Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Responsive Kodlama

Responsive Kodlama

Responsive Kodlama mobil sitelerine alternatif olarak geliştirilmiş yeni bir teknolojidir. Web sitenizin telefon, tablet ve akıllı televizyonlarda rahatlıkla açılmasını sağlar.

Responsive Kodlama ile mobil sitenin farkı; mobil sitede ayrı bir url ile site kurulurken responsive tasarımda buna gerek kalmadan mobil cihazlarda rahatlıkla web siteniz açılır. Responsive Kodlama yeni bir teknoloji olduğu için Google, Yandex, Bing gibi arama motorları tarafından ödüllendirilir. Responsive Kodlama kullanılan web siteleri arama motorlarınca rahatlıkla taranır ve kısa sürede ilk sıralara çıkarlar. Yani arama motorları mobil sitelerden daha çok responsive tasarım siteleri tercih ediyor.

Mobil ya da responsive özelliğinin olduğu web sitlerinde kullanıcı yelpazesi genişleyeceği için web sitenize giren kişi sayısı da buna bağlı olarak artacaktır. Mobil cihazdan normal bir web sitesine girildiğinde ziyaretçiler siteyi görüntülemekte sıkıntı yaşarlar. Bu yüzden ziyaretçi hemen çıkarak başka bir siteye girer. Bu web sitesi için olumsuz bir durumdur. Google bunu olumsuz bir durum olarak algılar ve web sitenizin sıralaması gün geçtikçe geri sıralara düşer.

Responsive Kodlama ile mobil cihazlarla siteye girildiğinde menüler şekil değiştirip genellikle üstten açılacak şekilde kullanımı kolay bir versiyona dönüşür. Yazı boyutu ve görünümü küçük ekranda rahatlıkla okuyacak şekilde kendiliğinden ayarlanır. Mobil sitede görünen ancak önem derecesi düşük olan elemanlar gizlenir böylece sayfa daha hızlı açılır ve daha kullanışlı olur.

Tüm dünyada mobil cihazlardan web sitelerine girme oranı %25 artış gösterdi. Bu yüzden responsive tasarım gün geçtikçe önem kazanacak. Mobil sitelerin kullanım oranları da yok denecek kadar azalacak.

Web sitenizin son teknolojilerle yapılması, kaliteli ve kurumsal bir tasarıma sahip olması kullanıcılarınız da hoşuna gidecek. Size ve firmanıza güven duyacaklar.

 

 

About Author

Medanis Destek

Sonraki Yazı