Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Web Sitenize Zarar Verebilecek Hatalar

Web Sitenize Zarar Verebilecek Hatalar

İşiniz için inanılmaz bir web sitesi oluşturmak için teoride iyi fikirlerin bazılarını uyguladığınızda ortaya kötü sonuçlar çıkabilir. Bu kötü sonuçlar ise web sitenize ve dolayısıyla işinize olumsuz olarak etki edebilir. Web Sitenize Zarar Verebilecek Hatalar yazımızı okuyarak bu hatalardan uzak durabilirsiniz.

Okunması zor yazı tiplerinden ana sayfanızda çalan müziğine kadar, her şeyi gördük. Bu yaygın hatalar başlangıçta ustaca fikirlerden hoşlanıyormuş gibi görünebilir, ancak gerçekte ziyaretçileri tarayıcılarını kapatmalarına yönlendirecektir. Sıklıkla tanık olduğumuz web tasarım listemizi geçemediğimizi düşünün ve bunlardan kaçınmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

Çok fazla yazı tipi kullanıyorsunuz

Sitenizi oluşturmaya başladığınızda ve tüm font seçeneklerine göz attığınızda, beş veya altı farklı yazı tipi kullanmaya veya hatta kendi fontlarınızı yüklemeye karşı koymak zor. Tüm harika seçimler göz önüne alındığında, bir çeşit font kullanmaya karşı koymanın zor olduğunu biliyoruz, ancak okuyucularınız yalnızca iki veya üç fonta bağlı kalırsanız memnun olacaklardır. Başlıklarınız için kalın veya süslü bir yazı tipi seçmenizi ve içeriğinizin büyük bir kısmı için ikinci, kolay okunan yazı karakterini seçmenizi öneririz. Çok küçük yazı tiplerini kullanmadığınızdan ve deşifre etmek için fazla farklı olmayan herhangi bir şeyi kullanmadığınızdan emin olun.

En İyi Uygulama: Sitenizde , okunması kolay olan ve markanıza göre hizalanacak iki veya üç yazı tipi kullanın; Sans Serif Fontları kullanmanızı öneririz.

Web sitesinde kullanılan yazı tipleri

Anahtar kelimelerinizi aşırı kullanmayın

Eminiz ki anahtar kelimelerin SEO’daki başarınızı etkilediğinizi duydunuz ve bu yüzden sürekli anahtar kelimeleri kullanmaya başladınız. Harika bir fikir ancak şunu unutmayın: Anahtar kelimelerinizi defalarca kullanmak anahtar kelime doldurma olarak bilinir ve Google, bu uygulamayı birkaç kilometre uzaktan anlayabilir. Aslında, sizi bunun gibi şeyler yaparken yakalarlarsa, arama sonuçlarında sıralamanızı düşürebilirler.

En İyi Uygulama: Anahtar kelimelerinizi doğal olarak kullanın ve insanlar için yazın. İçeriğiniz okuyucularınız için iyi çalışıyorsa Google da beğenecektir.

Eylem çağrıları çok fazla var

Her web sitesinde, ziyaretçilerin istediğiniz eylemi gerçekleştirmesini isteyen açık eylemler çağrısı içermelidir. Ziyaretçilerinizin posta listesine katılmasını, sizinle iletişim kurmasını veya çevrimiçi mağazanızdan bir şeyler satın almasını isteyebilirsiniz; ancak onlardan hepsini yapmalarını isteyemezsiniz. Bu psikolojik bir şey: aldığımız o kadar çok şey, daha az aksiyon. Ziyaretçilerinizi web sitenizdeki çok yerde tıklamalarını veya hareket çağrınızı tamamlamak için karmaşık bir işleme sahip olmalarını isteseniz, ziyaretçilerinizi kaybedersiniz. Ziyaretçilerinizin istediklerini yapabilmesinin mümkün olduğunca kolay olduğundan emin olun!

En İyi Uygulama: Kullanıcılarınızın en az tıklama ile tamamlayabileceği bir talebin uygulandığına dikkat edin.

Amatör resim kullanma

Gerçek renklerinizi web sitenizde göstermek önemlidir ve kendi fotoğraflarınızı kullanmak bu işi yapmak için mükemmel bir yoldur. Özgünlük önemlidir: Bu nedenle, kendi fotoğraflarınızı stok görüntüleri üzerinde kullanmanızın nedeni budur. Bununla birlikte, profesyonel görünmek istediğinizi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bulanık, odak dışı veya büyükanne telefonuyla çekilen fotoğraflar gibi görünen fotoğraflar ziyaretçilere ciddi bir iş olmadığı izlenimi verecektir. İyi haber, bir amatör bir fotoğrafçı tutmak zorunda kalmamak için bile harika fotoğraflar çekebilir.

En İyi Uygulama: Profesyonel görünen orijinal görüntüleri kullanın! Ürünlerinizin, mağazanızın ve ekip üyelerinin harika görüntülerini elde etmek için zamana (veya paraya) yatırım yapın.

Amatör resim kullanıyorsunuz

Geniş bir web siteniz var

Uzun kaydırma web siteleri harika ve modern web tasarımında çok popüler. Yani, ilham hissi, web sitenizi sadece uzun değil aynı zamanda geniş yapmaya çalıştınız. Bu harika bir fikir gibi görünse de, ziyaretçileri bir döngüye sokabilir. Çoğumuz web sitelerinde gezinmek için kullanılır; genellikle sola ve sağa benzemiyoruz. Ziyaretçilerinizin kolaylıkla geçebileceği, dikey olarak hizalanmış bir siteye sahip olun.

En İyi Uygulama: Sitenizde kaydırmayı kullanın, ancak yatay olarak asla kullanmayın!

Sitenizin her yerinde etkileşimli mesajlarınız var

Yazı tiplerinde olduğu gibi ışık kutuları, denetlemede en iyi şekilde kullanılır. Bu  etkileşimli mesajlar, ziyaretçileri Facebook’ta beğenmenizi, bülteninize abone olmamızı veya yaz satışınızdan faydalanmasını öneririz. Ama insanları bıktırmayın! Her sayfada bir ışık kutusu sahibi olma fikriniz aslında sitenizdeki kişilerin dikkatini dağıtabilir ve aşırı el altında bir pazarlama manevrasına rastlar. Daha fazla iş çekmek için yaptığınız girişimde, müşterileri uzaklaştırabilirsiniz.

En İyi Uygulama: Web sitenizin ana hedefine ulaşmanıza yardımcı olan Işık Kutusu oluşturun .

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, sosyal medya reklamları, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz. 

Web Sitenize Zarar Verebilecek Hatalar yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek