Logo

Yazılım Güvenliği


paylaş
Yazılım Güvenliği

Yazılım Güvenliği uygulamak, yazılım geliştirme işlemlerinin başarısını sağlamak için bir öncelik olmalıdır.

Öncelikle, Yazılım Güvenliği gelişim süreci boyunca paydaşlarla olan ilgisini sürdürmek son derece önemlidir. Paydaş beklentilerini anlamak ve yönetmek, nihai ürünün başarısının paydaş gözünde yazılıma tasarım ve güvenlik için kritikliği tamamlayıcı olmasını garanti eder.

Tam katılım, potansiyel sürprizleri hafifletmeye yardımcı olur.

Yazılım Güvenliği boyunca çalışan diğer bir unsur, gereksinimlerin izlenebilirliğini zorlamaktır. Bu, tüm gereksinimlerin (özellikle güvenlik gereksinimlerinin) boşlukları önlemek için Yazılım Güvenliği 'nin tüm aşamaları boyunca izlenmesini sağlar. Bu ayrıca, tüm gereksinimler için açık test hedefleri ve davalar üretmek için bir rehber görevi görür. İzlenebilirlik, nihai ürünün müşterinin kabulünü kolaylaştırarak tüm gereksinimlerin karşılandığından ve test edildiğinden emin olmaktadır.

1. Yazılım Güvenliği değerlendirilmesi

Yazılım Güvenliği evresi: İhtiyaç toplama

Müşterinin gerçekte ne istediğini güçlü bir anlayışla döngüye başlanmalı. Bunu nasıl gerçekleştirileceği aşağıda açıklanmıştır:

 • Kapsam ve sınırları belirlemek
 • Paydaşları tanımlama
 • Süreç boşluklarını tanımlama
 • Enstitü, örgüt ve proje kapsamına göre ölçeklendirilmiş güvenlik odaklı süreçleri uyarlamak

2. Endüstri standardı bir güvenlik modeli ekleyin

Yazılım Güvenliği evresi: İhtiyaç toplama

Oluşturmakta olduğunuz yazılımı baştan itibaren güvence altına alın. Bu, 'yaşam süresinin bitimindeki bütçe ve planlama hedeflerini olumsuz etkileyen' test yaması tekrar test 'döngüsünü en aza indirmek için en uygun maliyetli yoldur.

En iyi uygulamaları ve sağlam güvenlik tasarımı ilkelerini kuruluşa uygulamak için güvenilir bir olgunluk modelini Yazılım Güvenliği 'ne entegre edin.

3. Personeli yazılım güvenliği konusunda eğitin

Yazılım Güvenliği evresi: İhtiyaç toplama

Güvensiz tasarım ve geliştirme uygulamalarını azaltmak için projedeki tüm personelin yazılım güvenlik standartlarıyla güncel olmasını sağlayın. Çalışanlarınızın eğitimine yatırım yapmak ölçeklenebilir ve genel olarak her bir yazılım geliştirme projesinin kapsamı ve organizasyonu ile uyumludur. İyi eğitimli bir personelin sağladığı faydalar, tüm yazılım geliştirme projelerini kapsar ve şirket çapında bir varlık olabilir.

 

4. Güvenlik odaklı gereksinimlerin toplanmasını gerçekleştirin

 

İlk aşamada bir parçası olarak kuruluşunuzun güvenlik gereksinimlerini üretme yaklaşımını ayarlayın. Bu yaklaşım, Yazılım Güvenliği 'ne sağlam bir güvenlik zihniyetinin yerleştirilmesine yardımcı olacaktır.

6. Kapsamlı bir risk yönetimi süreci oluşturmak ve uygulamak

Yazılım Güvenliği

Güvenlik başarısı için büyük riskleri tanımlamak ve bir azaltma planı uygulamak önemlidir. Bunlar ayrıca aşağıdakilerin önemli unsurlarıdır:

 • Uygun güvenlik tasarımının sağlanması
 • Güvenliğin yürütülmesinde etkili bir kılavuz olduğundan emin olun:
  • Kapsam sürünmeyi kontrol etme
  • Bütçede kalma ve hedefleri planlama
  • Paydaşlarla etkileşim kurma

7. Mimari incelemeler gerçekleştirin ve tehdit modellemesi yapın

Yazılım Güvenliği Tasarım

Tasarım hatalarını, tasarımın başlangıcında kusurlu tasarım uygulamalarını yazılım kurulduktan sonra düzeltmekten çok daha uygun maliyetli bir şekilde tespit etmek ve düzeltmek çok daha maliyetlidir. Tehlikeli modellemenin yanı sıra tasarım kusurlarını saptamak için kritik bir araçtır. Kusurlar şu şekildedir:

 • Temel tasarım ilkelerini analiz etme
 • Saldırı yüzeyinin değerlendirilmesi
 • Çeşitli tehdit unsurlarını numaralandırmak
 • Güvenlik kontrolündeki zayıflıkları ve boşlukları belirleme

8. Uygulama sırasında kod incelemelerini gerçekleştirme

Yazılım Güvenliği aşaması: Uygulama

Güvenli kodlama standartları ve statik kod analizleriyle birlikte, bir serbest bırakma geçidini geçirmek için bir koşul olarak güvenli bir kod incelemesi yapın. Bu, bitmiş üründe kaçan böcek sayısını büyük ölçüde azaltır. Etkili bir kusursuz koruma ve yönetim sistemi ayrıca önceliklendirmeye ve kusurları çözünürlüğe gidermeye yardımcı olur.

9. Test planlarını yürütün ve penetrasyon testleri yapın

Yazılım Güvenliği evresi: Doğrulama

Doğrulama aşamasında test planlarını yürütün. Bu, ürünün çalışma zamanı senaryolarında beklendiği gibi performans gösterdiğini doğrulayacaktır. Penetrasyon testleri, ürünün çeşitli istismar durumlarını nasıl ele aldığını değerlendirir:

 • Hatalı biçimlendirilmiş giriş işleci
 • İş mantığı kusurları
 • Kimlik doğrulama / yetkilendirme bypass girişimleri
 • Genel güvenlik durumu

10. Yazılım ürününü dağıtma

Dağıtım / bakım

Bir dağıtım planı oluşturun. Bu, kapsamlı QA ve kabul testleri tamamlandıktan sonra başarılı bir şekilde serbest bırakılması için gereklidir. Plan, yazılımın çalışacağı ortamı ve yapılandırma ve başlatma adımlarını ayrıntıları içermelidir.

Üretimden çıkan hataları veya iyileştirme taleplerini etkin bir şekilde idare edebilmek için bu aşamada yazılım bakımı ve değişim yönetimi süreci planları yapılmalıdır.

Bu aşamadaki geri alma planları ve felaket kurtarma gereksinimleri aynı zamanda müşterinin güvenini sağlamaya yardımcı olur.

Medanis Bilişim AŞ olarak yılların verdiği tecrübe ve profesyonellikle Yazılım Güvenliği çalışmalarınızın her aşamasında size yardımcı olabiliriz. Yazılım Güvenliği için bizimle iletişime geçerek genç ve dinamik takım arkadaşlarımızla birlikte fikirlerinizi hayata geçirebilirsiniz.

Yazılım Güvenliği yazımıza yorum bırakarak makalemizi geliştirmemizde destek olabilirsiniz. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederiz.

 

Etiketler: yazılım güvenliği yazılım güvenlik

paylaş

İlgili YazılarYorumlar