Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Responsive ve Adaptive Tasarım Arasındaki Fark

Responsive ve Adaptive Tasarım Arasındaki Fark

Bir web siteniz varsa veya olmasını istiyorsanız mobil cihazlara uyumlu olmasını istersiniz. Peki mobil cihazlara uyumlu bir web sitesi için ne yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Responsive (duyarlı) veya adaptive (uyarlanabilir) tasarım nedir? Responsive ve Adaptive Tasarım Arasındaki Fark nedir? Hangisi sizin için daha uygun olur?

Responsive ve Adaptive Tasarım Arasındaki FarkRESPONSİVE VE ADAPTİVE TASARIM HAKKINDA KISA BİR AÇIKLAMA

Temel cevap, ikisinin de aynı şeyi yapmasıdır: sitenizi mobil cihazlarda iyi görümesini ve düzgün kullanılmasını sağlar. Mobil uyumlu olmayan bir web sitesine akıllı telefonunuzdan girdiğinizde ekranı büyütüp küçültmeniz gerekir. Mobil uyumlu bir web sitesi hem telefon ve tabletlerde iyi görünür hem de kullanıcı kolaylığı sağlar. Responsive ve Adaptive Tasarım Arasındaki Fark konusuna geçmeden önce bu konuda fazla fikri olmayanlar için responsive ve adaptive tasarım tanımlamaları yapmanın iyi olacağını düşündük.


Duyarlı – Responsive Web Sitesi Nedir?

Hızlı Yanıt: Cihazın görüntüleme genişliğine dayalı olarak görüntülenmesi için optimize edilmiş tek bir site ve tek bir içerik kümesi.

Duyarlı Web Tasarımı, geniş bir cihaz yelpazesinde optimal görüntüleme deneyimlerini sağlamayı amaçlayan bir yaklaşımdır. Adından da anlaşılacağı üzere, site düzeni ekranın boyutuna tepki verir. Web siteniz sıvı bir form gibi davranır. Su nasıl girdiği kabın şeklini alırsa responsive tasarımda da web siteniz hangi ekran boyutundan açılırsa açılsın o ekrana göre şekil alır.

Duyarlı web siteleri, genişliklerin yüzdelerle (yani iki sütun için ekran boyutunun% 50’si) tanımlandığı ve çeşitli kırılma noktalarında iyileştirme yapabilmek için CSS ortamı sorgularından yararlanarak akışkan bir tasarım ızgarasına dayanıyor .

Duyarlı Web Tasarımı

Site tarayıcı boyutuna şu şekilde tepki gösterir:

 1. Ekran genişliği daraldıkça veya genişledikçe resimler yeniden boyutlandırılır.
 2. Tarayıcı genişliği daraldıkça içerik yığınının birden çok sütunu tek bir sütuna yerleştirilir.
 3. Site gezintisi, daha küçük genişliklerde “oynatılabilir” gruplamalara bölünür ve daha geniş boyutlarda tam olarak açıklanan listelere genişler

 

Adaptive – Uyarlamalı Web Tasarımı

Adaptive tasarım daha mobil dostu siteler yapmak için idealdir. Her ölçüdeki tasarımı ayrı ayrı kontrol altına alabilirsiniz. Tasarımın kontrol altına almak ve farklı cihazlara özel görünümler yapmaya olanak sağlar. Tercih edilen görünüm sayısı, tamamen tercihe ve bütçeye bağlıdır. Her bir ekran boyutu için farklı bir tasarım yapılması gerektiği için, daha fazla zaman ve iş gücü gerektirmektedir.

 

Responsive ve Adaptive Tasarım Arasındaki Fark


Çeşitli ekran boyutları için ölçeklenebilir (yani mobil cihazlara uygun bir site)

Evet. Hem responsive hem de adaptive web siteleri, içeriği çeşitli cihazlarda etkili bir şekilde görüntülemek için özel olarak tasarlanmıştır.


İçerik Teslimatı

Responsive:
Sıvı bir ızgara, içeriğinizin yeniden boyutlandırılmasını ve cihaza göre konumlandırılmasını sağlar.

Adaptive:
Sunucu tarafı komut dosyaları, algılanan aygıta dayalı belirli içerik ve düzen sağlar.


Geleceğe Odaklanmış

Responsive:
“bir sonraki harika şey” piyasaya girdiğinde, yüzdeye dayalı bir düzen yine de cevap vereceğiz.

Adaptive:
Yeni düzenlerin, piyasaya sürülen özel genişliklerde yeni cihazlar olarak oluşturulması gerekecek.


Hız

Responsive ve adaptive galip gelmesini destekleyen uzman raporları ve detaylı sayıları gördük.  Yani iyi inşa edilmiş ve optimize edilmişlerse, ikisi de hızlı olabilirler.


Karmaşık

Duyarlı:
Tasarım ve geliştirme ekipleriniz, duyarlı olmayı gerçekten sağlamak için en üst düzeyde işini bilmeli. Iş akışına ve tasarım gereksinimlerinize bağlı olarak, duyarlı basit veya karmaşık olabilir.

Adaptive:
Desteklediğiniz her medya boyutu için benzersiz düzenler kodlanmalıdır – bu sayıya bağlı olarak basit veya karmaşık bir görev olabilir.


Bakımın Karmaşıklığı

Duyarlı:
Bu gerçekten kullandığınız CMS’ye bağlıdır – ancak genel olarak responsive tasarım, cihazdan bağımsız olarak aynı içeriğe sahiptir ve bu nedenle bakımı daha kolaydır.

Adaptive:
Desteklediğiniz her düzen için benzersiz içerik oluşturursunuz. CMS’nize bağlı olarak, bu oldukça basit olabilir – ancak her düzen için içerik oluşturmanız gerekecektir. SEO endişelerinizi gidermek ve yeni cihazlar için yeni düzenler oluşturmak için ek zaman ve çaba gerekecek.


Maliyet

Bu, topun her iki mahkemede de görülebileceği başka bir alandır. Sıfırdan duyarlı bir tasarım oluşturuyorsanız, evet daha pahalı olacak ve yalnızca birkaç düzen gerekli olursa, bütçenizde uyarlanabilir daha kolay olabilir. Bununla birlikte, Adaptive, mobil kullanıcılara çok özel içerik sunmak için kullanılıyorsa, site planlama, tasarım ve geliştirme 3 benzersiz siteyle aynı maliyetle eşit olabilir. Gerçekten özel sitenizin gereksinimlerine bağlıdır.


Responsive ve Adaptive Tasarım Arasındaki Fark

İşiniz için hangisi daha iyi?

İşinizi kolaylaştırmak için kısaca cevaplamak istedik:

 • Duyarlı, işletmeniz için standart bir site geliştirmek ve sunmak için en iyisidir. Örneğin ana kaygınız, sitenizin cihazdan bağımsız olarak çalışmasıdır.
 • Adaptive, cihaza dayalı benzersiz içerik sunmak için tek çözümdür. Örneğin çok özel ihtiyaçları olan bir mobil kitleye sahipsinseniz.

Ancak gerçek cevabınız , sitenizin ve kitlenizin ne istediğidir? Bu, bütçenizi akıllıca bir şekilde hesaplamak, olası müşteri profilini hesaplamak ve gelecekteki site bakım süresine faktoring etmektir. Daha fazla eğitim isteyenleriniz için göz önüne almanız gereken birkaç husus vardır.

 

DUYARLI VE UYUMLU BİRLİKTE KULLANIM

Örnek 1: Adaptive Teknolojiyle Responsive Bir Yerleşim

Sitenizde reklam alanı satacağınızı düşünün. Masaüstü sitenizde geniş bir afiş öneriyorsunuz, ancak bir akıllı telefonda görüntülenmesi için bir yol yok. Siteniz responsive bir ızgaraya sahip olsa da, geniş masaüstü reklam alanları sadece küçük bir mobil cihazda iyi performans göstermez.

Çözüm? Kaldıraç olarak adaptive teknoloji, masaüstünde geniş reklam ve akıllı telefondan kare mobil dostu reklamı görüntülemek için kullanılabilir.

Örnek 2: Duyarlı Düzenlerle Uyarlanmış Bir Site

Uyarlanabilir alanlar genellikle altı ortak ekran genişliği dikkate alınarak geliştirilir:

 • 320px
 • 480 piksel x
 • 760px
 • 960p
 • 1200px
 • 1600px

Diyelim ki, 1400 pikselli bir ekrana sahip yeni bir cihazı var ve 1200 piksellik düzeniniz teknik olarak işe yarasa da, yeni cihazın içeriğini daha geniş bir düzen ile sunmak için ekstra 200 piksellikten yararlanarak daha iyi bir deneyim elde edebilirsiniz. Ve daha büyük bir yazı tipi boyutu. Düzenleriniz duyarlı bir ızgarada oluşturulduysa , tam olarak ihtiyacınız olanı elde edersiniz – masaüstü stiline (geniş genişlik) cihazlara özgü bir düzen.

Konsepti biraz daha ileri götürmeniz yeterlidir. Adaptive siteniz için duyarlı düzenleri kullanarak (yani, 320px düzeninin 480 piksellik bir cihazda eşit derecede etkili bir şekilde görüntülenmesine izin verecek yüzdeye dayalı düzenleri), yarıya kadar gerekli düzen sayısını azaltabilirsiniz.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
 444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

Responsive ve Adaptive Tasarım Arasındaki Fark yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek