Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Responsive Ne Demek?

Responsive Ne Demek?

Responsive Ne Demek? Responsive yani duyarlı tasarım ayrı bir mobil siteye gerek kalmadan web sitenizin tablet, akıllı telefon, masaüstü bilgisayar, netbook, gibi farklı birçok cihazda rahatlıkla açılmasını sağlayan teknolojinin adıdır.

Bir oda düşünün içine giren insanların sayısına ve şekline göre otomatik olarak uyum sağlıyor. Son zamanlarda duyarlı mimari nasıl olmalı sorusunun cevabı araştırılmaya başlandı. Gömülü robotik ve çekme malzemelerin bir kombinasyonu sayesinde, mimarlar tesisat ve duvar yapıları ile  esnek şekilde tasarlanır ve  kalabalık ortamlarda genişleyerek yeni bir hal alır. Hareket sensörleri sayesinde ortamın sıcaklığı, aydınlatması ayarlanır. Web tasarım üzerinde de bu yöntem uygulanmak isteniyor ve bunun ilk aşaması olan responsive tasarım ortaya çıkıyor. Şimdilik sadece telefon, tablet ve akıllı tv demeden her cihazda rahatça görüntülenen web siteleri tasarlanıyor. Ancak zamanla iş daha da çığırından çıkacak.

Responsive Ne Demek? sorusunun cevabı olarak her kullanıcı grubu için oluşturulan özel web siteleri cevabını vereceğiz. Yani sizin bir web siteniz olacak ama kullanıcıların profillerine göre web sitenizdeki farklı tasarımları veya içerikleri görecekler. Yani Responsive Ne Demek? sorusunun cevabı sadece ayarlanabilir ekran çözünürlüğü ve otomatik yeniden boyutlandırılabilir görüntüler değil,  tasarım konusunda yepyeni bir yol, yeni bir teknolojidir. Responsive Ne Demek? sorusunu biraz daha irdeleyelim.

Responsive Ne Demek? sorusunun şimdiki cevabı yeni ekran boyutlarına sahip yeni cihazlar sürekli geliştiriliyor ve boyutları da her defasında değişiyor. Belki şimdilik idare edecek şekilde hepsine göre mobil cihaz yapılabiliyor ancak 5 yıl sonra bunun sayısını tahmin bile edemeyiz.

Birkaç yıl önce esnek tasarım bir lükstü, bir netbook ekranıyla masaüstü bilgisayarın ekranına göre ayarlanabiliyordu. Şimdi responsive tasarım sayesinde daha esnek web siteleri yapılabiliyor. Görüntüler otomatik olarak ayarlanır, büyük bir ekrandan ıpad ekranına geçseniz bile web sitesi bozulmadan, kaymalar olmadan açılabilir.

About Author

Medanis Destek

Önceki Yazı