Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Mobil Uygulama Patenti

Mobil Uygulama Patenti

Türkiye akıllı telefon kullanımında Avrupa birinciliğine doğru ilerlerken mobil uygulama kullanım oranları da bununla birlikte artıyor. Genç nüfus arasında yapılan anket çalışmasında gençlerin ayda ortalama 7.5 TL’yi mobil uygulamalar için harcadıklarını gösteriyor. Bu tabi ki sadece ücretli mobil uygulamaları gösteren bir anket. Bir de ücretsiz mobil uygulama indirme oranlarını düşünürsek girişimcilerin mobil uygulama oluşturmaya yönelmesini garipsememek gerekir. Mobil Uygulama Patenti alarak siz de kendi uygulamalarınızı ve fikirlerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Mobil Uygulama Patenti alarak projelerinizin başkaları tarafından kullanılmasını engellemiş olursunuz. Diyelim ki şimdiye kadar uygulanmamış tarzda bir e-ticaret mobil uygulama fikriniz veya projeniz var ne yapacaksınız? Projenizi öncelikle Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nden telif hakkı olarak koruyabilirsiniz, ayrıca projeniz aynı zamanda mobil araçlar, bilgisayarlar vs tarzında donanımla da uygulanıyorsa tüm sistemi yazarak Türk Patent Enstitüsü Başkanlığı’na Mobil Uygulama Patenti başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için patent vekillerinden yardım alabilirsiniz.

Mobil Uygulama Patenti önemli bir konu ancak fikirden çok bir fikri hayata geçirebilmek önemlidir. Fikrinizin çalınacağını düşünerek büyük şirketlere sunmaktan çekinmek sponsor bulmanızı engelleyecektir. Bu durumda tek şansınız var kendi sermayenizi bulup kendi fikrinizi kaliteli bir ajans aracılığıyla hayata geçirmelisiniz.

Mobil uygulamalar popüler olduğundan beri birçok kişi ilginç fikirler üretiyor ancak bunların çok azı hayata geçirilebiliyor. İnsanlar fikir bulmanın ötesine geçemiyor, ne yazık ki fikirleri satarak para kazanamıyoruz. Fikirlerin yanında bunları hayata geçirebilecek cesaret ve girişimci bir ruha da ihtiyacınız var. Mobil Uygulama Patenti almak fikrinizi hayata geçirmenin yanında gayet basit bir işlem.

www.turkpatent.gov.tr adresine girerek ilgili yerleri doldurabilir ve Mobil Uygulama Patenti başvurusu yapabilirsiniz.

Bunun yanında patent ofislerine giderek Mobil Uygulama Patenti için onlardan rehberlik alabilir veya işlemlerinizi yürütmelerini sağlayabilirsiniz.

 

 

About Author

Medanis Destek