Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Mobil Uygulama Güvenliği

Mobil Uygulama Güvenliği

Mobil uygulamalar sık kullanılmaya başlandıkça dolandırıcılık yöntemleri de bu alana kaymaya başladı. Her akıllı telefonda mutlaka bir mobil uygulama bulunuyor. Sürekli internete bağlı bulunan bu uygulamalar güvenliğimizi tehdit edebilir. Mobil Uygulama Güvenliği ne yazık ki hala birçok açık bulundurabiliyor.

36.000 mobil uygulamanın üzerinde yapılan güvenlik testlerinden %96’sının en az bir testte başarısız olduğu tespit edildi. Genelde Mobil Uygulama Güvenliği bazı eksikliklerden kaynaklanmaktadır.

Şifreler, kullanıcı isimleri, e-posta adresleri gibi veriler şifrelenmeden saklanıyorsa Mobil Uygulama Güvenliği açısından önemli bir eksikliktir. Telefona erişimi olan herhangi birisi telefonu PC’ye bağlayarak bu verilere erişebilir. Kullanıcıların yaygın olarak aynı bilgileri birçok siteye giriş için ve mobil uygulama için de kullandıkları da bilinen bir gerçek. Birçok uygulamada bunun gibi farklı açıklar olduğunu düşünün neredeyse hiçbir bilgimiz güvende olmaz.

Mobil uygulamalar geliştirirken önemli bilgilerin cihazda saklanmayacak şekilde ayarlanması gerekiyor. Saklanacaksa da güvenli ve şifrelenmiş şekilde saklanabilir.

Şirketler sistemlerine ofis ortamı dışından ulaşabilmek için uygulamaları sistemlerine dışarıdan erişebilecek şekilde mobil uygulamalar geliştiriyor. Mobil Uygulama Güvenliği olmayınca şirket sistemleri risk altına giriyor. Mobil uygulamaların izin verilen sadece birkaç back-end API’ye erişebileceği yanılgısı, sunucuya yetkisiz erişim girişimleri olabileceği riskinin göz ardı edilmesine sebep olabiliyor. Oysa ki, back-end servislerinin yetkisiz erişimlere karşı korunması kritik önem taşıyor. Bu sebeple, sadece izin verilen, yetkili personelin erişebildiğinden emin olabilmek için bütün API’ler gözden geçirilmesi gerekiyor.

Mobil uygulama geliştirirken Mobil Uygulama Güvenliği mutlaka ön planda tutulmalı. Kendi mobil uygulamanızı yapmayı düşünüyorsanız veya freelance çalışan biriyle iş yapacaksanız güvenlik konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Güvenlik açığı olan bir uygulama ne kadar iyi olursa olsun müşterilerin veya kullanıcıların güvenliğini riske attığı için sizin de riske girmenize neden olacaktır.

Medanis Bilişim AŞ olarak Mobil Uygulama Güvenliği konusunda profesyonel ve deneyimli kadromuzla size yardımcı olabiliriz.

About Author

Medanis Destek

Önceki Yazı