Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
2017’de İş Yönteminizi Değiştirecek Mobil Uygulama Eğilimleri

2017’de İş Yönteminizi Değiştirecek Mobil Uygulama Eğilimleri

Mobil uygulama eğilimleri teknoloji ilerledikçe değişiyor. Bir mobil uygulama hazırlamayı düşünüyorsanız veya 2017’de işletmeniz için yeni bir mobil uygulama hazırlatmak istiyorsanız bu fikirler size ilham verebilir. 2017’de İş Yönteminizi Değiştirecek Mobil Uygulama Eğilimleri:

  1. IoT + Giyilebilir Uygulamalar

Sağlık bakımından eğitime ve akıllı evlerden akıllı ofislere kadar, IoT (nesnelerin interneti) uygulamaları 2017’de aşamalı olarak başlayacak. IoT nesnelerin internet aracılığıyla birbiriyle etkileşime girerek insan müdahalesi olmadan işlemlerini yapan teknolojiye verilen isim. Apple uygulamaları zaten patlıyor ve gün ışığına çıkmaya devam edecek. Dahası, Google, IoT kabulünü artırmak için Android nesne uygulamasını piyasaya sürdü. Bağlı şeyler için talep arttıkça, akıllı telefonların yanı sıra akıllı cihazlar için de uygulamalar gerekecek ve geliştiriciler, çeşitli ihtiyaçları karşılamak için yenilikler yapmaya devam edecekler.

Özellikle sağlık beslenme ve diyet gibi konuların popüler olduğu bir dönemdeyiz ve bu uzun süre devam edecek gibi. Hastanelerin, diyetisyenlerin giyilebilir cihazlara yönelik mobil uygulama çalışması yapması 2017 ve sonrasında büyük ilgi görecektir.

2. Mobil Ödemeler

Güvenlik, bir endişe kaynağı olmasına rağmen, mobil ticaret uygulamaları 2017’de hız kazanmaya devam edecek. Bununla birlikte, hem Apple hem de Google, 2017’de güvenliği en üst sıraya koymayı taahhüt ediyor. 2017 için m-ticaret tahminlerinin yaklaşık 157 milyar dolar olması ve 2020’de 300 milyar doları aşması bekleniyor.

3. Talep Üzerine Uygulamalar

Tıpkı Uber gibi, çamaşırhane, saç kesimi, otopark, paket servisi alma gibi diğer talep hizmetleri için artış eğilimi var gibi görünüyor. Talep edilen ekonomi 2017’de gelişecek ve bu yüzden uygulamalar olacaktır.

4. Artırılmış Gerçeklik / Sanal Gerçeklik Uygulamaları

Bu uygulamaların ne kadar parıltılı olursa olsun, AR ve VR uygulamaları yavaş yavaş oyunlarımızdan daha çok hayatımızı istila edecek. Emlak sektörü, moda, perakende vb. müşterileri desteklemek için AR uygulamalarının geliştirildiğini görecektir. Birçok endüstride sürükleyici deneyimler talebi bir sıçrama görür.

5. Erişilebilirlik / Uyarlanabilirlik

Uygulamanız artık 8 yaşındaki bir çocuk ya da yetişkin bir kişi tarafından görüntülenebilir. Ve dolayısıyla, uygulamanızın erişilebilirliğini ve uyarlanabilirliğini göz ardı edemezsiniz. Seyirci türüne ve türüne bağlı olarak, hangi gezinme, yazı tipi boyutları, aralıkları, renkleri vb. kullanılacağına karar vermeniz gerekir.

6. Bulut tabanlı uygulamalar

Bulut teknolojileri, IoT, giyilebilir ürünler, yapay zeka vb. Ile entegrasyon gerektiren uygulamaları geliştirmek için daha fazla kullanılacaktır. Sorunsuz bir şekilde çalışması için çok fazla depolama alanına ihtiyaç duyan uygulamalar geliştirmek için her zaman ihtiyaç vardır. Bu senaryolarda, bulut tabanlı uygulamaları geliştirmek kaçınılmazdır. Ayrıca, bulut desteği sayesinde, uygulamalar birden fazla cihazda güvenli bir şekilde çalışabilir.

7. Büyük Veriler

Davranışları anlamak için, birden fazla cihazdaki uygulamalar içindeki kullanıcı etkinliklerini takip etmek, kritik iş kararlarınızı almanıza yardımcı olduğu için önemlidir. Kullanıcı verilerinin detaylı analizi için daha fazla uygulama büyük veri entegrasyonu yönünde eğilim gösterecek.

8. UX Hata Haritalamasına Odaklanın

Kullanıcı akışlarını ve seyahat yollarını haritalamak kullanıcı deneyimi tasarım sürecinin temel taşıdır. Bununla birlikte, bunlar ideal bir kullanıcıya yönelmiş olmalıdır. Peki, ideal olmayan kullanıcılar ne olacak? İdeal olmayan bir senaryoda ne olur?

2017’de küresel nüfusun %50’den fazlası çevrimiçi olacak. Google internet olmayan ülkelerin üzerinden dronelar uçurarak internet götürmeyi ciddi olarak hedefledi. Bu sayı daha da artacaktır. 

Bunun anlamı nedir? Ürünlerinize erişebilen farklı kullanıcı türleri olacaktır. Bu, çocuklar, yaşlılar ve çok çeşitli izleyiciler olacağı anlamına geliyor. Bir başarısızlığın nasıl ortaya çıkabileceğini gösteren yolu belirlemek, ideal olmayan senaryolarda bile en iyi deneyimi sunan UX oluşturmanıza yardımcı olur.

9. Kendi uygulamanızı yapabildiğiniz platformların yükselişi

Kimler kod yazmayı bilenlerin yalnızca bir uygulama oluşturabileceğini söylüyor? Sürükle ve bırak uygulama geliştiricilerindeki sıçramayla, tek bir kod satırı yazmadan daha fazla kişinin mobil uygulama geliştirme girişiminde bulunacağını göreceğiz.

Kendi mobil uygulamalarını yapma platformları, tecrübeli geliştiricilerinizi basit projelerle ilgilendikçe karmaşık projelerde tutmanıza izin vererek maliyet ve zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

10. Uygulama Güvenliği

Apple, Dünya Genelinde Geliştirici Konferansı sırasında, uygulamaların 1 Ocak 2017 tarihine kadar ‘Uygulama Taşıma Güvenliği’ özelliğine sahip olmasının zorunlu olacağını açıkça belirtmiştir.

“Bu, kullanıcılarımız ve uygulamalarımızın ağ üzerinden sahip olduğu iletişim için büyük bir güvenlik sağlayacak.” – Apple’ın güvenlik mühendisliği ve mimarlık müdürü Ivan Krstic.

ATS, iOS 9’da varsayılan olarak etkinleştirilmiş ve geliştiriciler mağazaya gönderdikleri uygulamalarda bu özelliği uygulamak zorunda kalacaklardır. Özellikle cep telefonu ödemeleri, bankacılık hesapları, e-postalar vb. hakkında konuştuğumuzda, daha fazla güvenlik önlemine alınması çok önemlidir. Dolayısıyla, 2017’de bu güvenlik açısından büyük bir adım olacaktır.

11. Prototipleme Araçları

Bu yıl prototiplendirme ve etkileşim tasarımında çok büyük bir artış yaşadık. Tasarımcılar ve geliştiriciler, bir kullanıcı arayüzünün nasıl görüneceğini ve nasıl hissedeceğini daha iyi anlamak ve görselleştirmek için daha fazla prototipleme aracı kullanmaya hazırlanıyor. 30’dan fazla prototiplendirme ve tel örgü aracı mevcuttur. Daha fazla bilgi için prototipleme araçlarını kontrol edin .

12. Burger tarzı menünüyle artık vedalaşın:

Düşündüğünüz bu uygulama trend 2017’de kaldığınız halde hızla kaybolacaktır.

Burger menüsünde 2 yılı aşkın bir süredir devam eden bir tartışma oldu. Birçoğumuz hala burger menüsünü sevebiliriz, ancak kesinlikle eksileri mevcut.

Spotify, burger menüsünden uzaklaştı ve hemen navigasyon tıklamalarında %30’luk bir artış bildirdi.

13. Veri tabanlı UI / UX tasarımı

Odak, kuşkusuz estetikten daha fazla kullanışlılığa doğru dönecektir. Dönüşüm tasarımı söz konusu olduğunda, test etme ve veri çıkarsama önemlidir. Ayrıca, 2017 mobil uygulama tasarım trendlerinde daha fazlasını göreceğiz .

14. Alışkanlık yapan uygulamalar oluşturma üzerine odaklanma

Başarısızlık oranı, uygulamalar arasında çok yüksek. Bununla birlikte, alışkanlıklar oluşturma teknolojileri uygulayan uygulamalar oluşturma üzerine odaklanan uygulama kurucuları var. Bu tekniği kullanarak zaten harika sonuç almış uygulamalar var ve daha fazlası 2017 ve sonrası da bunu takip edecek.

15. Aşamalı uygulamalar

Cep telefonlarının insanlar tarafından benimsenme oranına bakarak (rahat sörfçüler ve potansiyel müşterilere, her ikisi de), her marka, orada olmak, parıltılı, şık bir şekilde, tüm ekran boyutlarında çalışıyor. Ayrı ayrı uygulamalara ayrı ayrı yapılması gereken yatırım türlerini göz önüne alırsak, çoğu ceplerinin derinliğini kontrol etmek için bir parmak kazacaktı.

Aşamalı uygulamalar en tatlı yoludur. Bir uygulama gibi görünen ve işlev gören bir web siteniz olsun. Belirli bir göz atma probleminden rahatsız olmadıkça, işinize ve benim gibi insanlar için serinletin, ki bunları öğrenmekten hiç çekinmeyen kimseler, tarama yaptığım web sitesi veya uygulama olup olmadığına bakmayın.

16. Makine öğrenimi, sohbet botları

Özelleştirilmiş, sohbet ticareti, çevrimiçi alışveriş yapan kişilerle sohbet etme, şimdiye kadar herhangi bir işletmeye olabilecek en iyi şeydir. Tahmini 1.81 milyar cep telefonu haberci uygulaması kullanıcılarının potansiyelini kullanmayı düşündünüz mü? İşletmeler ticaret pazarında konuşmalarını kullanarak müşterilerinin kalbine daha da yaklaşabilir.

Uygulamalar, giderek kullanıcılarının tercihlerini öğreniyor. Akıllıca geliyor, ama aslında bundan fazlası.

Ve Uber Facebook messenger’da da böyle yaptı:

 

Google Translate, daha akıcı çeviriler sunmak için Makine Öğrenme’yi de kullanmaya başladı. App Android için başka tür bir örnektir. Pil ömründen tasarruf etmek için yapabileceğiniz eylemleri önermek için makine öğrenme algoritmalarını kullanır.

 

17. Bildirimleri it

Birçok kişi gün boyunca çok şey araştırıyor. Ne yazık ki, günün sonunda, bu verilerin %80’i akıllarından çıkıyor. Bu tür veriler unutulmak zorunda değil ! Bir şeye ihtiyaçları olduğu için bir arama yaptılar.

Push bildirimleri sizin için bunu yapar. Potansiyel müşterilerinize ilgilendikleri herhangi bir şey hakkında bilgi verirler, bir süre sonra hatırlatabilirler.

Bu temelde iki farklı amacı çözmektedir sizin tarafınızdan olası bir eylem için bir kapıyı açık tutuyorlar, müşteri sadakatini geliştirmeye yardım ediyorlar.

 

Gilt’in nasıl mükemmel bir şekilde yaptığını görün. Doğru ekranda, bilmeleri gerekenleri. Waze, kullanıcıların bağlamsal girdilerine dayanan gerçek zamanlı trafik ve yol durumu güncellemelerini gönderen başka bir uygulamadır.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz. 

2017’de İş Yönteminizi Değiştirecek Mobil Uygulama Eğilimleri yazımıza yorum bırakabilir ve mobil uygulama fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek