Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Mobil Siteniz Google İle Uyumlu Mu?

Mobil Siteniz Google İle Uyumlu Mu?

Mobil Siteniz Google İle Uyumlu Mu? Peki bu soru neden önemli?  Nisan 2015 itibarıyla Google, mobil cihazlara uyumlu olup olmamasına bakarak web sitesi sıralamalarını artırmaktadır. Bu algoritma değişikliği, dünya genelindeki mobil aramaları büyük ölçüde etkiliyor ve bu değişikliklerle Google, kullanıcılara üstün arama sonuçları vaat ediyor. Kullanıcılar oturum açmışken dizine eklenmiş bir uygulamaya sahip olursa, o uygulamadaki bilgiler gelecekteki arama sonuçlarında bir sıralama faktörü olarak uygulanır.

Bu değişiklikler kuşkusuz şirketleri, mobil cihazlara uygun siteler ve hatta uygulamalar geliştirmek için teşvik ediyor. Web sitesi yöneticileri, bir sitenin mobil yeterliliğini aslında Google araçlarını kullanarak değerlendirebilir. Mobil Siteniz Google İle Uyumlu Mu? sorusuna bu şekilde cevap bulabilirsiniz.

Mobil Siteniz Google İle Uyumlu Mu?

Mobil Web Siteleri için Standart Konfigürasyonlar

Google şu anda üç farklı mobil yapılandırmayı fark edebilir: Yanıtlanabilir, Dinamik ve Ayrı URL’ler. URL ve HTML, yalnızca Duyarlı (responsive tasarım)  bir tasarıma sahipseniz aynı kalır, bu nedenle bu en uygun yapılandırmadır. Her aygıt ve platform aynı HTML’yi alırken sayfanın görünümünde yapılan değişiklikler (seçilen cihazın ekran boyutuna uymak için) CSS kullanılarak yapılır.

Öte yandan, Dinamik bir yapılandırma, yalnızca URL’nin cihazlar arasında aynı kalmasını sağlar.

Mobil Siteniz Google İle Uyumlu Mu?

Daha Mobil Dostu Site Geliştirme

Hangi mobil yapılandırmayı seçerseniz seçin, web sitenizi daha geniş bir kullanıcı kitlesi için daha erişilebilir yapmak önemlidir. Web sitenizi nasıl daha mobil dostu hale getireceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Viewp_betawppostsort meta etiketini daima göz önünde bulundurun. Bu etiket, sitenizin çeşitli mobil cihazlarda iyi çalışması için hayati önem taşımaktadır.

Gezinme bir fare yerine bir parmakla gerçekleştirileceğinden, düğmelere, bağlantılara ve metin kutularına dokunmayı kolaylaştırmak önemlidir. Yaklaşık 12px ila 14px arasında bir yazı tipi boyutu sağlayın. İdeal bir düğme boyutu en az 44 x 44 piksel olmalıdır. Düğmeleriniz aşırı derecede küçükse, bu durum kullanıcıların sürekli olarak yanlış düğmelere basmasına ve hareketlenmesine neden olabilir.

Kullanıcılara “masaüstü sürümünü görüntüleme” veya “tam web sitesini görüntüleme” seçeneğiyle daha fazla yönlülük sağlayın. Pek çok mobil kullanıcı, masaüstü sürümünde gezinmeye devam etmeyi tercih edecek ve daha küçük bir ekran kullanırken gereken geniş kaydırma tarafından rahatsız edilmeyecektir.Kullanıcılara herhangi bir kısıtlama koymamaya çalışın; bu, zaman zaman potansiyel bir müşterinizi kaybetmenize neden olabilir.

Aynı şekilde, mobil düzenini tercih eden kullanıcıları rahatsız etmekten kaçınmak istiyorsunuz. Eğer yanlışlıkla yakınlaştırıp uzaklaştırdıkları ortada kalırsa, bu sadece hayal kırıklığı yaratacaktır. Bu nedenle, bu kullanıcılar için yakınlaştırma özelliğinin devre dışı bırakılması gerekir. Zum yapmak isteyenler her zaman “tam web sitesini görüntüle” düğmesini seçebilir.

Basit bir düzen için tercih edin. Temiz tasarımlar genellikle küçük ekranlar için idealdir. Çok fazla dağınıklık, sitenizin yükleme sürelerini arttırırken, özensiz ve dağınık görünebilir. Mobil kullanıcılar sabırsızlanma eğilimindedir ve biraz yavaş görünüyorsa sitenizi kapatma ihtimalleri çok yüksektir. Aşırı içerik, grafik, kopya ve diğer öğeleri tek bir sayfaya yerleştirmekten kaçının. Bir resim kullanmanız gerekiyorsa, mobil cihazları engellemeyecek en iyileştirilmiş bir sürümü kullanmaya çalışın.

Hâlâ mobil uyumluluk testini geçmeye çalışıyor musunuz? Sıralamalarınızda gözle görülür bir düşüşü önlemek ve işinizin sınırlarını aşmak için şimdi gerekli değişiklikleri yapın!

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız. Web sitenizi yaptıktan sonra da yanınızdayız. Web Sitesi Bakımı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mobil Siteniz Google İle Uyumlu Mu? yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

About Author

Medanis Destek