Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
SEO İçin Son Algoritma Güncellemeleri 2017

SEO İçin Son Algoritma Güncellemeleri 2017

Arama algoritmalarında yapılan sürekli değişiklikler SEO uzmanlarını sürekli araştırma yapmaya zorlamakta. Bu hızlı ve tempolu bir oyun ve kuralları her zaman değişmekte. Google, sıralama algoritmasını yılda en az bir kez ve çoğunlukla daha fazla güncellemektedir. Oyunun önünde kalmak için, algoritma güncelleme listesindeki karakterlerin dökümündeki değişiklikleri takip etmeniz gerekir. Özellikle dikkate alınacak birkaç değişiklik mevcut. SEO İçin Son Algoritma Güncellemeleri 2017 yazımızı okuyarak web sitenizde kurallara uymayan bölümleri mutlaka değiştirmelisiniz.

Panda

SEO’yla çok ilgilenmiyorsanız panda size tatlı, siyah beyaz bir hayvanı çağrıştırabilir. Ancak bir web siteniz varsa Panda’nın SEO için büyük önem taşıdığını bilmelisiniz. Google PandaGoogle‘ın internet sitelerini belirli kriterlere göre sınıflandıran uygulamasıdır. GooglePanda uygulamasını kullanarak kopya içerik kullanan, spam web sitelerini arama sonuçlarında daha gerilere iterek kullanıcılarına daha doğru sonuçlar sağlamayı hedeflemektedir.

Hedefler:

 • Yinelenen içerik
 • İntihal
 • İnce içerik
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan spam
 • Anahtar kelime doldurma
 • Zayıf kullanıcı deneyimi

Panda uzun süredir (2011 yılından bu yana) kullanılıyor, ancak Ocak 2016’da filtre Google’ın algoritmasına dahil edildi. Web siteniz yukarıda listelenen içeriklerden herhangi birini içeriyorsa, arama sıralamanız zarar görecektir. Anahtar kelime doldurma, yinelenen içerik, intihal yani kopya ve spamlerden kaçının. İnce içerik, tanımında daima açık değildir; ancak genel olarak, kelime sayıları düşük ve reklam içeriği yüksek olan sayfalara atıfta bulunur.

Penguen

Hedefler:

 • Kötüye kullanma
 • Link satın alma

Panda, içerik kalitesi açısından ne başardıysa, Penguen bağlantı ve sıralama kalitesi açısından aynı şeyi yapmaya çalışıyor. Bağlantılar, nitelikli sitelerde daha yüksek arama motoru sonuçlarınının ayrılmaz bir faktörüdür. Buradaki algoritmalar, bir siteye işaret eden herhangi bir bağlantının onay damgası olduğunu ve bu hedef sitenin dikkat çekmeye değer olduğunu belirtmek gerektiğini düşündü. Bununla birlikte, bazıları bağlantı çiftliklerinden bağlantılar alarak bunu kötüye kullanırken, bazıları yalnızca dizinlerini yüzlerce bin sitenin bağlantılarını kullanarak diğer sitelere olan güvenirliklerini arttırmaya yardımcı oldu.

Penguen, güncellemeleri en son Şubat 2017’de yapıldı.

Possum

Hedefler:

 • Benzer işletmeler arasında fiziksel adres paylaşımı
 • Araştırıcının bulunduğu yerden uzaktaki işletme adresi

Possum, 2016’da bir araya getirilen bir güncellemedir. Aramalar, kullanıcının fiziksel konumuna uyarlanır ve arama sonuçları sorgusuna göre değişir. Arama sorgusundaki ince değişiklikler bile daha çeşitli sonuçlar sağlayacaktır. Kullanıcı bir işe daha yakınken arama sonuçlarına artık öncelik veriliyor ancak başka bir rakiple aynı adreste bulunmuyorsa yardımcı olması gerçeğini ortadan kaldırmanın çok fazla meşru yolu yok. Farklı sorgulardan daha fazla isabet almak ve denemek için yerel anahtar kelimeler listenizi genişletmek sıkıntı çıkarabilir.

Fred

Hedefler:

 • Düşük değerli, reklam merkezli içerik
 • İnce, bağlı ağır içerik

Fred, Google’ın algoritması üzerindeki karakterlerin atılması için en yeni eklemedir ve de en zor olanı. Google, ayrıntılarını açıklamadı ancak çalışmalar, bu güncellemenin düşük değerli ve ince içeriği hedeflediğini ileri sürdü. Google’ın tek açıklaması, Fred webmaster kurallarını ihlal eden web sitelerini hedeflediği için yönergelere kesinlikle bir göz atmaya değer. İnce içeriğin dışına çıkmak için daha fazla çaba harcandığından, web sayfalarının makul bir kelime sayısına ve bazı orijinal bilgilere sahip olduğundan emin olun. Reklamlar ve satış ortakları, çok sayıda sektördeki web siteleri için verildiğinden, panik yapmaya gerek yoktur. Sadece gerçek içerikler barındırmalıdır.

Başka bir güncelleme her an yapılabilir. Google’ın iyi içeriği ve kullanıcı deneyimine sahip web sitelerini istediği bir gerçek. Bu nedenle, çalışmayı kaliteli içerik haline getirmek büyük önem taşıyor. Bu listede algoritma güncellemelerini hedefleyen kırmızı bayraklara göz kulak olun ve web üzerinde iyi bir izlenim bırakın.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

SEO İçin Son Algoritma Güncellemeleri 2017 yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek