Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Web Sitenizin Hızının Arama Sıralamasına Etkisi

Web Sitenizin Hızının Arama Sıralamasına Etkisi

Aşırı yavaş yüklendiği için herhangi bir web sitesinden çıktınız mı? Yavaş yüklenen web siteleri kullanıcılarının %60’ını daha web sitesi açılmadan kaybediyor. Yükleme sürenizin ciddiyetine bağlı olarak, bir kullanıcı hayal kırıklığına uğrayabilir ve hatta sitenizi tamamen ziyaret etmeyi bırakabilir. Web Sitenizin Hızının Arama Sıralamasına Etkisi ne kadar?

Hız ve kolaylığın başarı ile eşanlamlı olduğu bir çağa giriyoruz. Google aslında yavaş sayfaların daha düşük bir kullanıcı deneyimine yol açtığını ve bu gözlem 2010’da arama motoru algoritmalarına sayfa yükleme sürelerini eklemelerine neden olduğunu gösteriyor. Bu değişiklikten bu yana Google, daha yavaş olan siteleri, daha hızlı olanlara göre daha düşük sıralamaya koydu.

Web Sitenizin Hızının Arama Sıralamasına Etkisi Ne Demek?

Google istismar edilmesini önlemek için algoritmalarını gizli tutar. Kesinlik ile söylenebilecek tek şey hızın önemli olmasıdır. Uygun meta etiketlerin, web içeriğinin ve geri bağlantıların daha etkileyici olduğunu varsayabiliriz.

Web Sitesi Hızının Farklı Çeşitleri

Göz önüne almanız gereken iki farklı web sitesi hızı türü vardır : “belge tamamla” hızı ve “tamamen oluşturulma” hızı.

Bir siteyle tam olarak yüklenmemiş olmasına rağmen etkileşime girdiğinde “doküman tamamlandı” aşamasına rastlarsınız. “Doküman tamamlama” hızı, bir bağlantıyı tıkladığınızda sayfayla etkileşime geçebildiğiniz zamanı beklediğiniz zamandır. Öte yandan, “tamamen oluşturulmuş” hız, kullanıcının sayfayı bütünüyle görmek için ne kadar beklemesi gerektiğidir.

Hız neden önemlidir?

Çoğumuz yavaş web sitesini yüklemenin hayal kırıklığını yaşadık. Google’ın kurumsal personeli, kullanıcıların yavaş web sitelerine gönderilmesinin kendilerini rahatsız edebileceğini ve hatta Google’ı daha az kullanmalarına neden olabileceğini fark ettiler. Dolayısıyla, Google’ın işi için yavaş yükleme süreleri ve hatta sizin işiniz için kötüdür.

SEO, yavaş yükleme sürelerinden etkilenmese de Google’ın fark ettiği bu trend yavaş bir sitenin olumsuz etkilerini gösterir. Daha yavaş bir site potansiyel tüketicileri rahatsız edebilir ve daha hızlı bir sitenin tersini gösterebilirken iş dünyasından çekilebilir.

Çok Yavaş Nedir?

Web siteniz biraz gecikmeli olarak yüklenirse, sıralamalarınız üzerinde büyük bir olumsuz etki hissetmek güvende olursunuz. Şaşırtıcı bir şekilde yüz aramadan sadece birinde sitenin genel SEO’unu etkileyebilecek yükleme süresi var.

Bunu göz önünde bulundurarak, sitenizin içeriği sıralamada tırmanırken hala önceliklidir.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

Web Sitenizin Hızının Arama Sıralamasına Etkisi yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek