Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
404 Hatası Çözümü

404 Hatası Çözümü

Mükemmel bir kullanıcı deneyimi, ziyaretçilerinizin her zaman tam olarak ne istediklerini ilk denemede hatasız olarak bulması anlamına gelir, değil mi? Web sitenizde hiçbir hatanın olmaması gerçekten de harika olurdu. Neyse ki, bununla ilgilenmek için hata sayfalarımız var. 404 Hatası Çözümü nasıl yapılır? 404 hata sayfalarını nasıl yönlendirebilirsiniz?

404 hata çözümü
404 Hatası Çözümü

404 sayfası muhtemelen en çok bilinen hata sayfalarından biridir.  “Sayfa Bulunamadı” sayfası olarak da bilinir. 404 Hatası Çözümü için kullanıcıların, bulunmayan bir URL’ye erişmeye çalıştıklarında karşılarına çıkan uyarıdır. Oraya nasıl girerler? Bazı olası yolları gözden geçirelim:

 • Yanlış bir URL yazdılar (veya bir URL yanlış girdiler) . Belki bir şeyi yanlış yazmışlardır. Veya belki bir sayfanın nerede olduğunu tahmin etmeye çalışıyorlar. Veya belki sadece 404 Hatası Çözümü sayfanızı tetiklemeye çalışıyorlardır. Olası yanlış URL’ler sonsuz sayıda vardır ve bunun olmasını önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.
 • Artık çalışmayan başka bir sitede harici bir bağlantı izlediler. Bunun nedeni şu olabilir:
  • Sayfa diğer siteye yanlış bağlandı
  • Sayfa yeni bir URL’ye taşındı ancak bağlantı değiştirilmedi ve eski URL yönlendirilmedi
  • Sayfa silindi ve artık mevcut değil
 • Web sitenizdeki kırık bir bağlantıyı tıkladılar. Bu, yukarıdaki nedenlerle aynı olabilir, ancak bu sefer kendi web siteniz üzerinden gerçekleşti. 404 sayfaya gidebilecekleri yöntemlerden en kötüsü budur. Kırık linklere sahip olmak hem kullanılabilirlik hem de SEO için kötü bir etkendir. Bütün iç bağlar çalışmalıdır.

404 HATA SAYFASI NEDEN KÖTÜ BİR ŞEY VE NEDEN 404 HATASI ÇÖZÜMÜ İÇİN BİR ŞEYLER YAPMALISINIZ?

Genel olarak, 404 Hatası Çözümü SEO’nuza zarar vermez. Google, bir web sitesinde hiç 404 Hatası Çözümü sayfası bulunmamasını beklemiyor. Ancak bunları mümkün olduğunca sınırlamalısınız. Size zarar verebilecek birkaç durum:

 • İç kırık linklerden gelen 404 Hatası Çözümü. Bu her zaman kötü bir kullanıcı deneyimine neden olur. Kullanıcı sayfanızda, istedikleri içeriğe sahip başka bir sayfaya getirilmesini bekleyen ancak bunun yerine bir 404 sayfası alan bir bağlantıyı tıklarsa hayal kırıklığına uğrayacaklar. Onları sitenizden çıkarmak yeterli olabilir.
 • Dış kırık linklerden gelen 404’ler. Bu genellikle kötü bir kullanıcı deneyimidir ve bu geri bağlantıya sahip olmanın kazandığı olumlu kazancı azaltacaktır. Tabii ki, sitenize geri dönen her bağlantı SEO’nıza yardımcı olmuyor ve her harici kırık linkin düzeltilmesi gerekmiyor.

Bu durumların her ikisi de sizin için kötü (ve kullanıcılar için kötü). Bu nedenle 404 Hatası Çözümü için sitenizi düzenli olarak taramanız ve web sitenizdeki bozuk bağlantıları düzeltmeniz gerekir. Harici kırık bağlantıları takip etmek biraz daha zor ancak doğru adımları yerine koymanız halinde de yapılabilir.

404 HATALARINI ANALİZDE TAKİP EDİN

Analizdeki tüm 404 hatalarını izlemeniz gerekir. İşte neden:

 • Kullanıcı deneyimini etkileyebilecek tekrar eden sorunları tanımlamanıza yardımcı olacaktır.
 • 404’lerin kaynağını bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu raporu, önceki sayfa ve yönlendirme raporlarınızla birlikte kullanın. Sonra o 404’lerin nerede olduğunu tespit edebilirsiniz.
 • 404 hatasıyla karşılaştıktan sonra insanların yaptıklarını belirlemenize yardımcı olur. Bu size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunma konusunda fikir verebilir.

Aynı 404’ler defalarca devam ediyorsa, sorunu çözmek için bir şeyler yapmanız gerekir. Daha iyi bir 404 sayfası olması bazılarına yardımcı olur, ancak genel hataları benzer içeriğe sahip yararlı sayfalara yönlendirmeyi de düşünebilirsiniz.

Bu bilgileri edinmek için 404 hatalarını takip eden özel bir rapor oluşturmanız gerekir (site içeriğinizin raporlarını incelemek ve artık mevcut olmayan URL’leri manuel olarak tanımlamak istemiyorsanız).

404 ARAMASINI GOOGLE SEARCH CONSOLE’DA ÇÖZME

Google Search Console, 404 Hatası Çözümü için harika bir araçtır. Search Console bu, kullanıcılarınızın yaşadığı 404’leri mutlaka bildirmez. Bunlar, Google’ın taramalar sırasında bulduğu 404’lerdir (Tarama Hataları raporunda bulunabilir). Search Console ile, aşağıdaki bilgileri elde edersiniz:

 • 404 hatasıyla sonuçlanan URL
 • Hata ilk alındığında ve son tarandığında
 • Google’ın kötü URL’yi nerede bulduğu (yani nereden bağlandığını)

Sonuncusu en büyük yardımı sağlayacaktır. Hatanın nedenlerini bulmanızı ve gidermenizi sağlar. Search Console’a girmek ve hataları gidermek kolaydır. Tek yapmanız gereken kutuyu işaretleyip “Sabit Olarak İşaretle” düğmesini tıklamak. Gayet basit. Ancak, gerçek hatanın nereden kaynaklandığını çözmediyseniz, bu hatalar geri gelecektir.

Bazen düzeltmesi gereken bir şey olmadığını göreceksiniz. Google, hatanın giderildiğini henüz fark etmedi. Bu eski iş ilanı atın, örneğin:

google arama konsolu 404 hatası

Bu iş ilanı, artık web sitesinde mevcut olmayan bir içeriktir. Ve bu URL’lerden hiçbiriyle bağlantılı değil. Yani burada yapmamız gereken tek şey sabit olarak işaretlemek. Sitenizdeki sayfayı düzeltmek kolaydır. Bağlantıyı kaldırın veya bağlantıyı değiştirin. Ancak diğer siteler üzerinde denetiminiz yok. Başka bir siteden bağlantı verilen bir 404 görürseniz, alakalı bir sayfaya yönlendirme ayarlamanız ve / veya diğer siteden bağlantıyı kaldırmasını veya düzeltmesini istemeniz gerekir. Açıkçası birinci seçenek çok daha kolay olacak, ikinci seçenek ise zamanınızın tamamen boşa harcanmış olacaksınız.

HER 404’Ü DÜZELTMEYE ÇALIŞMAKTAN ENDİŞE ETMEYİN

404 hatası her web sitesinde olabilir. Hepsini önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Ve lütfen tüm 404’leri ana sayfanıza yönlendirmek gibi bir şey yapmayın. Bu korkunç kullanıcı deneyimine neden olur ve hiçbir değeri yoktur. Bir nedenle hata sayfaları var. İnsanları doğru yere yönlendirmek için onları kullanın.

404 Hatası Çözümü için iyi bir 404 sayfası olacaktır:

 • İnsanlara neden orada olduklarını söyle. Başka bir deyişle, bir hata olduğunu itiraf etmekte yarar var. 404 Hatası Çözümü, her özel hata senaryosu için kesin bir açıklama olmasa bile, o olabilir gibi bir genel gerekçe “artık taşınmış olabilir arayan veya olduğunuz içerik bulunmaktadır.” Kullanıcılarınız anlayacaktır.
 • İnsanlara nereye gitmek istediklerini söyleyin. 404 Hatası Çözümü bir öğeye dönüştürebileceğiniz yer var. İnsanlara yardım etmek için kullanın. Bir arama fonksiyonu veya önerilen bir navigasyon seyri gibi seçenekler sunun. Daha fazla sorunu varsa veya ihtiyaç duyduklarını bulamıyorsa, onları sizinle iletişime geçmeye davet edin. 404 Hatası Çözümü sayfasının ziyaret ettikleri son sayfa olmasına izin vermeyin!
 • 404 Hatası Çözümü sayfasında zekice bir tasarıma ihtiyaç yoktur, ancak bazen bu, avlanma ürünü için bu 404 sayfası gibi güvenin yeniden kazanılmasına veya ruh halinin hafifletilmesine yardımcı olabilir:

 

404 SAYFASININ YERİNE 301 YÖNLENDİRMESİ NE ZAMAN KULLANILIR?

301 yönlendirme dilimini daha önce birkaç kez belirttik, ancak ne zaman kullanacağımız konusunda daha ayrıntılı bilgi vermek iyi olacak. İşte bazı iyi örnekler:

 • Bir sayfayı farklı bir URL’ye taşıdınız. Farklı bir URL’de bulunan içeriğin aynısıdır. Doğru yönlendirme 301 yönlendirmesidir.
 • Bir sayfayı sildiniz, ancak benzer bir içeriğe sahipsiniz. 404 sayfasını kullanmak da burada bir anlam ifade etmiyor. Kullanıcının aradığı içerik başka yerlerde mevcuttur. Onları 301 yönlendirme ile oraya gönderin.

404 sayfanın 301 yönlendirmesinden daha iyi olduğu bazı durumlar şunlardır:

 • Bir sayfayı (wp_betawpposts yazısı, portföy girişi, çalışan, iş listesi veya artık teklif etmediğiniz bir hizmet gibi) sildiniz ve başka yerlerde de benzer içeriğe sahip değilsiniz. Neden onları aradığından farklı bir yöne yönlendiriyorsunuz? 404 Hatası Çözümü sayfanızla içeriğin gittiğini bildirin.
 • Bir ürünü e-ticaret sitenizden kaldırdınız. Bunları keyfi olarak başka bir üründe göndermeyin. Bu kötü bir kullanıcı deneyimine neden olur. Ürünün 404 sayfa ile gittiğini ve istedikleri bir ürüne ulaşmasına yardımcı olduğunu bildirin.

Yine, hiçbir zaman ana sayfaya insanlar göndererek tüm 404 Hatası Çözümü çalışmayın. Bu kafa karıştırıcı ve sadece yanlış olacaktır!

UNUTMAYIN, HER 404 KÖTÜ DEĞİLDİR.

404 Hatası Çözümü için bütün zamanınızı harcamak istemezsiniz. Onları yakından izleyin ve önemli olanları düzeltin. 404’lerinizi nasıl ele alacağınıza ilişkin bir özet aşağıda verilmiştir:

 • Rutin taramaları çalıştırın ve bozuk bağlantıları web sitenizde düzeltin
 • Analizde 404 raporu ayarlayın ve kullanılabilirliği etkileyebilecek tekrar eden hataları izleyin
 • 404’leri Google Search Console’da çözme
 • Gerekirse 301 yönlendirme ayarlayın
 • Kullanıcıya yardımcı olan mükemmel bir 404 sayfası oluşturun

 

Açıkçası, bir işletme sahibi iseniz veya plakanız üzerindeki bir çok diğer görevi bulunan bir iç pazarlama ekibinin üyesi iseniz, işiniz çok büyük. 404 hatalarınız ve tüm dijital pazarlama ihtiyaçlarınızla ilgili yardım için bugün bize ulaşın .

About Author

Medanis Destek