Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
TumbIr Nasıl Kullanılır?

TumbIr Nasıl Kullanılır?

Günümüzde çevrimiçi pazarlamacılar, çevrimiçi içeriği terfi ettirirken önemli olanları gözden kaçırmanın kolay olacağı konusunda çok fazla sayıda sosyal medya platformu var. Ülkemizde TumbIr çok fazla tercih edilmediği için TumbIr Nasıl Kullanılır? konulu bir yazı hazırlamaya karar verdik. 

Tumblr, genellikle göz ardı edilen, ancak SEO ve sosyal medya pazarlaması için muazzam bir potansiyele sahip olan bu sosyal ağlardan biridir.

Bu gönderide bugün

 ) 1 Tumblr’in olduğunu ve nasıl çalıştığını

2) Tumblr faydaları diğer sosyal ağlar ile karşılaştırılması

 3) belirli içerik fikirler de dahil olmak üzere online pazarlama için Tumblr nasıl kullanabileceği konusunda harekete geçirici bir tavsiye.

 

Tumblr’ı neden önemsemeliyiz?

Çok ileri gitmeden önce, şeyleri perspektif haline getirmeye yardımcı olan Tumblr hakkında bazı istatistikler:

  • Ağustos 2013 itibarıyla Tumblr ile ilgili 130.5 milyon wp_betawpposts
  • trafik sitesi Comscore göre ilk 28 içerisinde
  •  Yahoo ‘ya göre 300 milyon tekil kullanıcı
  • Tumblr kullanıcılarının % 50’si 25 yaşın altındadır.
  • Tumblr ziyaretçilerinin % 53.5’i kadın

Gördüğünüz gibi, sayılar çok büyük. WordPress.com’da barındırılan 70 milyon wp_betawppostsa kıyasla Tumblr’ı web üzerinde en çok barındırılan wp_betawpposts platformu yapan 130 milyondan fazla Tumblr wp_betawppostsu (“tumblrogs”) var. Aylık 300 milyon ziyaretçi, temel olarak tüm İnternet kullanıcılarının % 15’i var. Ve (gençler bildirildi oysa gençler vardır birçoğu kullanıcıların % 50’sinin 25 yaşından benzersiz bir nüfusu var).

Büyük markalar da bunu fark ettiler. Mayıs ayında Yahoo, Google’ın YouTube’u satın almasından bu yana tüketici İnternet şirketinin en çok satın aldığı 1,1 milyar dolara Tumblr’u satın aldı ve dünyanın en büyük markalarının birçoğu zaten Tumblr’da varlığını sürdürüyor.

Tumblr üzerinde büyük markalar

Açıkçası, şimdiye kadar Tumblr’da değilseniz, biraz geride kalıyorsunuz.

Tumblr nedir?

Birçok farklı sitenin işlevselliğini birleştirdiği için Tumblr’ı tanımlamak zor olabilir.

Tumblr = Facebook + WordPress

Tumblr WordPress ve Facebook arasında kalan bir wp_betawpposts sitesidir. Tumblr, WordPress gibi bir wp_betawpposts platformunun tüm wp_betawppostslama işlevlerine sahiptir, ancak hashtags, takip etme, paylaşma, paylaşma gibi bir sosyal sitenin tüm özelliklerini de içerir. Tumblr, Pinterest’e pek çok açıdan benzer.

Tumblr web’deki en popüler wp_betawppostsging (veya mikrowp_betawppostslama) platformlarından biri olsa da, sadece bir wp_betawpposts olmaktan çok kullanıcıların diğerinin Tumblr wp_betawppostslarını takip etmesini ve birbirlerinin içeriklerini paylaşmasını ve beğenmesini ve hashtag’lerle yeni içerik keşfetmesini sağlıyor. Yerleşik sosyal işlevsellik ve inanılmaz viral potansiyele sahip bir wp_betawpposts platformudur.

Tumblr’ın faydaları

 5 önemli fayda vardır:

1) Bağlantılar

Tumblr’dan gelen bağlantılar, diğer pek çok sosyal paylaşım ağının aksine dofollow’tur . Tumblr çekirdeğinde bir wp_betawpposts yazarlığı platformudur ve sitenizde dofollow bağlantıları da dahil olmak üzere, tumblrog’unuzun nasıl göründüğüne dair tam kontrole sahip olursunuz.

Tumblr’ın sosyal yönünü göz önüne aldığınızda işler ilginçleşiyor. Tumblr’ın içinde inşa edilmiş sosyal paylaşım işlevselliği (Tumblr sözlüğünde “rewp_betawppostsging” olarak anılır) bulunmaktadır ve popüler bir yayınınız varsa, diğer pek çok tumblrog’a tekrar yerleştirilecektir.

Mesele, bu isyanlardan her biri orijinal postanıza bir dofollow geri dönüşümü olmasıdır! Bu, 100 kez gönderilmiş bir postanız varsa, tumblr wp_betawppostsunuzda sadece 100 dofollow almış demektir! Daha da eğlenceli hale getirmek için, yayının kendisine bir bağlantı ekleyebilirsiniz. Böylece hem Tumblr’daki orijinal mesajınız hem de yayın içinde bağlantı verilen site geri bağlantıları alacaktır.

Tumblr Backlinks

 

2) Harika içerik keşfi

Tumblr’ın bir diğer büyük yararı, hashtag’ları kullanması sayesinde, içinde yerleşik mükemmel bir içerik bulma sistemine sahip olmasıdır. Şimdiye kadar harika görüntüler veya fotoğraflar arıyorsanız, karma etiketi için Tumblr’ı araştırmayı deneyin ve iyi bir malzeme bulacaksınız.

Tumblr hakkında en iyi şey, insanların aslında içerik keşifinde hashtag’ları kullandıkları (örneğin, Facebook demektir) olmasıdır. Bu, alakalı ve popüler etiketleri kullanarak, birçok takipçiniz olmasa bile, içeriğinizin Tumblr üzerinde keşfedilmesi süper kolay oluyor demektir.

Tumblr Hashtags

Kelimenin tam anlamıyla yepyeni tumblrogs sıfırdan yarattım ve sıfır takipçim olsa bile, içeriğim için onlarca rewp_betawpposts aldı. Unutmayın, Tumblr’da rewp_betawppostslar dofollow geri bağlantılarıdır. Zaten halihazırda çok sayıda takipçileriniz olmadığı sürece içeriğinizin muhtemelen çok fazla aşk çekmeyeceği Facebook gibi sosyal ağlarda durum böyle değildir.

3) İçerik testi zemini

Tumblr için başka bir kullanım, bir içerik testi zemini olarak kullanılır. Bir çok sosyal medya pazarlaması yaparsanız, muhtemelen Facebook sayfanızda yayınlamayı düşündüğünüz tonlarca görüntü ve görüntü elde etmiş olursunuz.

4) Mikro Alanlar

Tumblr, gezegendeki en popüler mikrowp_betawpposts platformlarından biridir ve bu da mikrositeleri kurmak için ideal bir platform haline getirir. Kendinden barındırılan WordPress wp_betawpposts’u ile aynı esnekliği elde etmeyeceksiniz, ancak tumblrogs kurmak ve yönetmek için hızlıdır. Ve bir tumblr.com alt alanını kendi alan adınızdan kullanmaya geçmek isterseniz, sahip olduğunuz bir alan adını Tumblr ayarlarında değiştirmek kolaydır.

 

5) Marka

dağlama

Son olarak, ama kesinlikle önemsiz değil, Tumblr, markanızı çevrimiçi tanıtmak için cephanenizdeki başka bir araçtır. Facebook ve Twitter gibi diğer önemli sosyal sitelere ek olarak, Tumblr, web varlığınızı kurmanız için size bir başka fırsat sunuyor. 

 

 
Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
 
TumbIr Nasıl Kullanılır yazımıza yorum bırakabilirsiniz.
About Author

Medanis Destek