Logo

Siteniz İçin En İyi Alan Adı Nasıl Seçilir?


paylaş
Siteniz İçin En İyi Alan Adı Nasıl Seçilir?

Etkileyen bir web sitesi oluştururken alan adı seçimi önemli bir yere sahiptir. Alan adınız temel olarak internetteki adresinizdir. www.sitenizinadı.com Peki, Siteniz İçin En İyi Alan Adı Nasıl Seçilir?

Var olan sayısız alan adı ve (.com, .org, .edu vb.) çok geniş bir uzantı seçeneği var. Bununla birlikte, bunlardan birinin satın alınmasının kolay olması, bunun basit bir işlem olduğu anlamına gelmez. Hemen aklınıza gelen ilk alan adını satın almayın. Bunun yerine, mümkün olan en iyi adı seçtiğinizden emin olmak için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun.

Siteniz İçin En İyi Alan Adı Nasıl Seçilir?

İlk önce

Başlamadan önce bazı önemli düşünceleri gözden geçirmelyiz. Çoğu zaman "URL" ve "alan adı" terimleri birbirinin yerine kullanılır, ancak bir fark vardır.
http://www.medanis.com.tr  olan bir URL, alan adı ise medanis.com.tr

 

En baştan başlamalıyız?

Marka bilinci oluşturma perspektifinden düşünmek, etki alanınıza daha fazla pazarlama bakış açısıyla bakmanıza ve daha büyük resmi görmenizi sağlar.

Bir SEO bakış açısından (Arama Motoru Optimizasyonu), alan adınız arama motorlarının web sitenizi keşfederken bakacakları ilk öğelerden biridir. Onu dikkatle seçtiğinizden emin olmanın nedeni budur. Aşağıda, dikkate almak isteyeceğiniz 5 marka stili ve alan adı seçeneği bulunmaktadır:

 • Kişisel Markalama (AhmetSarı.com)
  Güven, yetki ve güvenirlik hissi yaratır
 • Genel / Tanımlayıcı Markalaşma (Photography.com, OnlineBusiness.com)
  Şirket amaçlarının anlık ne olduğunu belirtir
 • Öngören Markalaşma
  Şirketin amacına daha soyut bir şekilde ilişkilidir
 • İlgisiz Marka (Starbucks.com)
  Şirketin amacına doğrudan bir bağlantısı yoktur
 • Amaca yönelik : (webtasarımajansı.com)
  Şirketin adını ve amacını içerir

Zaten bir isim var mı?

Alan adınız en azından şirket adınızı içermelidir. Bu, markanızı daha da belirleyecek ve sizi çevrimiçi aramamız gereken kullanıcının görevini kolaylaştıracaktır. Kuruluş şirketleri için, kullanıcılar genellikle URL'nizin şirket adınızla aynı olacağını ve doğrudan adres çubuğuna koyduğunu varsayacaktır.

SEO İpucu!  Dediğimiz gibi, Google, Bing ve insanlar alan adınızı dikkate alır, bu nedenle alan adınıza bir anahtar kelime eklemek iyi bir sonuçtur. Ahmet Sarı adlı bir fotoğrafçıysanız, AhmetSarı.com üzerinden AhmetSarıFotograf.com seçiminde yararlanabilirsiniz.

Doğru uzantıyı seçin

Bir uzantıya baktığımızda bir sitenin URL'sinin ".com", ".org" ve ".net" bölümlerine atıfta bulunuyoruz. Com en popüler, ancak başka bir etki alanı uzantısı seçmek için pek çok neden var. Aklınızda bir isim var ama .com zaten alınmış mı? Telaşa gerek yok! Özgeçmişiniz için .tr'yi, kullanabilirsiniz. Daha yerel olmasını istiyorsanız , .mersin veya .izmir gibi alan adı uzantıları , şehrinize biraz sevgi göstermenize yardımcı olabilir.

Basit tutun

Alan adınızı yaklaşık 3 kelimeyi aşmayacak şekilde tutmaya ve URL'nizi mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışmanızı öneririz. Daha uzun alan adlarını kullanıcılarınızın hatırlaması zor olabilir.

İki kere düşünün

Doğru adı ilk seferinde seçmeniz zordur. Daha sonra alan adınızı değiştirmektense baştan iki kere düşünerek doğru kararı vermek en doğrusu olacaktır.

Yasal sorunlardan kaçının

Müşteri kafa karışıklığını veya en kötü senaryo olan yasal sorunları önlemek için satın almadan önce adınızı iyice araştırın. Karanızı kesinleştirmeden önce, ticari marka veritabanlarını arayarak rekabeti ihlal eden bir alan adı seçmediğinizden emin olun.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz. 

Siteniz İçin En İyi Alan Adı Nasıl Seçilir? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

 

Etiketler:

paylaş

İlgili YazılarYorumlar