Logo

Responsive Tasarım Nedir?


paylaş
Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım Nedir? Responsive tasarım duyarlı web tasarım demektir. Duyarlı fiziki mimariden esinlenerek bunu web sitesinde uyarlamaya çalışan teknolojinin ismidir.

Duyarlı fiziki mimaride odaların otomatik olarak içine giren insan sayısına göre duvar genişliği, ısı ve ışık gibi faktörleri ayarlamasına denir. Oda çok kalabalık olursa duvarlar kendiliğinden genişler, klimanın ısısı ona göre ayarlanır. Web tasarımda da yeni bir teknoloji olan responsive tasarımla kişiyle özel web siteleri gündemde. Kişilerin profil ve ilgilerine göre web sitesine girdiklerinde karşılarına çıkan web sitesi görüntüsünü değiştirerek o kişiye göre görünecek. Şimdilik Responsive Tasarım Nedir? sorusuna farklı çözünürlükteki cihazlarda web sitenizin sorunsuz açılmasını sağlayan bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz.

Her sene farklı boyutta akıllı telefonlar, tabletler ve netbooklar üretilmekte. Ayrıca masaüstü bilgisayarların bile çok büyük ve küçük ekranlı olanları var. Bunların tamamında web sitenizin sorunsuz açılmasını sağlayan teknoloji responsive tasarımdır.Responsive Tasarım Nedir? sorusuna kısaca cevap vermiş olduk.  Responsive tasarımdan önce mobil siteler kullanılıyordu ancak mobil sitelerde ana web sitenizdeki her bilgi gösterilmeyebiliyor ve bazı aksaklıklar çıkabiliyor. Responsive tasarım ise bir sıvının kabın şeklini aldığı gibi açıldığı ekranın şekline kolayca uyum sağlayabiliyor.

Bir web sitesine girdiğinizde normal tasarımda gördüğünüz bir bilgiyi mobil cihazdan girdiğiniz zaman bulamayabiliyorsunuz. Böyle bir durumda ziyaretçi siteden hemen çıkacaktır ve sitenizde bir daha girmeyecektir. Ancak responsive tasarımda böyle bir risk mevcut değil. Kullanılan tüm cihazlarda bilgi tutarlılığı sağlanmalıdır.

Responsive Tasarım Nedir? sorusunun yanında mobil site mi daha mantıklı responsive tasarım mı sorusunu sorabiliriz. Mobil siteler için ikinci bir site yapılma şartı var. İş yükünüz iki katına çıkar, güncellemek zorunda olduğunuz iki siteniz olur. Bulut tabanlı Webydo gibi uygulamalar kullanarak bu sorunun üzerinden gelebilirsiniz. Ancak her geçen gün yeni bir cihazın çıktığını düşünürsek bu yönteminde ne kadar idare edeceği belli değil. Elimizde responsive tasarım gibi yeni bir teknoloji varken neden kullanmayalım?

Responsive Tasarım Nedir? sorusu hakkında daha ayrıntılı bilgi için daha önceki yazımızı okuyabilirsiniz.

Etiketler: responsive web tasarımı nedir responsive web tasarım nedir duyarlı web tasarım nedir

paylaş

İlgili YazılarYorumlar