Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Sosyal Medya İçin Yüksek Kaliteli Fotoğrafları Nereden Bulabilirsiniz?

Sosyal Medya İçin Yüksek Kaliteli Fotoğrafları Nereden Bulabilirsiniz?

Görsel içeriğin sosyal medyada diğer içerik biçimlerine göre 40 kat fazla paylaşılabileceğini biliyor muydunuz ? Görsel içerikleri bu yüzden daha özenli seçmelisiniz. Peki, Sosyal Medya İçin Yüksek Kaliteli Fotoğrafları Nereden Bulabilirsiniz?

Tüketiciler görsel içeriğe daha çok cevap veriyorlar çünkü beyinlerimiz bilgiyi metinden 60.000 kat daha hızlı işlemektedir.

Bu nedenle, insanların sosyal medyayla görsel içeriği paylaşma oranı ve içeriğinizi okuma oranı daha yüksektir.

Sosyal Medya İçin Yüksek Kaliteli Görüntüler Nereden Bulabilirim?

İstatistiklere bir göz atın:

 • Resim içeren yayınlar yalnızca salt metinli postalardan %650 daha yüksek etkileşim üretir
 • Görüntülerle Tweetler almak %150 daha fazla retweets alır
 • Fotoğraflar, Facebook marka sayfalarında tüm angajmanların %87’sini kazanır

Görsellerin önemli olduğu açıktır. Sosyal Medya İçin Yüksek Kaliteli Fotoğrafları Nereden Bulabilirsiniz?

Birçok işletme, ürünlerinin resimlerini çekmek ve marka hikayelerini yakalamak için profesyoneller kiralamaktadır; ancak bu genellikle daha küçük, yerel işletme sahipleri için uygun değildir.

İyi haber şu ki, sosyal medya pazarlamacılığı yapmak için orijinal görüntülere ihtiyacınız yok. Burada stok görüntüleri devreye giriyor.

Birçok kişi stok fotoğraflarının sevimsiz olduğunu ve muhtemelen otantik görünmediklerini düşünüyor, ancak birçok popüler marka Instagram ve Facebook’ta bile stok fotoğraflarını kullanıyor.

Aslında, en çok hangi görsellerin kullanıldığı sorulduğunda, pazarlamacılardan % 35’i stok fotoğraf kullandıklarını söyledi.

Ve işiniz de onları kullanabilir. Doğru yerlere bakarsanız, markanızı sosyal medyada yükselten harika fotoğraflar bulabilirsiniz.

Resim Telif Hakkı Üzerine Bir Not

Hazır fotoğraflar içine dalmadan önce, aşina olmanız gereken bazı terimler vardır.

Web üzerinde karşılaştığınız herhangi bir görüntünün kendisine eklenmiş bir telif hakkı veya lisans biçimine sahip olmanız gerekir ve sorun yaratmadığınızdan kaynakta bulunduğunuz resimlere hangi tür uygulanacağının farkında olduğunuz önemlidir.

Kamuya Açık 

“Kamusal” kapsamına giren resimler, telif hakkı yasası tarafından korunmayan fotoğraflardır; bu, kişinin kişisel veya ticari amaçlarla izinsiz olarak kullanması ve değiştirmesi anlamına gelir.

Creative Commons

Bu, özgürce görüntüleri kullanmanıza ve dağıtmanıza izin veren bir dizi lisans anlamına gelir ancak bunları nasıl paylaştığınızı belirleyen belirli kurallar vardır.

Örneğin, bir lisans, orijinal fotoğrafçıya ücret verdiğiniz sürece görüntüyü paylaşabilir ve değiştirebilirsiniz diyor. Öte yandan, lisans, orijinal fotoğrafçıya güveniyorsanız görüntüyü kullanabilir ve paylaşabilir, ancak herhangi bir değişiklik yapamazsınız.

Telifsiz

Bulacağınız stok fotoğraflarının çoğu telifsizdir. Bu fotoğraflar tüm kullanımlar için sabit bir oranda satılıyor. Bu, fotoğrafı bir sosyal medya postası için kullanmak isteyen birinin ticari bir broşürde kullanmak isteyen biri ile aynı miktarı ödeyeceği anlamına geliyor.

 

Stok Fotoğraflarını Bulmak İçin En İyi Yerler

Fotoğraf lisanslama işlemlerinizi hızlandıracağınıza göre, artık fotoğraf aramaya başlamanın zamanı geldi.

İşte beş fotoğraf kaynağı, ücretsiz ve ücretli seçenekler. Ücretsiz olanları çok uygundur, ancak ücretli bir abonelik hizmeti ile çalışmanın, bulduklarınızdan daha fazla çeşitlilik ve kontrol sağlayabileceğini unutmayın.

1. Unsplash

Sosyal Medya İçin Yüksek Kaliteli Görüntüler Nereden Bulabilirim? | Bugün Sosyal Medya

Fotoğrafları Unsplash  kadar gerçek görünüyor.

Unsplash her 10 günde 10 yeni fotoğraf ekliyor ve oldukça iyi bir çeşitlilik var.

Arama fonksiyonu da gezinmek kolaydır; fotoğrafları düzenlemek için koleksiyonlara kaydedebilirsiniz. Ayrıca Unsplash’ın ve diğer kullanıcıların oluşturduğu koleksiyonlara göz atabilirsiniz.

2. Picjumbo

Sosyal Medya İçin Yüksek Kaliteli Görüntüler Nereden Bulabilirim? | Bugün Sosyal Medya

Picjumbo ‘ya, yeni fotoğraf her gün yüklenir. Profesyonel bir fotoğrafçı tarafından başlatılmıştır, böylece orada bulduğunuz resimlerden emin olabilirsiniz.

Picjumbo ayrıca fotoğrafları kategoriye göre aramanıza izin verir. Çok küçük bir şey gibi görünüyor, ancak mesajınızı iletmek için o mükemmel fotoğrafı ararken büyük fark yaratıyor.

3. Stok 

Stok İçin Ölüm

Stok,  kötü fotoğrafçılığa son vermektir. Bu site için bir hesaba ihtiyacınız olacak, ancak tamamen ücretsizdir. Seçtiğiniz temadan 10+ yeni fotoğraf içeren her ay bir e-posta alacaksınız.

Her ay hangi fotoğrafların geleceğiniz bilmediğiniz için plan yapamazsınız. Markanız için işe yarayan resimlere güvenmek zor olabilir, çünkü o e-postayı elde edene kadar neyin geleceğini bilmeyeceksiniz.

Eğlenceli bir sürpriz olarak düşünün veya en iyi fotoğraf sitenizde istediğinizi bulunmaması halinde yedek olarak kullanın.

Twenty20

Twenty20

Twenty20  ücretli bir fotoğraf sitesi. Fotoğrafların çoğu geleneksel stok modeli formülünü izlese de, burada çok sayıda parlak, renkli fotoğraf bulabilirsiniz.

Fotoğrafları bulmak veya kürlenmiş koleksiyonlar arasında gezinmek için arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Ve bir hesap oluşturursanız, belirli koleksiyonları izleyebilir ve bu ölçütlerle eşleşen en yeni fotoğrafları görebilirsiniz.

Site, takip ettiğinize dayalı diğer koleksiyonları da önerecek ve kendi koleksiyonlarınızı oluşturabilirsiniz.

Twenty20’de, önümüzdeki tatillerin bir listesini içeren bir sosyal medya pazarlama takvimi özelliği ve bu vesilelerle mükemmel görüntüler sunan küratörlü bir fotoğraf koleksiyonu bulunuyor.

5. Yaratıcı Pazar

Yaratıcı Pazar

Creative Market , stok fotoğraflarını da içeren birçok şey için mükemmel bir kaynaktır. Fotoğrafçılar bu sitede kendi mağazalarını açıyorlar, bu nedenle fiyat ve lisans fotoğrafları arasında değişecektir. Sitedeki fotoğrafları 5 $ gibi düşük bir fiyatla sunuyorlar

Creative Market’in fotoğrafları hakkında en iyi şey, onları başka yerde göremeyeceğiniz ve fotoğrafları doğrudan fotoğrafçıdan satın almanızdır.

Başarılı bir Sosyal Medya Görüntüsünün Bileşenleri 

Harika fotoğrafları nerede bulacağınızı bildiğinize göre çekici bir sosyal medya görüntüsü oluşturmak için neyin gerekli olduğuna bakmak iyi olacak.

Sosyal medya görüntüleriniz şunlar olmalıdır:

 1. Hikayeni söyle. Hikaye anlatımı, takipçilerinizi etkilemek için en güçlü yöntemlerden biridir. Bu, seçtiğiniz fotoğrafın işletmenizle alakalı olması ve neyle ilgili olduğunuzu tanıtmasına yardımcı olması anlamına gelir. Fotoğraf hikayenizi görsel olarak anlatmalı ve ardından daha fazla içerik sağlamak için yazı veya başlığını kullanabilirsiniz.
 2. Marka olun. Sosyal medyada paylaştığınız fotoğraflar marka standartlarınızla uyumlu olmalıdır. Fotoğrafdaki renk düzeninin markanızın görünümüne uygun olduğundan emin olun. Fotoğrafa metin eklerseniz, işletmenizin seçtiği yazı tipinde olmalıdır. Bazı durumlarda, insanların fotoğrafa bakması ve onu paylaştığınız iş olduğunu bilmenize logo eklemeniz iyi bir fikir olabilir.
 3. Harekete geçirici bir çağrı ekleyin.  Resminizdeki metinde veya altyazıta olsun, takipçilerinize bir şeyler yapmanız gerekir. Onlarla nasıl etkileşime geçebileceklerini bildirin ve etkileşimde büyük puanlar kazanırsınız. Örneğin, onlardan fotoğrafın paylaşımını veya bir arkadaşınızı etiketlemelerini isteyebilirsiniz.
 4. Doğru boyutlandırılmalıdır. Resimlerinizi doğru şekilde boyutlandığınızdan emin olun. Mükemmel fotoğraf ararken harcadığınız tüm zaman yanlış kırpılırsa veya metindeki okunaksızlaşırsa boşa gider. Mevcut boyut yönergeleri şunlardır:
 • Facebook: 1.200 x 630 piksel
 • Twitter: 1.024 x 512 piksel
 • LinkedIn: 550 x 375 piksel
 • Google+: 497 x 279 piksel
 • Instagram: 1.080 x 1.080 piksel
 • Pinterest: 238 piksel genişlik
Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, sosyal medya reklamları, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz. 

Sosyal Medya İçin Yüksek Kaliteli Fotoğrafları Nereden Bulabilirsiniz? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek