Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Mobil Uyumlu Web Sitesi: Neden Birine İhtiyacınız Var?

Mobil Uyumlu Web Sitesi: Neden Birine İhtiyacınız Var?

Dünyanın nüfusunun üçte ikisinin bir cep telefonuna sahip olduğunu düşünün. Düşünün dedik ama bu gerçekten doğru. Öyleyse şunu düşünün: Bu mobil kullanıcıların 5’te 1’i son 30 günde cep telefonundan çevrimiçi alışveriş yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Mobil istatistikleri basit şekilde böyle, bu istatistikler bize Mobil Uyumlu Web Sitesi: Neden Birine İhtiyacınız Var? sorusunun cevaplarından sadece birisi.

Biz nereden başlayacağız Google. Çünkü gerçekçi olmak gerekir, internet ile ilgili birçok şeyin Google’dan başlayıp bitmesi doğru, değil mi?

Google, dünyada cep telefonlarıyla çok sayıda insan bulunduğunu ve birçoğunun webde arama yapmak için telefonlarını kullandığını ve ne olduğunu biliyor. Bu yüzden Google mobil uyumlu cihazlarla uygun olmayan web sitelerini geri sıralara gönderiyor. Daha doğrusu rakiplerinizin mobil uyumlu web siteleri varsa siz ne kadar SEO çalışması yaparsanız yapın onların web sitesi sizinkini geçecektir.

Mobil Uyumlu Web Sitesi: Neden Birine İhtiyacınız Var?

En güçlü olanın hayatta kalması

Hafızasını tazelemek için Google, Arama Motoru Dünyası’nın Mobilegeddon’u 2015’te mobil cihazlara uygun arama sıralamasının algoritmasının kullanımıyla birlikte icat ettiğini ortaya çıkardı . Algoritma, arama sonuçlarını döndürürken diğer tüm sitelere daha az önem vererek, mobil cihazlara uygun sitelere daha fazla önem vermek üzere tasarlandı. (Sitenizin “diğer tüm sitelerde” bulunması konusunda endişeleniyorsanız, şimdi Google’ın Mobil Uyumluluk Testi ile öğrenin .)

Bunun anlamı Google, kullanıcının mobil arama deneyimini geliştirerek giderek artan mobil kullanıcı sayısını karşılamak istiyor.

Mobil kullanım artmaktadır.

Cep telefonlarının küresel web kullanımının %37’sini oluşturduğunu yazdığımız daha önceki bir makaleden hatırlayabilirsiniz.  Bu yüzde giderek artıyor. Google bunu biliyor ve buna göre mobil cihazlara uygun algoritmaları ile hareket etti.

Ancak şunu açıklığa kavuşturmak istiyoruz: Bu, masaüstü kullanıcılara pazarlamanın öneminin azaldığını söylemek değil, mobil kullanıcıların önemin hızla artıyor olması demek. Yani masaüstü kullanıcılar ne kadar önemliyse mobil kullanıcılar da o kadar önemli, tabi gelecekte mobil kullanım masaüstü kullanımı büyük farkla geçebilir. Son iki yıldır baş başa bir mücadele söz konusu.

GÜVEN OLUŞTURMAK.

Mobil Uyumlu Web Sitesi: Neden Birine İhtiyacınız Var? sorusunun gözden kaçan ama önemli olan cevaplarından birisi de güven oluşturmaktır. Kullanıcıların %57’sinin kötü tasarlanmış bir mobil web sitesine girdiklerinde o firmayla iş yapmamayı tercih ettiklerini biliyor musunuz? Dijital dünyadaki varlığınız sizin sanal ofisiniz ve görünüşü, işlevselliği bu yüzden çok önemli.

Kontrol edebileceğiniz bir şey üzerine kitlenizin güvenini kaybetme riskini neden alıyorsunuz?Mobil uyumlu web sitelerinin yanında mobil kullanıcının işletmenize güvenmesini sağlamak için kullanıcının deneyimini göz önünde bulundurun ve mobil web sitenizi tasarlayın / değerlendirin. Çünkü web siteniz mobil cihazlara uygun değilse ve rakiplerinizin web siteleri mobil uyumluysa en kötü ihtimalle bu yüzden kaybedeceksiniz. 

FIRSATLAR YARATIN.

Bu şekilde düşünmeyi deneyin: Siteniz mobil cihazlar için uygun değilse Google’ın sizi bulması zor olacaktır. Google, internet erişiminin ve işlevselliğinin mobil kullanıcılar için ne kadar faydalı olmasının ne kadar kolay olduğunu ve mobil kitlenizle bağlantı kurmak için daha fazla fırsat yaratmayı istediğini anlıyor .

Mobil kullanımını 2018’de düşünün: Bugünlerde birçok internet kullanıcısı , webe düzenli olarak erişmek için bir akıllı telefon kullanıyor. Bu , webdeki insanların %80’inden fazlasına denk geliyor ve bu sayı her geçen artıyor . Bu büyük bir fırsat. Google, mobil cihazlara uygun siteleri destekliyorsa sizinki de onlardan biri olmalı.

Eğer yenemezseniz, onlara katılın.

Rakiplerinizi yenmenin, onların önüne geçmenin en kolay yollarından birisi teknolojiyi takip etmek ve web sitenizde bunları uygulamak olacaktır. Mobil uyumluluk, AMP gibi birçok faktör Google sıralamanızı önemli şekilde etkiliyor. Bütün SEO çalışmalarını yapmasanız da temel ve önemli olan tasarımla ilgili olan SEO çalışmalarını yaparsanız bu bile sizi sıralamada önemli yerlere taşıyacaktır.

Dediğimiz gibi, “kullanıcı deneyimini” düşünün.

2017’de bir web sitesine girdiklerinde 3 saniyeden fazla bekleyen insanların %61’i o web sitesinde beklemeden çıkarak rakip firmanın web sitesine girmiştir. Bu ziyaretçiler ayrıca yavaş web sitesine tekrar dönmemişlerdir.

Bunun için kimsenin vakti yok.

Mobil uyumlu bir siteye sahip olmak, mobil cihazlara uygun olmayan sitelerden bir adım önde olmasına rağmen, ziyaretçilerinizin web sitenizdeyken kalitesini derinleştirmesini isteyebilir. Kendinize şu soruları sormakta serbest olarak kendi mobil web sitesi deneyimlerinizi düşünün:

Mobil Uyumlu Web Sitesi: Neden Birine İhtiyacınız Var?

  • MOBİL NAVİGASYONUM DÜZGÜN ÇALIŞIYOR MU VE KULLANIMI KOLAY MI?

Medanis Bilişim AŞ, mobil site navigasyonunuzu yapılandırmak için erişilebilirlik, okunabilirlik, dokunulabilirlik ve anlaşılabilirlik vurgulanarak 6 büyük ipucu öneriyor . Cevabınızın hayır olması durumunda anlaşılabilirlik, cümle ve içeriğinizin yerleştirilmesinin ardındaki sağduyuya işaret eder, böylece mobil ziyaretçiler sitenizde nasıl gezineceğinizi anlamayı kolaylaştırır.

  • BOYUT GERÇEKTEN ÖNEMLİ Mİ?

Mobil uyumlu sitelerin dünyasında, alt dolana yatırırsınız. Metninizin okunacak kadar büyük olmasını ve düğmelerin tıklanmasına yetecek kadar büyük olmasını istersiniz. Mobil ziyaretçilerinizin sitenizdeki metni okumak için yakınlaştırması gerekiyorsa veya bir şeyi tıklamak için gereken yerleri ararlarsa, onları kaybettiniz demektir. Yine, bunun için kimsenin vakti yok! Bu yüzden metin ve butonların boyutları gerçekten önemli.

  • RESİMLERİM NASIL GÖRÜNÜYOR?

Resimleriniz çok büyükse, mobil kullanıcılarınız biraz garip kaydırma sorunları yaşayabilir. Veya çok küçük oldukları, onları görmek için mikroskopa ihtiyaç duymaları da muhtemel. Her iki durumda da sorun olacaktır. Resim boyutu uygun ve  resimler kaliteli olmalıdır.

