Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Site Başlığı Nasıl Olmalı?

Site Başlığı Nasıl Olmalı?

Web siteniz bir evse, başlığınız evin dikkat çekici bahçesi olacaktır. Kullanıcıların gördüğü ilk şey budur ve eve bakmak için durup durmayacalarını belirtir. Dikkat çekici bir Site Başlığı Nasıl Olmalı?

Site Başlığı Nasıl Olmalı?

Bir başlık, aşağıdakileri gerçekleştirebilir:

  • Fotoğraflar, sloganlar, logolar ve renkler de dahil olmak üzere marka kimliğini gösterin. Marka bir görsel öğeye sahipse, başlıkta bunu görüntüleyebilirsiniz.
  • Arama, abonelik ve / veya dil seçenekleri için etkileşim alanları.
  • Harekete Geçirin alanlar (yani, “deneme” veya “alışveriş” yazan bir buton).
  • Temel gezinme bağlantıları.
  • Sosyal medya ağı bağlantıları.

Ancak kapasite, her işlevi yerine getirmeyi haklı gösterecek kadar mı? Hayır. Bir üst bilginin mevcut tüm öğeleri kullanılırsa, kullanıcı deneyiminin kalitesi çözülür. Başlıklara erişmek kolay olmalı ve daha kolay çözülmelidir. Hatırlayın, bu web sitesinin bahçesidir. Eğer çim sahilden kapıya kadar fundalıklarla kaplıysa, erişilemez olurdu. Aynı şekilde, karmaşık bir başlık, navigasyonun ve içeriğin mevcut konumundan ulaşılması zor olacağını bildirir.

SİTE BAŞLIĞI NASIL OLMALI? : BAŞLIK TASARIM YÖNLERİ

Bir başlığın hangi işlevlerin yerine getirileceğini tanımlamak, siteden siteye değişiklik gösterecektir. Sitenin bir ürünü, bir harekete geçirici mesaj alanı ve marka tanımlaması hakkında bilgi vermesinin amacı, sosyal medya ağlarını birbirine bağlamaktan daha yüksek öncelikler olacaktır. Ancak site bir pazarlama ajansının çalışmasını sergilemekle ilgiliyse, sosyal medya bağlantılarının birinci davadan çok daha yüksek bir önceliği olurdu.

Bununla birlikte, başlık tasarımında dikkate alınması gereken bazı sabitler vardır. Çoğu web sitesi, kullanıcıların içeriğe girmesini ve keşfetmesini ister. En önemli başlık tasarımı yönlerinden biri, site gezinmesini nasıl kolaylaştırdığıdır.

SİTE BAŞLIĞI NASIL OLMALI? : GEZİNME SEÇENEKLERİ

Belki de başlık içinde gezinme sağlamak için en popüler seçenek “☰” -olarak gösterilir- butonudur. Bazen katmanlı görünümü için gözleme ya da sosis düğmesi olarak da bilinen bu düğme, diğer gezinme stillerine göre iki avantaja sahiptir.

Birinci avantaj, klasik navigasyon stilinde olduğu gibi, tasarımcının karmaşık yolları görüntülemeden başlıktan kolayca tam bir menü görüntülemesine izin vermesidir. Metin tabanlı hiyerarşiyi (yani, ana sayfa> galeri> kediler> gif’ler) görüntülemek yerine, kullanıcılar daha az tıklamayla istedikleri son sayfaya erişmek için görsel bir hiyerarşi kullanabilirler.

İkinci avantaj ve büyük olasılıkla hamburger menüsünün çok sol üst köşeleri barındırması nedeni, mobil görüntüleme ile oldukça uyumlu olmasından kaynaklanıyor. Bu sıkıştırılmış menüler, mobil kullanıcıların gezinme bölmesinde önemli miktarda ekran alanı dolmadan başlık ve stili değerlendirebilmelerini sağlar.

SİTE BAŞLIĞI NASIL OLMALI? : MATBAACILIK

 

Temiz, akıllı tipografi bir başlık için görsel savaşın yarısıdır. Metin, okunabilirliği kaybetmeden görsel olarak farklı olmalıdır. Başlıktaki tür yüzü çok stilize edilmişse, bir sitenin güvenilirliğini azaltabilir ve kullanıcıların daha fazla okumasını önleyebilirsiniz. Öte yandan, eğer tip yüzü öylesine jenerikse özellik okunaklılığa ne kazandırır ilgi çekecektir.

Fakat biçim-işlev savaşında tipografi her zaman işlevi lehtar eder. Metnin tip yüzünden marka kimliği oluşturmaktan daha okunaklı olması daha önemlidir.

Site Başlığı Nasıl Olmalı? Tabii ki, ideal bir durumda, tip yüzü markalaşmayı ve okunabilirliği aynı anda başarabilir. Ancak şüpheye düştüğünüzde, başlığın tipografisinde tüm diğer yönlerin üzerinde görsel keskinliğe odaklanın.

SİTE BAŞLIĞI NASIL OLMALI?: RESİM VE FOTOĞRAFLAR

 

Bir sitenin gezinme arkasındaki statik resim olarak bir başlık tanımlandığı bir zaman vardı. Bir başlık bu şekilde tanımlanabiliyor olsa da, imgelem kullanımı son yıllarda önemli ölçüde değişti. Site Başlığı Nasıl Olmalı? Çizimler, web sitesi tasarımları için her zamankinden daha popülerdir ve okunabilirliği azaltmaksızın estetiği artırmak için soyutlamanın doğru seviyesini sunabilir.

Başlıkta kullanılan resim ve çizimler, en geniş ekranları barındıracak kadar büyük olmalı ve en küçük ekranlara oranla aynı oranda ölçeklendirilmelidir.

SİTE BAŞLIĞI NASIL OLMALI? : ARANAN BAŞLIK STİLLERİ

Son zamanlarda web sitesi tasarım eğilimlerinde iki başlık stili ana aşamaya geldi: Hero ve video. Her iki eğilimin de artı ve eksileri vardır. Sonuçta, hangi başlık stilinin (eğer varsa) bir web sitesi için ideal olması kullanıcı araştırması ve hedef demografi ile belirlenecektir.

SİTE BAŞLIĞI NASIL OLMALI? : KAHRAMAN

 

 

Başlık tasarımı büyük bir resim, bir kullanıcı bunun üstüne bindirilmiş navigasyon elemanları ile, görür yukarıda kaydırma alanı genellikle tam veya neredeyse tamamen manzarasına sahiptir. Standart bir resim dosyası olması koşuluyla, bu başlıkları kullanıcıların yüklemesi kolaydır ve çoğunlukla mobil bir ekrana iyi çevrilir. E-ticaret web siteleri için başlıkları, navigasyonun arkasında amiral gemisi ürünleriyle kullanıcıları daha ayrıntılı araştırmaya teşvik ederek cesur bir izlenim bırakabilir.

Bir başlık stilinin dezavantajı, seçilen görüntünün kullanıcının ilk izlenimini tanımlamasıdır: Yanlış resim veya bir stok fotoğraf ise, olumlu ya da hiç bir izlenim bırakılamaz. Nadiren web siteleri bir saniye sürebilir. Tasarımını dahil etmeyi seçerseniz, görüntü seçimi ve testi için ekstra zaman ayırın.

SİTE BAŞLIĞI NASIL OLMALI?: VİDEO

Genelde bir düzeninin bir parçası olan video başlıkları, web tasarımında heyecan verici yeni bir eğilimdir. Bu başlıklar, web tasarımcılarına çarpıcı bir izlenim verebilecek ve kullanıcıların statik görüntülerden daha ilgisini çekebilecekleri video klipler görüntüleyebilmesine olanak tanır. Bununla birlikte, bu eğilim nispeten yakın bir zamanda ortaya çıkmaktadır: Videolar en az 720p kalitede olmalıdır.

Yüksek tanımlama, yükleme sürelerinin uzatılmasına neden olur. Yüksek hızda internet bağlantılı bir masaüstünde bu genellikle bir sorun değildir; ancak mobil kullanıcılar, telefon OS’lerinden bağımsız olarak videolar yüklemek ve oynatmak konusunda sorunlarla karşı karşıya kalırlar.

Web siteniz tarzı olsun veya olmasın bir video başlığı kullanıyorsa, bunları mobil kullanıcılar için devre dışı bırakın. Onu takdir edeceklerdir.

SİTE BAŞLIĞI NASIL OLMALI?: BAŞLIK TASARIMINIZI DARALTMAK

Site Başlığı Nasıl Olmalı? Üstünüze hangi zillerin ekleneceğini ve hangi kesik kesimlerin kesileceğini belirlemek uzun bir süreç olabilir, ancak önemli bir sorunun kaynağına dönüşebilir:

“Bu içeriğin amacı ne?”

Web sitenizin sizin için ne demek istediğini daralttığınızda, başlık özniteliklerini seçmek doğal olarak gelecektir.

Unutmayın, şekil işlevine karşı değil. Bir işlev olarak formdur.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
Site Başlığı Nasıl Olmalı? için 444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

Site Başlığı Nasıl Olmalı? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek