Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
SEO Araçları

SEO Araçları

Arama motoru sıralamaları SEO’nun bel kemiğidir. Kaliteli çevrim içi iş büyümesi için bir web sitesini optimize ederken, hangi SEO Araçları kullanılır?

SEO Araçları
SEO sürecinin etkili olabilmesi için, yararlı SEO Araçları koleksiyonu gereklidir. Ne tür SEO Araçları çevrim içi işletme sahiplerine web sitelerini geliştirip geliştirerek daha fazla SEO dostu hale getirebilir? Çevrim içi olarak mevcut önemli miktarda SEO Araçları seçenekleri bulunmaktadır. Bazı kullanışlı SEO Araçları aşağıdakiler gibidir:

Bağlantı Araçları

 • Backlink kurucusu – kaliteli geri bağlantı kurmada yardımcı olur.
 • Backlink analizörü – SEO Araçları ile  kaliteli linkler için web sitelerini araştırırken ve analiz ederken yardımcı olur. SEO aracı, dizine eklenmiş web sayfalarını, web sitesi bağlantılarını, etki alanı yaşı ve son kullanma tarihini kontrol eder.
 • Link popülerlik kontrolü – bir web sitesinin arama motorlarında çevrim içi görünürlüğünü kontrol etmeye veya ölçmede yardımcı olur.
 • Site bağlantısı analizörü – veri toplama web sayfalarını analiz eder (giden bağlantılar ve onunla ilişkili bağlantı metni).
 • Backlink özeti – web sitesi sahiplerinin endüstri rakipleri tarafından kullanılan geri bağlantıların bir özetini almasını sağlar.

Anahtar Kelime SEO Araçları 

 • Wordtracker-arama motorlarında en güncel İnternet kullanıcı aramalarına dayalı anahtar kelime önerileri sunar.
 • Anahtar kelime yoğunluğu analizi – Bu SEO Araçları, bir web sayfasındaki anahtar kelimelerin yoğunluğunu belirler. Anahtar kelime yoğunluğu analizi içerik oranlarını belirlemenize yardımcı olur (ör: bir web sayfasında çok sık kullanılan veya yetersiz kullanılan anahtar kelimeler).
 • Anahtar kelime zorluğu – belirli anahtar kelimelerin ve belirli kelimelerin gerçekte nasıl arandığı rekabet analizleri. SEO aracı ayrıca, büyük arama motorlarında, yani Google ve Yahoo’daki en yüksek sıralamadaki web sitelerinin ayrıntılı bir analizinin yanı sıra yüzde puan da sunmaktadır.
 • Web sitesi anahtar kelime önerileri – bir web sitesinin genel temasını belirlemek ve önerilen anahtar kelimeleri sağlamak ve anahtar kelime trafiği tahminleri için kullanışlıdır.

Sıra Kontrol Araçları

 • Google sıralaması – bir web sitesinin Google’daki sıralamasını belirler.
 • Yahoo Search sıralaması – bir web sitesinin Yahoo’daki sıralamasını belirler.
 • Marketleap arama motoru doğrulama aracı – bir web sitesinin belirli anahtar kelimelere göre bir arama motoru sonuç sayfasının en üst 3 sayfasında yer alıp almadığını değerlendirir.
 • Site derinliği kontrolü – bir web sitesinin sayfalarının kaçının arama motorlarında listelendiğini değerlendirir.

Domain SEO Araçları

 • Alan adı yaşı – bu SEO aracı internet üzerindeki bir web sitesinin tahmini yaşını belirler. SEO aracı ayrıca, web sitesi sahiplerinin mevcut bir sitenin web üzerinde ilk göründüğü zamanki gibi görünmesini sağlar.
 • Alan adı dosyası – alan adı ve IP adresi soruşturması için yararlıdır.
 • Etki alanı istatistikleri – trafik sıralaması, etki alanı yaşı, geri bağlantı sayıları ve tüm büyük arama motorlarında dizine eklenen web sayfalarının miktarı da dahil olmak üzere rakip alan istatistiklerini elde etmek için kullanışlıdır.
 • Etki alanı popülerliği – Bu SEO aracı, bir etki alanı, ana bilgisayarın IP adresi ve Google’daki sayfa sıralaması için geri bağlantıları ortaya çıkarır.

Muhtelif SEO Araçları

 • Meta tag jeneratörü – bu SEO aracı , istenen bir web sayfasını tarar veya okur, ortak sözcükleri kaldırır ve sayfada hangi kelimelerin en çok kullanıldığını değerlendirir. SEO aracı daha sonra web sayfasında kullanılan en yaygın kelimeleri kullanarak bir meta anahtar kelime etiketi oluşturacaktır.
 • Benzer sayfa denetleyicisi – bu SEO aracı, çoğaltılan veya çok benzer şekilde yazılmış içeriğin gösterilmesi için kullanışlıdır. Arama motorları, genellikle başka sitelerde bulunabilen, çoğaltılan veya benzer şekilde yazılmış içeriği kullanarak web sitelerini cezalandırır. Tek bir web sitesi içindeki web sayfaları da arama motorları tarafından birbirine çok benzemektedir.Benzer sayfa denetleyicisi aracı, aynı web sitesinde olsun veya olmasın, bir web sayfası ile başka web sayfası arasındaki benzerlik yüzdesini belirlemek için kullanışlıdır.
 • Hız test cihazı – bir web sitesinin ne kadar süreyle yükleneceğini belirlemeye yardımcı olur.

Sonuç olarak
SEO, bir web sitesini en iyi duruma getirmek için nelere ihtiyaç duyulduğunun daha ince ayrıntılarına geldiğinde oldukça teknik bir işlemdir. Herhangi bir SEO danışmanı bir SEO dostu web sitesi geliştirmeye çalışırken, ödeme hizmeti olarak ya da ücretsiz olarak sunulan çevrim içi birçok SEO Araçları bulunmaktadır. 

SEO çalışmalarında yardıma mı ihtiyacınız var? Medanis Bilişim AŞ SEO ekibiyle web sitenize herhangi hileli bir yola başvurmadan organik trafik çekme çalışmalarınızı yürütebilir.

SEO çalışmalarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 SEO Araçları yazımıza yorum bırakarak yazımızın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

About Author

WMwcZ9zI1x

Önceki Yazı

Sonraki Yazı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir