Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Google Makale Başlıklarında Ne Arıyor?

Google Makale Başlıklarında Ne Arıyor?

Haber sitelerinden devralan sosyal medya ve makale hacminin yoğun olmasıyla, makalelerin seçtiğiniz anahtar kelimeler için optimize edilmesi gerekiyor. Peki Google için makalelerinizi optimize ederken başlık seçiminde nelere dikkat etmeniz gerekir? Google Makale Başlıklarında Ne Arıyor?

Bu, Google’ın makalenizde aradığı şeyi tam olarak inceleyen ve anahtar kelimelerinizi eklemek ve okuyucularınızı dahil etmek için bunları nasıl kullanabileceğinize odaklanacak bir serideki ilk yazıdır.

Google Makale Başlıklarında Ne Arıyor?

Makale Başlığı

Tümünü oku! Tümünü oku! Makale başlığı, Google’ın endeksleyeceği ilk şey bu yüzden düşünmemiz gereken ilk şey budur.

Peki başlıklar ne için? Çevrimiçi ile çevrimdışı başlıkları karşılaştırırken çok farklı bir içeriğe sahiptir ancak her iki durumda da ilke aynıdır: başlık, makalenizin ana başlığıdır ve okuyucuyu içeri sokmak için kullanılır. Çevrimdışı bu, bir dergide veya bir dergide olabilir. Kağıda dokunun ve kişiyi daha fazla okumak için dergiyi satın almaya teşvik edin; çevrimiçiyken ziyaretçileri web sitenize tıklamak için teşvik etmek için kullanılır.

Başlık Konu

Okurunuzu içeri sokmak için, başlığınızın hem netlik hem de merak içermesini istiyorsunuz. Okuyucunuza, ne yapacaklarını, oyunu bırakmadan söylemek istersiniz. Dikkat çeken ne kadar iyi olduğunuza bakmaksızın o tıklamaya ihtiyaç duyduğunuzdan ilginç ve çekici olmanız önemlidir; zaman ayırıp, yazınızın en iyi başlığını dikkatlice düşünmek önemlidir.

İşte harika bir örnek:

Kötü bir başlık: ‘Ölü Web Tasarımı’
İyi bir başlık: ” Web Tasarımı Öldü” Hayır, değil. 

Yukarıdaki başlık duygusal, düşünceli ve beni daha fazla okumaya yönlendiriyor. Neden öldü değil Bunu neden düşünüyorlar? Ancak dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var:

  • Tipik bağ-yem başlığına geçmemesine dikkat edin: ’10 sevdiğimiz şey kedileri yapar. 5 numara zihninizi patlatacak! ‘ Kolay kazanmak gibi görünebilir, ancak göründüğü kadar basit olmayabilir. Örneğin, çalışmaların kullanıcıların başlıkta sayıları olduğunda 5’in çoğuna güvenmediğini gösterdiğini biliyor muydunuz? Bunlar sıklıkla sahte davranır; bu nedenle numaraları kullanıyorsanız “11 üst tasarım ipucu” veya “iş akışınızı geliştirmek için 9 uygulama” gibi alternatif bir sayı düşünün.
  • Mümkünse başlık tarihinizi veya zaman duyarlı hale getirmeyin. Google, en güncel konuyla alakalı içeriği arıyor; bu nedenle, yazınızın yayınlanmasından sonraki hafta haberinin kalmasını istemiyoruz!

Başlığınızdaki anahtar kelimeler

Şimdi iş dön: anahtar kelimeler. Anahtar kelimeler, yazınızın sıralamasını ve bulunmasını istediğiniz kelimeleri veya cümleleri içermektedir. Başlıklar, anahtar kelimeler için en önemli noktadır; dolayısıyla Google’ın başlığında araması gereken şey budur. Başlığın başında yerleştirilirler, çünkü gözlerimiz burada başlar.

Başlıklarınız açıklayıcıysa, anahtar kelimelerinizin dahil edilmesi oldukça doğal gerçekleşmelidir, ancak anahtar kelimelerinizin üzerinde kalmamaya özen gösterin. Google, istediğimizden çok daha akıllıdır ve anahtar kelime doldurma işlemine çok nazik davranmaz!

Yukarıdaki örneği ele alalım, burada anahtar kelimeler ‘web tasarımı’ ve anahtar kelime öbürü kendisi ‘web tasarımı öldü’ bize ve Google’a hemen ne olduğunu anlatırken daha insani bir unsur içeriyor: ‘Hayır değil.

Makale Başlıkları

Başlıktan yola çıkarak, makalenizin tümünde noktalı olan başlıklar, neyle ilgili daha ayrıntılı bir açıklama görevi görür. Yazınızı daha kolay sindirebilir kılar ve okuyucunuzun öğrenmesini bekleyebilecekleri gerçekçi beklentileri belirler.

Ancak ziyaretçiniz için yararlı olmanın yanı sıra, başlıklar da makalenizde daha fazla anahtar kelime eklemek için harika bir fırsattır. Yine Google, doldurulan anahtar kelimeler için nazikçe davranmayacak, ancak alakalı ve net bir başlıksa, doğal olarak hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri içeriyor olması muhtemeldir.

Dikkat çekmek ve önlemek için başka bir şey, çoğaltılmadır. İlk başlık, neredeyse ikinci bir başlık gibi davranıyor, bu nedenle, bu fırsatı başlığınızı ikinci bir başlık ile genişletip kendinizi tekrarlamamaya çalışın. Sonuçta, neden bu yazıları daha cazip hale getirmek için kullanabildiğimizde, bu ekstra değerli sözcükleri boşa harcadık?

Sonuç olarak, başlıklar ve anahtar kelimeler hem Google’ı hem de ziyaretçilerinizi mutlu tutmak için mükemmel bir fırsattır. Doğru başlık ve doğru başlıklar ile hedeflediğiniz anahtar kelimeleri ekleyebilir ve Google’a makalenizin neyle ilgili açık ve özlü bir açıklama yaparak anahtar kelime aramanız için alakalı bir makale olma ihtimalini artırabilirsiniz.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız. Google Makale Başlıklarında Ne Arıyor?

Google Makale Başlıklarında Ne Arıyor? için 444 5 698 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. 

Google Makale Başlıklarında Ne Arıyor? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek