Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Web Sitesi İsmi Bulma

Web Sitesi İsmi Bulma

Web Sitesi İsmi Bulma, bir şirket adı seçmeğe benzer; çok düşünmeyi gerektirir. Alan adınız web üzerindeki kimliğinizdir; yalnızca işletmenizle ilgili olması yeterli değildir, aynı zamanda bulmak ve tanıtmak için kolay bir alan adı seçtiğinizden emin olmak istersiniz.

Mükemmel Web Sitesi İsmi Bulma seçiminize yardımcı olması için aşağıdaki adımları takip edin.

1. Yazmayı kolaylaştır

Yazılması kolay bir alan adı bulmak çevrimiçi başarı için kritik önem taşır. Argo veya birden fazla heceleme içeren kelimeleri kullanırsanız, müşterilerin sitenizi bulması daha zor olabilir.

2. Kısa tutun

Alan adınız uzun ve karmaşıksa, müşterileriniz yanlış yazarak farklı sitelere girebilir. Kısa ve basit gitmek için yoludur. Web Sitesi İsmi Bulma aşamasında bu yüzden kısa bir isim bulmak en mantıklısı olacaktır.

3. Anahtar kelimeleri kullanın

İşletmenizi ve sunduğunuz hizmetleri açıklayan anahtar kelimeler kullanmayı deneyin. Örneğin, bir cam değiştirme işindenseniz, camdegistirme.com veya camdegistir.com’u kaydetmek isteyebilirsiniz.

Kullanıcılarınızın ürünlerinizi veya hizmetlerinizi ararken girdiği anahtar kelimeleri ekleyin.

Arama motorlarındaki sıralamanızı geliştirmenize yardımcı olur (trafiği artırır) ve müşterilerinize daha mantıklı gelir.

4. Bölgenizi hedefleyin

İşletmeniz yerel ise, yerel müşterilerin bulmalarını ve hatırlamalarını kolaylaştırmak için alan adınıza şehrinizi veya eyaletinizi dahil etmeyi düşünün. Web Sitesi İsmi Bulma Örnek: bornovacamdegistirme.com.

5. Sayı ve kısa çizgiden kaçının

Sayılar ve kısa çizgiler sıklıkla yanlış anlaşılmaktadır; web sitenizin adresini duyan kişiler, bir rakam (5) kullanıp kullanmadığınızı (beş) mi yoksa beş çizgiyi misplace edip unuttuğunuzu bilmiyor. Bunları Web Sitesi İsmi Bulma alan adınızda istiyorsanız, farklı varyasyonları güvenli olacak şekilde kaydedin.

6. Unutulmaz olun

Milyonlarca kayıtlı alan adı vardır, bu nedenle akılda kalıcı ve unutulmaz bir alana sahip olmak zorunludur. Bir adla tanıştığınızda, çekici geldiğinden ve başkalarına mantıklı olduğundan emin olmak için onu yakın arkadaşlarınızla paylaşın.

 

7. Araştırma

Web Sitesi İsmi Bulma için seçtiğiniz ismin başka bir şirkete ait ticari marka, telif hakları veya başka bir şirket tarafından kullanıldığından emin olun. Web Sitesi İsmi Bulma Alanınıza olduğu kadar size bir servete mal olabilecek büyük bir yasal karmaşaya neden olabilir!

Olası alanınızın değerini araştırmayı unutmayın.

8. Uygun bir alan adı uzantısı kullanın

Uzantılar, web adreslerinin sonundaki .com veya .net gibi soneklerdir. Bunların belirli kullanımları olabilir, bu nedenle işletmeniz için uygun olanı seçtiğinizden emin olun. .com alan uzantısı çok uzakta ve en popüler, ancak kısa süre ve unutulmaz. Com alan adı almak zor olabilir, çünkü bu kadar uzun süredir devam ediyor.

.photography, .nyc ve .guru gibi yeni jenerik üst düzey alanlardan oluşan bir sürü kısa ve oldukça alakalı isimleri kaydetmek için harika bir fırsat sunar. Ve burada bazı diğer üst eklentiler ve bunların sıklıkla nasıl kullanıldığı:

  • .co: şirket, ticaret ve topluluğun kısaltmasıdır.
  • .info: bilgilendirme siteleri.
  • .net: teknik, İnternet altyapı siteleri.
  • .org: ticari olmayan organizasyonlar ve sivil toplum kuruluşları.
  • .biz: e-ticaret siteleri gibi ticari veya ticari kullanım.
  • .me: wp_betawppostslar, özgeçmişler veya kişisel siteler.

 

9. Markanızın korunması ve geliştirilmesi

Markanızı korumak için, alan adınızın yanlış yazılmış sürümlerinin yanı sıra çeşitli alan uzantıları satın almalısınız. Web Sitesi İsmi Bulma Bu, rakiplerin diğer sürümleri kaydettirmesini engeller ve yanlış yazdıkları halde müşterilerinizin web sitenize yönlendirilmesini sağlar.

10. Hızlı davranın

Alan adları hızlı bir şekilde satıyor. Neyse ki ucuzlar, bu nedenle favori alan adlarınızı mümkün olan en kısa sürede kaydedin. Mevcut bir ad bulmakta zorlanıyorsanız, GoDaddy gibi alan adı kayıt kuruluşları, mükemmel alan adını bulmanıza yardımcı olması için alan adı araması sırasında başka adlar önerir.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, Profesyonel Tasarım: Ankara Web Tasarım, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
Web Sitesi İsmi Bulma için 444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

Web Sitesi İsmi Bulma yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek