Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
SEO Uyumlu Web Tasarımı İçin Yapılması Gerekenler

SEO Uyumlu Web Tasarımı İçin Yapılması Gerekenler

Şu bir gerçek ki çoğu insan web sitesi güzel göründüğü sürece Google sıralamasını veya SEO’yu önemsemiyor. Haklısınız web sitenizin nasıl göründüğü çok önemli. Web sitenizin ziyaretçileri modern ve harika görünen web siteleri isterler ancak arama motorları sıralama yaparken web sitenizin güzelliğine göre yapmaz. SEO Uyumlu Web Tasarımı İçin Yapılması Gerekenler neler?

Google’da çok zaman harcadıysanız, sıralamaların üst kısmına yakın çirkin web sitelerini görebilirsiniz.

SEO Uyumlu Web Tasarımı İçin Yapılması Gerekenler

1. DUYARLI TASARIM

“Mobil çağ” konusunun bütününe girmeye ihtiyacımız yok. Günümüzde herkes akıllı telefonların ve tabletlerin öneminin farkında. Bugünün SEO uyumlu web sitesi duyarlı, yani her cihazda harika görünen ve işlevsel olan web siteleri. Mobil kullanım artarken ve arama motorları mobil cihazlara daha fazla önem verdikçe, duyarlı olmayan bir web sitesi tasarlamak gerçekten mantıklı değil. Hatta Google, duyarlılığın en iyi olduğunu söylüyor .

2. DOĞRU İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ

İçerik kraldır. İçerik olmadan aramada iyi derecelendirilemezsiniz. Ancak içeriğe sahip olmak yeterli değildir. Bu içeriği, arama motorlarının görebileceği şekilde yönetmeli ve sunabilmelisiniz. Hemen her web sitesi için bir içerik yönetim sistemi gerekiyor. WordPress, Drupal, Magento veya başka bir şey kullanırsanız, içeriğiniz üzerinde çok daha fazla denetime sahip olursunuz ve arama sonuçlarında çok daha fazla başarı elde edersiniz.

3. TARANABİLİR VE DİZİNLENEBİLİR SAYFALAR

Arama motorları onlara uygun tasarlanmamış web sitelerini göremezler. Evrendeki en büyük içeriğe sahip en güzel web sitesine sahip olabilirsiniz, ancak sayfalarınız taranamaz ve dizine eklenemezse, bir şey ifade etmez.

Googlebot engellendi

Bir web geliştiricisi, arama motorlarının hemen tarama ve dizine eklemeye başlayabilmesi için bir web sitesinin nasıl başlatılacağını bilmelidir. Aksi takdirde, kendinizi kimsenin bulamayacağı harika bir site ile karşılaşabilirsiniz.

4. URL UYUMLU YAPI

Bu bağlantılardan hangisini ziyaret etmeye daha istekli olursunuz?

Dostu urls'ler

Bir web tasarımcısı arıyorsanız, muhtemelen ikinci bağlantıyı seçersiniz. Ama eğer bir sürpriz arıyorsanız, ilkini tıklayabilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi, arama motorları sürprizlerden hoşlanmazlar. Bir kullanıcının sorgularına hemen cevap veren sonuçları sunmak istiyorlar. SEO dostu web tasarımı mantıksal bir URL yapısına sahip olmalıdır.

5. HIZLI YÜKLEME SÜRESİ

İnsanlar beklemekten nefret eder. Arama motorları da. Web siteniz hızlı yüklenmezse, müşterileri kaybedeceksiniz. Ayrıca trafiği de kaybedeceksiniz. Google, mobil arama sonuçlarında “yavaş yüklenen” web sitelerini geri sıralara gönderir.

6. FLASH … HAYIR

Kısaca Flash kullanmayın. Arama motorları nefret ediyor.

Flashın kabul edilebilir olduğu bazı durumlar olabilir. Ancak SEO dostu olmak istiyorsanız, net bir şekilde yönlendirmeniz (veya en azından bir alternatif sunmanız) gerekir. Flash kullanmanız gerekiyorsa, şu kuralları göz önünde bulundurun:

  • Sitenin tamamını flash yapmayın
  • Gezinme için flash kullanmayın
  • Metninizi flash olarak koymayın

7.  JAVASCRIPT

JavaScript, web sitenizle çok güzel şeyler yapmanıza izin verir. Ancak bazı geliştiricilerle uyum sağlamaz. JavaScript’i kullanmakta sorun yok, ama abartmayın. Arama motorlarının bu kadar hoşgörüsü yok.

8. RESİMLERİ OPTİMİZE EDİN

Web tasarımı çok büyük güzel görüntülere ihtiyaç duyuyor, değil mi? Bu görüntülerin harika görünebileceğinden emin olabilirsiniz, ancak bunların optimize edilmiş olduğundan emin olun. Görüntülerin olabildiğince sıkıştırılması gerekir (elbette kaliteden ödün vermeden). Aksi takdirde, tüm sitenizi yavaşlatacaktır. 1998’de çevirmeli bağlantısında bir resim dosyası açmaya çalıştığınızda ne kadar eğlenceli olduğunu hatırlıyor musunuz? Bugünün müşterileri görüntü yükünüzü piksel olarak izlemek için sadık kalmayacaktır.

Ve alt etiket eklemeyi unutmayın. Her görüntünün, resim hakkında bir şeyler anlatan bir alt etiketi olmalıdır. Bazı geliştiriciler, alt etiketleri neredeyse imkansız kılar ve diğerleri alt etiketlerini şirket adına varsayılan olarak ayarlarlar.

9.SOSYAL MEDYA ENTEGRASYONU

Sosyal medya büyük bir anlaşma. Yüksek arama sonuçları ile sosyal medya etkinliği arasında oldukça büyük pozitif bir ilişki vardır. Web sitenizin sosyal medya ile entegre olması gerekir. Bu sadece alt bilgide birkaç bağlantıyı tokatlamak anlamına gelmiyor. Ürünleri, yayınları ve sayfaları paylaşmayı kolaylaştırın. Aslında bu sosyal profilleri web sitenize bağlayın. Görünürlüğünüzü artıracak ve size her açıdan daha fazla ilgi gösterecektir.

 

10. KODUNUZU TEMİZLEYİN

 

Temiz bir kod için:

  • İyi tasarımcıların, siteleri öylesine dolu ki, neler olup bittiğini söylemek imkansızdır
  • İyi geliştiriciler, kodu en aza indirgeyip yine de başarmayı bilirler

Ne kadar çok kod varsa, arama motorları için daha karmaşık şeyler olur. Her şey ön uçta düzgün bir şekilde görüntülenebilir, ancak arama motoru tarayıcıları şişkinlik kodunuz sayesinde bazı deli şeyleri görebilir. Veya hiç bir şey göremeyebilirler.

11. NAVİGASYONU HERKES İÇİN KOLAYLAŞTIRIN

Ziyaretçileriniz nereye gitmeleri gerektiğini bulabilmelidir. Arama motorları için de bu geçerlidir. Menülerinizin faydalı olması gerekir. Sayfalarınızın düzgün şekilde birbirine bağlı olması gerekir. Kullanıcılarınız navigasyonunuz konusunda şaşkına dönüyorsa, arama motorları da bulamıyor olabilir. Ve tahmin edin, arama motorları sitenizde gezinmeyi bulamadıklarında ne olur?

12. DOĞRU ÖĞELERİ DOĞRU ZAMANDA KULLANIN

Kullanıcılarınız kodlamanızın düzensiz olup olmadığını fark etmiyor olabilir. Ancak arama motorları büyük olasılıkla olacaktır. Kodda CSS ve JavaScript gibi öğeleri doğru zamanda çağırmanız esastır. Bunu yapmazsanız, işler tarayıcılar için yanlış yoldan çıkabilir. Tarayıcıların bunu anlamaya çalışmasını beklemeyin.

 

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

SEO Uyumlu Web Tasarımı İçin Yapılması Gerekenler yazımıza yorum bırakabilirsiniz. 

 

About Author

Medanis Destek