Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Google’daki Değişiklikler Artık Tüm Web Sitelerini Cezalandırıyor

Google’daki Değişiklikler Artık Tüm Web Sitelerini Cezalandırıyor

Geçtiğimiz ay, Google , Penguin 4.0’ı çekirdek algoritmasının bir parçası yapacaklarını açıkladı. Bir Google Web Yöneticisi Arama Sıralaması Ekibinden Google’ın Gary Illyes wp_betawpposts yazısında, “Bir süre gelişme ve test sonrasında Penguin algoritmasına her dilde güncelleme yapacağız” dedi. Google’daki Değişiklikler Artık Tüm Web Sitelerini Cezalandırıyor işte ayrıntılar:

Google’ın algoritmasındaki bu değişim, web tasarımcılar için bazı değişiklikler getirecek – Illyes’in iddiaları, web yöneticilerinin en çok talep ettiği şeylerden biri. Özellikle, Penguin’in yeni sürümü gerçek zamanlı olarak güncellenecek ve daha ayrıntılı olacak.

Penguen nedir

Penguen, Nisan 2012’de açıklanan bir Google algoritması güncellemesidir. Güncellemenin amacı, arama sıralamalarını değiştirmek amacıyla siyah şapka SEO teknikleri kullanımını sınırlamaktı. Penguen, spam içerikli bağlantı kurma olarak da bilinen arama sıralamalarını iyileştirmek için inorganik bağlantıları kullanan sayfaları devalüasyona tabi tuttu.

Bu, bir web sayfasının sıralamasını ve zorunlu web yöneticilerini kendi sitelerindeki her bağlantıyı denetlemeye büyük ölçüde etkileyebilir. Spam gönderilen bağlantılar kaldırılırsa veya reddedilirse bile, bir web sayfası Penguin yenileninceye kadar kurtarılamaz.

Google’ın yaptığı duyuru, arama motorunun temel algoritmasında kullandığı 200’den fazla sinyal arasında Penguen 4.0’ı koyuyor. Bunun anlamı, Penguen’in şimdi daha sıklıkla güncellenecek olması, ancak acı olan Google’ın “Penguen’in gelecek yenilemeleri hakkında yorum yapmayacağı” gerçeği.

Google’daki Değişiklikler Artık Tüm Web Sitelerini Cezalandırıyor

Cezalandırılmalara gerek yok demektir

Yeni değişiklikler, Penguenin artık tüm web sitelerini cezalandırmayacağı anlamına geliyor. Illyes, görev alanının başında “Penguen, artık tüm sitenin sıralamasını etkilemek yerine sıralamayı spam sinyallerine dayandırarak ayarlayarak spam’ı devalüe ediyor” dedi.

Ayrıntılı değişiklikler, web sitelerinin tümüyle cezalandırılmak yerine sayfa bazında etkileneceği anlamına geliyor.

Gerçek Zamanlı Güncellemeler

Penguen 4.0’dan önce, etkilenen web siteleri arama motoru sıralamasında bir değişiklik görmeden önce bir Penguen yenilgisini beklemek zorunda kaldılar. Illyes, “Webmaster sitelerini ve internetteki varlığını önemli ölçüde geliştirdikten sonra, Google’ın birçok algoritması bunu çok hızlı göz önüne alacak, ancak Penguen gibi diğerlerinin yenilenmesi gerekiyor” dedi.

Ancak 4.0 güncellemesi, Penguen verisinin neredeyse hemen yenilenmesi anlamına gelen gerçek zamanlı güncellemeleri getiriyor. Bu nedenle, sayfa Google tarafından yeniden taranır ve yeniden endekslendiğinde, sistemde değişiklikler yapılır.

Bu, daha önce sitelerini iyileştirmeye çalışan geliştiriciler üzerinde büyük bir etkiye sahipken, değişikliklerin herhangi birinin sitenin SEO yerleşimini etkilemesi için bir Penguen güncellemesinde beklemek zorundaydı. Artık web yöneticileri ve SEO uzmanları tarafından yapılan değişiklikler, Google’ın arama motoru sıralamasında daha hızlı olacak.

Reddetme Dosyalarını Kullanma

Değişikliklere rağmen, web sitenizin sıralamasında anında değişiklikler görmek istiyorsanız, reddedilen bir dosyayı kullanmak isteyebilirsiniz veya kullanmanız gerekebilir.

Bir de Facebook değişimi Barry Schwartz ve Gary Illyes arasında, Illyes Reddedilen dosyalarının kullanımı için öneriler değişmediğini açıkladı ve bu penguen sorunları kurtarmak için, bir reddetme dosyası kullanılması önerilir.

“Web, yıllar içinde önemli ölçüde değişti, ancak orijinal mesajımızda söylediğimiz gibi, web yöneticileri şaşırtıcı, etkileyici web siteleri oluşturma konusunda odaklanmada özgür olmalıdırlar. Penguen gibi güncellemelerin sadece rütbe belirlemek için kullandığımız 200’den fazla sinyalden bir tanesidir ” Illyes

İnternet değiştikçe ve geliştikçe, Google’ın algoritmasına daha fazla ekleme ve güncelleme yapılması bekleniyor, yani SEO uzmanlarının ayakta kalmaları ve borudan aşağıya doğru çıkan diğer algoritmalar değişikliklerinin farkında olmaları gerekiyor.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

Google’daki Değişiklikler Artık Tüm Web Sitelerini Cezalandırıyor yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek