Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
GOOGLE PAGESPEED ​​INSİGHTS’DA NASIL PUAN ALABİLİRİM?

GOOGLE PAGESPEED ​​INSİGHTS’DA NASIL PUAN ALABİLİRİM?

PageSpeed ​​Insights (PSI), web sitenizin hızını sıralamak için Google tarafından geliştirilen bir araçtır. Kod doğrulama veya kullanışlılık gibi dikkat edilen birkaç şey var ancak sitenizi oluşturmaya başlamanız için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. GOOGLE PAGESPEED ​​İNSİGHTS’DA NASIL PUAN ALABİLİRİM?

İlk adım, insightsda olmak ve URL’nizi kutuya koymaktır. Sonuçları tamamlamış olmadıysanız, şüphesiz, düzeltmeniz gereken bir dizi hata ve uyarı ile karşı karşıya kalırsınız. En popüler siteler bile bazı iyileştirmeler yapabilir.

PageSpeed ​​Insights, Mobil ve Masaüstü olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Sitenizi ölçerken Google iki farklı yol kullanarak erişir; bir mobil kullanıcı aracı ve masaüstü kullanıcı aracı. Mobil kullanıcı aracı aracılığıyla erişirken PSI, ekran boyutu, ağ hızı ve aygıt işleme gücü gibi mobil özellikleri çoğaltmaya çalışır. Masaüstü analizi, bu faktörleri dikkate almaz ve sayfa hızı sınırlanmayacağından genellikle daha yüksek bir puan üretecektir.

Peki, zor 100’ü nasıl bulacaksınız? GOOGLE PAGESPEED ​​INSİGHTS’DA NASIL PUAN ALABİLİRİM?

JavaScript, HTML ve CSS’yi küçültün

PSI’yi mutlu etmek için tüm görüntüleriniz, CSS, JavaScript ve HTML’ler optimize edilmeli ve küçültülmelidir. CSS’nizi ve JavaScript’inizi küçültmek için Gulp veya Grunt gibi bir oluşturma aracı kullanabilirsiniz veya bunu sizin yerinize yapabilecek birkaç çevrimiçi araç vardır. HTML’yi küçültmek gibi, Cloudflare gibi hizmetler CDN ve varlık kompresörü gibi davranmıyorsa, çoğu CMS bunu bir eklenti olarak sağlar (kullanıyorsanız). Alternatif olarak ImageOptim gibi masaüstü uygulamaları , resimlerinizin yüklenmeden önce “ön işleme tabi tutulması” için izin verir.

Yapılması gereken herhangi bir iyileştirme varsa, PSI sizin için tüm yeni varlıkları içeren bir zip dosyası oluşturacaktır. Bu aracı statik bir sitede çalıştırıyorsanız, yeni öğeleri indirin ve sitenize yükleyin.

Bununla birlikte, olasılıklar, varlıklarda optimizasyon yapıldığını bilmek isteyeceğinizden, oluşturduğunuz yeni varlıkları güncelleyebilir ve yeniden optimize edebilirsiniz.

Resimleri İyileştirin

Sitenizde optimize edilmemiş resimleri elde etmek, Google PageSpeed ​​puanınızı gerçekten de engelleyebilir. Google’dan gelen mesajlar, resimlerinizi “optimize etmek” için ne gerektiği konusunda çok yararsızdır. Son birkaç hafta boyunca tüm kutuları işaretleyip neyin gerekli olduğunu belirledik:

JPEG Kalitesi -% 85’den yüksek değil JPEG’inizin
sıkıştırma kalitesi % 85’in üzerinde olmamalıdır (örneğin, Photoshop’ta kaydederken). Çoğu durumda, bu kadar yüksek olması gerekmez, ancak bu numaranın ötesine geçmediğinden emin olun. Tasarımcılarımız sık sık jpeg sıkıştırması için “51” sihirli numarasından bahsediyor ancak kararınızı kullanarak ne kadar düşük gidebilirsiniz bilgisini kullanın.

JPEG Alt Örnekleme – 4: 2: 0 (2×2, 1×1,1×1 veya 2: 1: 1)
JPEG alt örnekleme, yaygın olarak konuşulmayan ve tam olarak anlaşılmadan önce önemli miktarda araştırma gerektiren bir konudur. Bunu değiştirmek için IMGOnline’a benzer bir araç kullanılabilir. Alternatif olarak, ImageMagick’i komut satırında kullanırız.

Gri tonlamalı PNG’ler – doğru renk alanını kullanın
PNG görüntüsünüz yalnızca siyah beyaz renkler kullanıyorsa (örn. Bir gri ton gölgesi ve hiçbir renk özelliği yoksa), onu kaydederken “Gri” PNG renk alanını kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

PNG-8’in PNG-32 üzerinde PNG-8’in PNG-32 üzerinden
kullanılması kişisel yargılamalara tabidir. Çoğu zaman PNG-8, ihtiyacınız olan şey için yeterli olur ve dosya boyutu normalde önemli ölçüde küçüktür.

Görüntü boyutu
PSI genellikle bu konuda sizi zorlamayacak, ancak resimlerinizin gerekli olanı için büyük boy olmadığından emin olmak iyi bir uygulamadır. Resmin her biri küçük resim olarak kullanılıyorsa, kullanıcının bu resim için 4000 piksel bir resim indirmesi gerekmez.

Görüntü meta verileri
Oluşturulan her görüntü kendisi hakkında birkaç meta bilgi metni saklar. Bu verileri saklama, web üzerinde gerekli olmayan dosya boyutunu artırır. Bu meta veriyi soymak için görüntünün dosya boyutunu küçültmek için bir resim iyileştirici veya minifier kullanın.

İşlev engelleme JavaScript ve CSS’yi, ekranın üst kısmındaki içerikte kaldırın

Google PageSpeed ​​Insights, herhangi bir işleme engelleme varlığının sayfanın altbilgisinde (gövde etiketi kapanışından hemen önce) bulunmasını gerektirir. Bu render engelleme varlıkları arasında CSS ve Javascript bulunur. Dikkatli olun – sayfanızda çalıştırılamadan önce yüklenmesi gereken bir kitaplığa (jQuery gibi) dayanan bazı satır içi JavaScript olabilir. Bu olur ve satır içi komut dosyasını taşıyamazsanız, sayfanızın çalıştırılamamasını engellemek için bir “javascript işleyici ” uygulamayı düşünebilirsiniz  .

Sayfanın stilleri uygulamadan önce içeriği oluşturduğu ve kullanıcının bir FOUC (çizilmemiş içerikte flaş) görmesi nedeniyle CSS’nizi sayfanın altına taşımak anlamsız görünebilir. GOOGLE PAGESPEED ​​INSİGHTS’DA NASIL PUAN ALABİLİRİM? Bununla birlikte, kritik CSS’nin geldiği yer budur. Kritik CSS’nin arkasındaki fikir, sayfanın tüm stilleri uygulamadan önce temel bir tel kafes-esque düzenini oluşturabileceği şekilde, belgenizin başında herhangi bir düzen ve taban stilini eklemektir. Kafadaki CSS, (örneğin, stil etiketleri arasına) yerleştirilmelidir. Örneğin:

<!DOCTYPE html> <html> <head> <meta charset=”utf-8″> <title></title> <meta name=”description” content=””> <meta name=”viewp_betawppostsort” content=”width=device-width, initial-scale=1″> <style media=”screen”> /** * Critical CSS goes here */ </style> </head> <body> <div class=”container”> <!– Web page content –> <link rel=”stylesheet” href=”/path/to/your/style.css”> <script src=”/path/to/your/script.js”></script> </div> </body> </html>

Küçük bir FOUC hala olacak, ancak sayfanız çok büyük olmadığı sürece zor görünür olmalıdır. Site ziyaret edildiğinde, CSS ön belleğe alınacak ve FOUC azalacaktır. GOOGLE PAGESPEED ​​INSİGHTS’DA NASIL PUAN ALABİLİRİM?

Tarayıcı ön belleğini kullanın ve sıkıştırmayı etkinleştirin

Sunucu tarafında yapılması gerektiği için hem tarayıcı önbellekleme hem de sıkıştırma biraz daha teknik bilgiye ihtiyaç duymaktadır. Birkaç CMS’nin bu işlevselliği yerleşik olsa da kullanmıyorsanız, ellerinizi kirletmeniz gerekebilir. Şansınız, web siteniz / sunucunuzun zaten bu ayarı yapmış olması, bu yüzden bayrakları kaldırdıysanız bununla ilgili endişelenmeniz yeterlidir.

TARAYICI ÖNBELLEĞİNİ KULLAN

PSI, önbelleğe son süresinin en az 2 saat olacak şekilde kullanın. İronik bir şekilde, Google Analiz bu bölümünde işaretlendiği gibi, hakkında hiçbir şey yapamazsınız.

SIKIŞTIRMAYI ETKİNLEŞTİR

“Gzip” sıkıştırmasını etkinleştirmeniz gerekecek. Bu, varlıkları sıkıştırılmış olarak (bir zip dosyası gibi düşünün) sunulur ve bu da onları daha küçük ve daha hızlı indirir.

GOOGLE PAGESPEED ​​INSİGHTS’DA NASIL PUAN ALABİLİRİM?

Açılış sayfasının yönlendirmelerini önleme

Herhangi bir içerik görülebilmeden önce sayfanızın hemen HTTP yönlendirme yapmadığından emin olun. Örneğin, “masaüstü” siteniz bir “mobil” e yönlendirirse veya kullanıcılarınız ana sayfaya inerken otomatik olarak başka bir sayfaya yönlendirilirse.

Görünür içeriğin önceliğini daha ayrıntılı olarak belirtin

“Katlamanın üstünde” olan herhangi bir içerik herhangi bir ek istek yapılmadan sunulabilir olmalıdır. Bu, sayfanın üst kısmındaki herhangi bir render engelleme CSS ve JavaScript eklentisini kaldırarak başarılabilir. Bunun klasik bir örneği ana sayfanın kaydırıcısıdır çünkü kitaplık ve görüntülerin başlatılmadan önce oluşturulması ve yüklenmesi gerekir. Bu, web sitelerinin düştüğü en yaygın hatalardan biridir.

Sunucu yanıt süresini azaltın

Bu sorunu çözmek, makalenin kapsamı dışındadır, ancak esas olarak sunucunuzun hızlı bir TTFB’sine (ilk bayt zamanı) sahip olmasını ve web siteniz için HTML’yi 200ms’den daha hızlı hizmet edebilmesini gerektirir.

Sonuç

Yukarıda listelenen sorunları düzelttiyseniz, o mükemmel 100’e yakın bir puana sahip olmalısınız. Google 85’in üzerinde puan alan siteleri iyi siteler olarak algılıyor yani 100 olmasa bile 85’in üzerinde olduğunuz zaman endişelenmenize gerek kalmaz.

Google Page Speed ​​Insights’da 100 Olmak, altın vuruş değil. Üst puanlar toplayabilir ve yine de yavaş bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Hala 15 mb boyutlarında ve doğru şekilde optimize edilmiş bir JPG’niz varsa, PSI bunun için cezalandırmaz. CSS’nizin ve JS’nizin boyutu birkaç megabayt olabilir, ancak engelleme ve küçültme işlemi yapılmadığı sürece toplam puanınız yüksek olacaktır.

Web geliştirme de böyle bir hızda hareket ediyor, hiçbir şey uzun sürmeyecek gibi görünüyor. Günümüzün optimizasyonları genellikle yarının “kesmek” haline dönüşür (tüm CSS’lerin bir dosyada sayfanızın en üstünde sunulmasını en iyi uygulama ne zaman hatırlayın ?!). İnternetin ilerlemesi ve sürekli gelişen varlıklara (örneğin HTTP / 2) hizmet vermesi ile bunu üstünde tutmazsan yakında geride kalabilirsiniz.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız. Etkili Emlak Web Siteleri Oluşturmanın 8 Yolu nedir?

GOOGLE PAGESPEED ​​INSİGHTS’DA NASIL PUAN ALABİLİRİM? için 444 5 698 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. 

GOOGLE PAGESPEED ​​INSİGHTS’DA NASIL PUAN ALABİLİRİM? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

 

About Author

Medanis Destek