Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
E-ticaret Sitelerindeki Sorunlar

E-ticaret Sitelerindeki Sorunlar

Türkiye’de 59 milyon internet kullanıcısı mevcut. Bunun %94.6’sının mobil aboneliği mevcut. Mobil cihazlardan bağlanma 30 saatten daha fazla. Peki insanlar bu kadar saat internette ne yapıyor? Sadece Facebook gibi sosyal ağlarda gezinmedikleri kesin. Artık ülkemizde e-ticaret sıradan bir oldu haline geldi. 2015 yılında ülkemizde 24.7 milyarlık alışveriş yapıldı ve bu miktar her geçen gün artıyor. Bu büyük pastadan en büyük payı almak için E-ticaret Sitelerindeki Sorunlar ‘ın farkında olmalısınız ve siz bu hatalardan kaçınmalısınız.

Zaten bir e-ticaret web sitesi kurduysanız veya başlatmayı düşünüyorsanız da, E-ticaret Sitelerindeki Sorunlar ‘dan bazılarına göz atmanız iyi bir fikirdir.

E-ticaret Sitelerindeki Sorunlar ve bunları nasıl önleyebileceğiniz hakkında birkaç fikir:

E-ticaret Sitelerindeki Sorunlar 1.
İçeriğin benzersiz olmaması

E-ticaret perakendecileri tarafından yapılan en büyük hatalardan biri, kopyala yapıştır ürün açıklamalarını veya eşsiz olmayan ürün kılavuzları kullanmaktır. Yinelenen içerik başka bir kaynaktan kopyalanan ve yapıştırılan arama motorlarının e-ticaret web sitenizi rekabetten ayırt etmesini son derece zorlaştırıyor. Bu, SEO performansı üzerinde aşağılayıcı bir etkiye sahiptir, bu nedenle bu hatadan kurtulduğunuzdan emin olmanız gerekir. Benzersiz ürün açıklamaları yazmak için yeterli zamanınız olmasa bile, Medanis Bilişim gibi  bir metin yazarlığı servisini kiralayabilirsiniz. Metin yazarlarımız, yalnızca SEO çalışmalarınızı tamamlayıcı nitelikte değil aynı zamanda müşterilerin kendilerini ürünleriyle tanımalarına yardımcı olan ilgi çekici ve benzersiz ürün açıklamaları yazabilir.

E-ticaret Sitelerindeki Sorunlar 2.
Düşük Görüntü kalitesi

Online alışveriş, tamamen yüksek kaliteli ürün açıklamaları ve yüksek kaliteli görüntülere bağlıdır. Geleneksel alışverişin aksine, müşteriler bir ürünü elleyemez, tutmaz veya inceleyemez. Bu sorunun üstesinden gelmek için, birden çok açıdan alınan yüksek kalitede fotoğraf sağlamanız gerekir. Bu, müşterilere bir ürün tecrübe etme ve satın almadan önce kendisine aşina olma şansı sunar. Ayrıca resimlerinizin tüm cihazlardan, akıllı telefonlarla birlikte görüntülendiğinden emin olun. Bu ürün iadelerini de önemli ölçüde azaltacaktır.

E-ticaret Sitelerindeki Sorunlar 3.
Kötü seyir ve arama özellikleri

Bugünkü tüketici her zaman için baskı altındadır. Tüketiciler, e-ticaret web sitenizde gezinmek veya ürün aramakta zorluk çekiyorsa, muhtemelen gidip asla geri dönmeyeceklerdir. Perakendeci olarak, bu şekilde satışları kaybetmeyi göze alamazsınız. Sezgisel navigasyon ve mükemmel arama özellikleriyle, web sitenizin doğru bir şekilde tasarlandığından emin olun. Ayrıca, bir müşterinin beklentilerini karşılayan mükemmel web siteleri oluşturmak için gerekli becerilere ve uzmanlığa sahip olan Medanis Bilişim’de olduğu gibi profesyonel e-ticaret web sitesi tasarımcılarının hizmetlerini almak da iyi bir fikirdir.

E-ticaret Sitelerindeki Sorunlar 4.
Kafa karıştırıcı / uzun ödeme işlemi

E-ticaret Sitelerindeki Sorunlar içinde birçok e-ticaret sitesinde bulunan hata. Aşırı uzun süren veya kafa karıştırıcı bir ödeme sürecine sahip olmaları. Unutmayın – bir müşteri bir satın alma işlemi yapmaya karar verdiğinde, vazgeçme oranlarını en aza indirgemek için işlemi olabildiğince düzgün yapmalısınız. Müşterileriniz alışveriş sepetlerinde alışverişi bırakıp gidiyorsa bir sorun var demektir. Medanis Bilişim’de, müşterilerimize basit ödeme işlemleri sunmak için özel alışveriş sepetleri seçtik. Hesap oluşturma, nakliye, faturalandırma ve ödeme bilgilerinin farklı adımlarını bir veya iki sayfalık olarak kullanarak, yalnızca ödeme işlemleri sırasında gerekli alanlar eklenir.

E-ticaret Sitelerindeki Sorunlar 5.
Güvenli bir web sitesi değil

Güvenli olmayan bir e-ticaret web sitesinde rastladığımızda hep şaşırırız. Müşteriler, bilgelerinin güvenli bir şekilde korunmasına asla izin verilmeyeceği için, bu tür siteler kitleleri ile güven inşa etmeyi başaramıyor. PayPal aracılığıyla ödeme alıyorsanız, şifrelenmiş bağlantılara sahip bir HTTPS güvenli web sitesinin olması hassas verileri koruyacak ve güven tesis edecektir. Web siteniz zaten HTTPS güvenli değilse, en kısa sürede değiştirdiğinizden emin olun.

E-ticaret Sitelerindeki Sorunlar Sonuç:

Bir e-ticaret web sitesi kurma aşamasındaysanız, bazı yaygın hataları önlediğinizden emin olun. Bunlar, yinelenen içeriği kullanma, kötü gezinme ve arama yetenekleri, kafa karıştırıcı veya uzun bir ödeme sürecine sahip olmak, güvenli bir web sitesi kullanmamak ve düşük kaliteli resimleri kullanmamayı içerir. Bu temel hataları ortadan kaldırarak, e-ticaret işinizde başarının şansını önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

E-ticaret Sitelerindeki Sorunlar yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek