlasını ürünlerinizi almak için ikna edebileceksiniz.

En popüler inandırıcılık tekniklerinin bazılarını kullanmak bile sizi rekabette öne geçirebilir. İnsanların neden alışveriş sepetinden almadan çıktıkları  ya da hangi mesajlardan daha çok etkilenerek alışveriş yaptıkları konusunda bilgi sahibi olarak işletmenizi daha da büyütebilirsiniz.

E-ticarette Daha Fazla Ürün Satma Teknikleri

 

1. Karşılıklılık

Karşılıklılık, birisinin size bir şey verdiği zaman karşılığında bir şey yapmaya daha hazır hale geliriz.

İki değerin mutlaka eşit olması gerekmez. Mesela, bizim için kapıyı elinizle tutarsanız, bizim size kahve ısmarlama olasılığımız yükselir.

Mağazanıza uygulamak için yollar:

 • Para kazanmak için değil, rahat ziyaretçiden gerçek alıcıya olan ilişkiyi değiştirmek için tasarlanmış bir web sitesine sahip olun ve bunun yanında karşı konulmaz ve düşük fiyatlı bir ürün mutlaka sunun.
 • Ücretsiz bir hediye veya indirim sunun: ücretsiz kargo, ilk kez alışveriş yapanlar için hoş bir indirim, ürün örnekleri, sipariş edilen bir ürünle birlikte gitmek için beklenmedik bir hediye vs.
 • Mevcut müşterilere takdir kartları ve notlar gönderin.

2. Tutarlılık

Tutarlılık, web sitenizde taahhüt ettiğiniz her şeyin arkasında olmanız gerektiğini gösterir. Taahhütte bulunacak birini bulduktan sonra kendi inançlarını kazanmaya başlarlar. Yani, kendileri ve başkaları için ilgili eylemleri haklı kılmaya başlarlar.

Mağazanıza uygulamak için  yollar:

 • Ziyaretçilerinizi e-posta listenize abone olmaya teşvik edin veya ilgili ücretsiz bir kaynak indirin. Küçük taahhüdünü yaptıktan sonra, daha büyük bir taahhütte bulunma olasılıkları daha yüksektir.
 • Her aşamada sosyal paylaşımı cesaretlendirin. Taahhüt ne kadar çok kamuoyu ne kadar iyi olursa, o kadar iyi olur.

3. Sosyal Kanıt

İnsanlar doğal olarak sosyaldirler. (evet, sosyal medya gelmeden önce bile). Sonuç olarak, çevremizdeki insanlardan çok etkileniyoruz. Sosyal kanıt, eylem ve inançlarınızı çevrenizdeki kişilere dayandırdığınız anlamına gelir.

Size benzeyen birinin liderliğini takip etme olasılığınız yüksektir veya belirsiz olduğunuz durumlarda genellikle herkesin yaptıklarını yaptığınızda daha raha hissedersiniz.

Derecelendirmeler, incelemeler, paylaşım sayıları, referanslar … toplumsal kanıt her yerde.

Mağazanıza uygulamak için yollar:

 • Ünlü veya uzman birinin ürününüzü onaylamasına veya ürününüz için bir referans oluşturmasına izin verin.
 • Yakın zamanda satın aldığınız kişinin veya şu anda kaç kişinin ürünü ziyaret ettiğini gösterin.
 • Medya logoları gibi güven simgeleri ekleyin.

4. Beğenme

Benzerlik, basitçe, sevdiğiniz insanlara “evet” demek eğiliminde olduğunuzu gösterir. Bu iki faktöre bağlı:

 1. Fiziksel Cazibe: Araştırmalar , fiziksel olarak çekici olan kişilerin daha ikna edici olduğunu gösteriyor.
 2. Benzerlik: Kendinize benzer düşündüğünüz biri tarafından ikna edilmesi daha olasıdır.

Örneğin, hangi sitelerden hangisini satın almak istersiniz?

Cazip ve çirkin site tasarımı

Bahse girmek isteriz, daha temiz, daha cazip tasarımlı yani altta olanı .

Mağazanıza uygulamak için yollar:

 • Büyük bir şirket değil, arkadaş gibi gelin. Markanızın sade ve şık olmasını sağlayın.
 • Müşterilerinizle aynı şeyleri destekleyin. Bazı mağazalar bunu belirli bir hayır kurumuna kar payı hediye ederek yapar .

5. Yetki

Yetki, herhangi bir uzman veya yetkili bir kişi bir şeyler söyleseydi, bunun doğru olması gerektiğine inanma eğiliminde olduğunuzu belirtmektedir. Ünlü kişilerin reklamlarda kullanılmasına dikkat edin. Çoğu insan sırf sevdiği ünlü bir markayı kullanıyor diye o markaya güven duyabiliyor.

 

Gary Vaynerchuk'ın mağazası

 

Mağazanıza nasıl uygulayabilirsiniz?:

 • Nitelikleri vurgulayarak yetki kurmak (iş unvanı, ürün ödülleri vb.)
 • Klişe, belirsiz ödüller ve iddialardan kaçının (örn. “Dünyanın en iyi kurabiyesi!”)
 • Şüpheniz olduğunda, bir onay, ürün incelemesi vb. yoluyla başkasından otorite ödünç alın.

6. Kıtlık

Kıtlık , pazarlamada bir üründen az miktarda kaldığını ve indirimin sadece birkaç saatle sınırlı olduğunu söylemektir.

Aslında bu yöntem e-ticarette en çok kullanılanlardan. Uçak biletlerini çevrimiçi satın alan herkes bunun farkına varacaktır. Son iki koltuk yazınısını gördüğünüzde ne hissediyorsunuz? Hemen almanız gerektiğini değil mi?

Mağazanıza uygulamak için yollar:

 • Sınırlı süreli indirimler ve fırsatlar sunun. İndirim veya anlaşma sona erdiğinde bir geri sayım, satın alma olanaklarını artırabilir.
 • Sepette, ziyaretçinin tasarrufların süresi dolmadan önce ödeme işleminde bir harekete geçirici mesajla ne kadar tasarruf ettiğini gösterin.
 • Ücretsiz ekspres gönderim veya günün belirli bir saatinden önce satın alanlara benzer bir şey teklif edin.

7. Sınırlı Ürünlerde İndirimler

Sınırlı sayıda üründe indirim, sunulan ilk fiyatın karar verme sürecinde büyük bir rol oynadığını belirtmektedir.

Örneğin, fiyat düzenli olarak  129 TL olan bir ürün uzun süre bu fiyattan satılmıştır. Ancak şimdilik sadece 60 TL’ye  satışa sunuldu. İlk fiyatı olan 129 TL, insanlar ürüne ihtiyacı yoksa bile bir daha bu fiyata bulamayacağını düşünerek ürünü alacaktır.

Birinci, daha yüksek fiyat sahneyi belirler ve ikinci fiyatı çok daha cazip hale getiren çapa haline gelir.

Ürünün fiyatına direkt 60 TL yazsaydınız ürün çok pahalı gelebilirdi. Ancak 120 TL’den 60 Tl’ye inmiş haliyle gösterdiğinizde insanlar büyük bir fırsatı yakaladıklarını düşünerek ürünü alacaktır.

8. Tanıdık

Tanıdıklık, aşina olduğunuz şeyleri ve insanları tercih ettiğinizi belirtir.

Bu aşinalık, alışveriş merkezini neden bir mağazanın üstünde, sağında bulacağınızla ilgili aşinalıktır. Veya neden yaşadığınız mahalleye bu kadar bağlısınız ya da en sevdiğiniz restoranda neden sürekli aynı ya da iki öğün yemek sipariş etmek eğilimindesiniz.

Bu nedenle kitlenizi bilmek çok önemlidir. Bekledikleri deneyimleri ve dili bilerek, dönüşümleri artırmak için inanılmaz faydalı olabilirsiniz.

Mağazanıza uygulamak için  yollar:

 • Düşük karmaşıklık ve dağınıklığı düşük olan basit bir tasarım kullanın.  E-ticaret endüstrisi için beklendiği gibi çalışan bir prototipik tasarımla dikkat çekin.
 • Ziyaretçilerinize tanıdık gelen ve arama motorlarında taranabilir kelimeler ve cümleleri kullanın. İsterseniz onların konuştukları gibi konuşun.
 • Doğrudan ve dolaylı rakiplerinizin kullandığı çağrı türlerinden bir ipucu alın. Onları kopyalamak istemiyorsunuz ancak beklentileri karşılamaya özen göstermek istiyorsunuz.

9. Dikkatli Önlemler

Dikkatli önyargı, duygusal açıdan uyarıcı faktörlere daha fazla dikkat ettiğinizi ve diğer faktörleri önemsemediğinizi belirtmektedir. Daha yoğun ve dokunaklı olan şey, ona ne kadar çok dikkat ettiğinizdir. Anlaşılır, değil mi? Bu yüzden korku ve cinsiyet çok ikna edicidir.

 

Mağazanıza uygulamak için yollar:

 • Duygusal insanların neye girdiklerini belirlemek için bazı nitel araştırmalar yapın. Umutsuzca bir çözüm arıyorlar mı? Bu, doğal duygusal durumdan yararlanıp yararlanmamaya karar vermenize veya değiştirmeye çalışmanıza yardımcı olacaktır.
 • Yazı tipi , renk ve resimlerin hepsi duygusal değerlere sahiptir. Onları seçerken bilinçli olmalısınız.
 • Bir hikayeyi anlatan bir içerik yazma, duygusal olmanıza yardımcı olabilir.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

E-ticarette Daha Fazla Ürün Satma Teknikleri yazımıza yorum bırakabilirsiniz. Ürün satışlarınızı arttırmak için siz hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

 

About Author

Medanis Destek