Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Satışları Arttıran 8 Renk ve Nedenleri

Satışları Arttıran 8 Renk ve Nedenleri

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri herkesin bildiği bir gerçek. Dijital pazarlama söz konusu olduğunda renklerin pazarlamadaki önemi daha da önemli hale geliyor. Renklerin bir izleyiciyi nasıl etkilediğini bilmek, küçük işletmelerin hedef kitleye daha etkili bir şekilde pazarlamalarına yardımcı olur ve daha yüksek satışlar ve yatırım getirisi sağlar. Satışları Arttıran 8 Renk ve Nedenleri sizlere web siteniz veya sosyal medya profillerinizde hangi renkleri kullanabileceğiniz konusunda ipuçları verecektir.

Satışları Arttıran 8 Renk ve Nedenleri

Kırmızı

Kırmızının pek çok çağrışımı var özellikle anında insanların dikkatini çekme yeteneği göz ardı edilemez. Kırmızı renk; heyecan, sevgi, hız ve tutku duygusu uyandırır. Bunların hepsi, satın alma isteğinde bulunmak niyetindeyken arzu edilen isteklerdir.

İlginçtir ki, kırmızı da izleyiciye daha yakın görünüyor ve kelimenin tam anlamıyla onları çekiyor. Öfke ve agresiflik duygularını da çağrıştırdığı için kırmızıyı kararında kullanmak en iyi olacaktır.

Örneğin; bir promosyon veya satış vurgulamak için kullanılabilir. Bir mesajın diğer metinlere veya grafiklere karşı öne çıkmasına yardımcı olur ve sonuç olarak daha yüksek satış anlamına gelir.

Mavi

Mavinin bütün tonları en çok güvenilirlikle ilişkilendirilir. Çevrimiçi bir mağazanız varsa, güvenliği iletmek için maviyi kullanın ve sitenizin iş yapmak için güvenli bir yer olduğunu düşünülsün.

Alternatif olarak, mavi de zihni uyaran renklerden biridir. Zihni teşvik eden ve konsantrasyonu artıran renk olarak bilinen birçok ofis mavi duvarlara veya aksesuarlara sahiptir. Bu verimlilik artışı ile sonuçlanır ve daha iyi sonuçlar alınır. Küçük işletme web sitenize veya promosyon e- postalarınıza mavi ekleyerek müşterilerinizin odağını artırır ve tekliflerinizi daha iyi değerlendirmenize ve daha yüksek bir satış dönüşüm oranı elde etmenize yardımcı olur.

Mor

Mor; kraliyet çağrışımı ile prestij, zerafet, haysiyet ve statü ile yakından bağlantılıdır. Koyu mor tonları çoğu kez bu duyguları uyandırır.

Tersine, açık mor tonları ise yatıştırıcı ve sakinleştiricidir. Genellikle lüks ürünler veya eski müşteriler için hizmetlerde kullanılır. Pazarlama malzemelerinize veya web sitenize mor eklerken bu zıt tutumları göz önünde bulundurun.

Altın

Altının morla benzer çıkarımları vardır. Onur ve soy ağacığını iletir. Ayrıca, altın rengi lüks ve olumlu bir anlam taşıyor. Lexus gibi bir çok lüks markanın marka renklerinden biri olarak altın rengi kullanılır. Yüksek bir standart ve kaliteli yatırım anlamına gelir. Bu renk, pazarlama materyalleri ile kullanıldığında kendisi için konuşan örtülü değeri nedeniyle satışları teşvik eder.

Lexus logosu - lüks renk olarak altın kullanımı

 

Sarı

Sarı, güven rengidir. Dikkat çekmek için sıklıkla kullanılır ve onun cesur tonu bir otorite olduğunuzu belirtir. Bu cesur bir seçimdir, ancak bilinçaltında güvenilirlik haline getiren bir seçenektir. Beklentileri uzun vadeli müşterilere çevirmek için güven oluşturmak çok önemlidir.

Sarı, güven sağlamaya uygun olarak iyimserlik, güven, eğlenceli ve mutluluk tasvir eder. İşle ilgili sıcak ve bulanık hisleri harekete geçirirler ve takdirle kullanıldığında, daha fazla satın almaya yönlendirirler. Bununla birlikte sarı insanların endişelerine neden olabilecek çok güçlü bir renktir.

Yeşil

Doğanın en yaygın rengi yeşil olmakla birlikte; sağlık, çevre ile ilişkilidir. Çoğu yeşil tonları sıcak, çekici ve hoş hisler üretir. Gözlerinizi yormaz, bu nedenle web sitenizde kullanmak ziyaretçilerin daha uzun süre kalmasını sağlar. Biri web sitenizde ne kadar uzun süre kalırsa, hizmetleri satın alma olasılığı artar.

Yeşillerin daha koyu renk tonları para birimine bağlanmasından ötürü zenginliğe bağlıdır. Bir marka için, bu, işi özenli, inanılır ve mali açıdan istikrarlı olarak sunabilir.

Turuncu

Turuncu anlamlı algılama gücüne sahip bir renktir. Bu, sevinç ve coşkunun rengidir. Canlı, pozitif ve aktiftir. İşletmeler turuncuyu bir marka rengi olarak kullandıklarında, şirketin yenilikçi ve ileri görüşlü olduğunu gösterir. Bu heyecan vericidir ve tüketiciler için motive edici bir faktör olabilir.

Turuncu bir marka rengi için uygun değilse, turuncu ile belirli bir harekete geçirici mesaj çağrısı eşleştirmek, yüksek getiri oranlarını sağlar. Dikkat çeker, izleyiciye enerji verir ve insanları bir etkinlik için bir satın alma veya kayıt olmaya iter.

Turuncunun nasıl hissettirdiğini düşünün. Muhtemelen yukarıda listelenen özelliklerin çoğunu siz de hissediyorsunuz. Müşterinin hareketini artırmak istediğinizde, bu sizin seçim renginiz olmalı.

Siyah

Siyah hayal edebileceğiniz kadar çok yönlüdür. Bir şeyi modern veya geleneksel görünmesi, heyecan yaratması ya da sakinleştirici bir güç oluşturması alanını yöneltebilir. Siyahın en etkili pazarlama kullanımı zıt renktir. Etrafında bir sınır koyarak ve bilinçaltında mesajın altını çizerek iliştirilen metni veya grafiği vurgular.

Siyah renk, güçlü iş ve lüksü göstermek istenildiğinde en sevilen seçenektir. Birçok üst düzey perakendeciler, marka bilinci oluşturmak için web sitelerine siyah katarlar. Apple, siyahı güçlü, keskin ve kaliteli bir şekilde kullanan bir işletmenin mükemmel bir örneğidir.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

Satışları Arttıran 8 Renk ve Nedenleri yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek