Logo

SEO Çalışmaları Web Siteniz İçin Neden Önemli?


paylaş
SEO Çalışmaları Web Siteniz İçin Neden Önemli?

SEO yani arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmek için uygulanan stratejilere verilen isimdir. SEO Çalışmaları Web Siteniz İçin Neden Önemli? SEO gerçekten söylendiği kadar önemli mi? Eğer web siteniz her şeyi denemenize rağmen hala ilk sayfada görünmüyorsa yazımızı okumanızı öneririz.

SEO sadece bir faktöre bağlı olan bir konu değil. Arama motoru optimizasyonu sayfadaki HTML yapısı, web sitesi mimarisi, sayfa içeriği ve anahtar kelime kullanımı, gelen bağlantılar ve bir alanın toplu içeriğine bağlıdır.

Şu bir gerçek ki internet sitesi kurmanın temel amacı daha fazla insana sesimizi duyurabilmektir. İster bir e-ticaret sitemiz olsun isterse kişisel bir blog. Sektörü ne olursa olsun herkes web sitesine daha fazla kişinin gelmesini ister. SEO sürekli olarak büyümenin ve müşteri kazanmanın en etkili yoludur.

SEO sadece anahtar kelimelerden oluşan içerikler değildir. " SEO Çalışmaları Web Siteniz İçin Neden Önemli? " şimdi bunu inceleyelim:

Arama motorları ve sıralaması:

Neden sürekli arama motorlarını memnun etmeye çalışıyoruz? Arama motorları gerçekten bu kadar önemli mi? İnternete girenlerin büyük çoğunluğu bir web sitesine direkt gitmek yerine arama motorlarına aradıkları anahtar kelimeleri kullanarak girmeyi tercih ediyor. Yani arama motorlarında yoksanız ya da çok gerilerdeyseniz kimse sizi bulamaz.

Google gibi arama motorları web sitelerini düzenli aralarla tarar ve içeriğini dizine alır. Web sitenizin önemli bölümlerinin bulunması kolay değilse arama motoru bunu önemsiz sayarak taramaz. Sizin kilit noktası dediğiniz sayfaya insanlar ulaşamaz.

Milyonlarca web sitesinin arasından bulunmak istiyorsanız sektörünüzle ya da web sitenizin amacına göre anahtar kelimelerde mutlaka ilk sayfalarda çıkmalısınız.

Sayfa içi SEO:

Sayfa içi SEO içerikle ilgili bazı faktörleri içerir. Başlıcaları şu şekildedir:

  • Anahtar Kelimeler: Her web sitesinin ve her sayfanın bir amacı vardır. Birincil anahtar kelimeler taranarak arama motorları sayfaların amaçlarını belirler ve bunu arama motoruna taşır. Diyelim ki web siteniz aracılığıyla mutfak aletleri satıyorsunuz. Sayfada ise X marka fırın var. Ürün açıklamasında mutlaka X marka fırının değişik formatları geçmeli. Bu sayfanın anahtar kelimesidir.
  • Başlık Etiketi: Başlık etiketleri arama motoru sayfasında görünür ve en önemli SEO sıralaması faktörleri arasındadır. Ana başlık mutlaka anahtar kelimeyi içermelidir.
  • Ara Başlık Etiketleri: Bazı web sitelerinde sizin de dikkatinizi çekmiştir ana başlık dışında yazı başlıklarla bölümlere ayrılır. Ara başlıklarda da bir şekilde anahtar kelimeler geçirilmelidir. Ayrıca yazının bölümlere ayrılması okumayı da kolaylaştıracaktır.
  • Metin İçeriği: SEO çalışmasında başarılı olmak için metin girişi önemli bir faktördür. Web sitenize girdiğiniz içerikler en az 250 kelimeden oluşmalıdır. Tabi ki ne kadar uzun olursa o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz.

Lütfen Dikkat!!!

Web sitenizde yinelenen içeriklere sakın yer vermeyin. Bu sadece başka bir web sitesinden yazıları kopyalamakla olmaz. Özellikle e-ticaret siteleri ürün açıklamalarını üreticiden aldığı gibi ürün sayfasına ekler. E-ticaret siteleri için ürün sayfaları en önemli yerlerdir çünkü insanları bu sayfalardan almaya ikna edeceksiniz. Birçok ürün olması sizi zorlayabilir ama en azından yapabildiğiniz kadar ürün açıklamalarını kendiniz yazın. Bunun için gerekirse birini tutun.

Sayfa Dışı SEO Çalışmaları Neleri İçerir?

Sayfa dışı SEO, söz konusu sayfanın içeriğini veya yapısını içermeyen sıralama faktörlerini ifade eder.

Backlink: Backlink web sitelerinin sıralamasında önemli bir yere sahiptir. Backlink başka bir web sitesinin sizin web sitenizin bağlantısını sitesine koymasıyla gerçekleşir. Sıradan veya düşük ziyaretçesi olan bir web sitesi backlink verirse bu pek de işe yaramaz ancak ziyaretçi sayısı yüksek olan web sitelerin birkaçında bile yer almanız sizi üst sıralara taşıyacaktır.

Sosyal Medya: İnsanların çoğu artık sosyal medyada yani müşterileriniz de sosyal medyada. Bu demek oluyor ki sizin de sosyal medyada yer almanız gerekiyor. Sosyal medyada web sitenizin bağlantılarının paylaşılması ayrıca Google, Yandex gibi arama motorları tarafından sevilir ve ödüllendirilir.

Lütfen Dikkat!!!

Backlink önemli dedik ancak bazı kişiler bunu ücretli şekilde yapıyor. Arama motorları doğal olmayan bağlantı olarak gördükleri web sitelerine ağır cezalar verebilir. Google artık kendini çok geliştirdi. Kopya içerik, ücretli backlink gibi kandırmacaları hemen algılayabiliyor.

Sonuç:

Bu kadar uğraşamam Google AdWords'e reklam veririm olur biter diyebilirsiniz ancak ciddi bir reklam vermeniz demek büyük bir reklam giderinin olması demek.

SEO çalışmaları organik ve ciddi olarak yapılırsa en geç bir sene içerisinde reklam masraflarınızı yarıya düşürebilir hatta hiç reklam vermenize gerek bile kalmayabilir. Sadece bazı yüksek rekabetli anahtar kelimeye reklam verebilirsiniz.

İnternet var olduğu sürece içerikler de var olur. SEO çalışmalarınız sayesinde ilk sayfalara demir atarsınız. Yani SEO kalıcı bir yatırımdır. Bu yüzden bu işi uzmanlarıyla yapmanız daha kısa sürede daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

 

Etiketler: web sitesi SEO önemi neden SEO seo neden önemli

paylaş

İlgili YazılarYorumlar