  • MOBİL SİTEM NE KADAR SÜREDE YÜKLENECEK?

İnsan dikkat süresi burada devreye giriyor. Beklemeyi sevmiyoruz. Dolayısıyla, mobil kullanıcıların yarısından fazlası, yüklenmesi 3 saniyeden fazla sürerse , sitenizi terk edecektir. İnternet hızı düşükse, bir hücresel şebekede genellikle daha da yavaş olacaktır; bu nedenle, yardımcı olabildiğinizde, mobil sitenizin yükleme süresini tartan bir şey yapmamasını isteyeceksiniz.

  • ZİYARETÇİLER BENİM MOBİL SİTEMDEN BANA KOLAYCA ULAŞABİLİR Mİ?

İnsanlar bir mobil cihazda ürün ve hizmetler araştırırken anında memnuniyet aramaya başlarlar, ister sadece daha sonraki araştırmalar için yer işareti koyuyorlar ya da hemen bir işle bağlantı kurarak arama yapıyorlar, bu nedenle kullanımı kolay iletişim formları ve tıklanabilir bir ürününüz olduğundan emin olun. Telefon numaranızı mobil sitenizde görünür ve tıklayınca aranabilir şekilde ekleyin.

SANAYİ DE ROL OYNAMAKTADIR.

Web tasarım şirketi olduğumuz için, web sitemizin trafiğinin %85’i anlaşılabilir bir şekilde normal bir şekilde (9 ila 6) iş saati içinde masaüstü cihazlardan geliyor; çünkü müşterilerimiz genelde web tasarım şirketi araştırırken ofislerinde masalarında oturuyorlar. Üniversite bulunan bir şehirde sevilen bir restoran aynı verileri vermeyecektir. Örneğin kokoreç satan bir işletmenin trafiğinin %60’ından fazlası cep telefonlarından ve saat 18.00-24.00 arasında gelecektir.

Bu tabi ki sadece gıda sektöründe mobil cihazların çok kullanıldığını göstermez bir inşaat firması da mobilden fazla trafik alabilir. Burada şuna dikkat çekmek istiyoruz sektörünüze göre veya müşteri profilinize göre mobil kullanım oranlarınız değişebilir. Google Analiz gibi araçları kullanarak öncelikle web sitenize gelen ziyaretçilerinin % kaçı mobilden % kaçı masaüstünden geliyor öncelikle bunu belirlemelisiniz.

 

Sonuç

Bir kokoreççi, su tesisatçısı, elektrikçi, beyaz eşyacı ya da inşaat şirketi olabilirsiniz, ne olursa olsun mobil uyumlu bir web sitesine ihtiyacınız var çünkü Google böyle istiyor. Dolayısıyla, işletmeleriniz için boş bir buzdolabı veya tıkanmış tuvalet önünde dururken, bir ofiste yardıma ihtiyaçları varken veya aşırı ısınmış oturma odalarında terlerken mobil ziyaretçilerinizin size kolayca ulaşmasını sağlayan bir web sitesine sahip olmak gerekir.

Dahası, mobil cihazlara uygun bir web sitesinin olması, ziyaretçilerin sitenizde harcadığı süre ve ziyaret sırasında ziyaret ettikleri sayfalarda daha iyi bir tutarlılık oluşturması anlamına gelir.

Batmak ya da yüzmek.

Mobil cihazlara uygun bir web sitesinin işletmeniz için olması neden bu kadar önem taşıdığına dair bir dizi delil sunduk. Aslında daha birçok avantaj sayabiliriz: Google internetin bir nevi yöneticisi durumunda ve Google’da bulunan milyonlarca web sitesi arasında mobil uyumlu bir web sitesiniz varsa yüzerek üste çıkarsınız yoksa yavaş yavaş batarsınız.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.
Mobil Uyumlu Web Sitesi: Neden Birine İhtiyacınız Var?  konusunda daha fazla bilgi için 444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz.

Mobil Uyumlu Web Sitesi: Neden Birine İhtiyacınız Var?  yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek