Logo

Meta Etiketleri


paylaş
Meta Etiketleri

SEO üzerinde çalışma yapmak isteyen herkes için, Meta Etiketleri verilerinizin yapılandırılması için bazı temel yönergeler aşağıda verilmektedir:

BAŞLIK

Amaç: Bir web sayfasının içeriğine başlık verme ve içeriği özetlemek.

SEO Etkisi: Doğru yapılandırmak için en önemli şeylerden biridir. İyi bir şekilde yazılmış Meta Etiketleri, arama pazarınız çok rekabetçi değilse, kendi başlarına birinci sayfalık sıralamalar oluşturabilir. Her iki durumda da, Meta Etiketleri eşit değilse sitenizi kısa sürede satıyorsunuz demektir.

Karakter uzunluğu: Arama motorları, bir BAŞLIK'ın ilk 15-20 karakterine en çok önem verir, 60 karakterden uzun bir tane yazmanıza gerek yok.

Biçim: Genel biçim önemlidir, bir anahtar kelime öbeğini vurgulayan ancak sayfanın içeriğini doğru bir şekilde tanımlayacak kadar spesifik olan sayfanın kısa bir açıklamasını içerir. Çoğu zaman, işletme veya web sitesinin adı da Meta Etiketleri sonuna eklenir. Kesme işaretleri ("-"), borular ("|") ve virgüller (","), arama motorları tarafından ayırıcı karakterleri olarak tanınır. Hangisini kullandığınız önemli değildir.

Örnekler:

  • Bir ana sayfa için: Topluluk Adı Emlak | İş Adı
  • Bir 'Hakkında' sayfası için: Ticari Adı Hakkında
  • Seçilmiş özellik sayfası için: Topluluk Adresi | Topluluk Adı Emlak | İş Adı

META açıklaması

Amaç: Daha geniş bir web sayfasının içeriğini tanımlamak.

SEO Etkisi: Arama motorları, META açıklamasını genellikle bir sayfadan çeker ve sayfa arama sonuçlarında görüntülenirse arama sonuçlarında kullanır. Motor kullanıcılarını arama sayfasında neden ziyaret edilmesi gerektiğini açıklamak için bir fırsattır. Ayrıca, arama motorlarının okuyabileceği çok şey içermeyen sayfalar için metin içeriği sağlamanıza izin verir. Örneğin, bir resim galerisi için, arama motoru sonuçlarında görünen açıklama, resimler META açıklaması yapılandırılmadıysa kullanıcıların kullanışlı olmaz; çünkü resimler, kendi içeriğini doğru şekilde tanımlamaz, çünkü bir metin sayfasının Içerik olabilir. Metin içeriği ağır sayfalar için ("Hakkımızda" sayfası gibi) bir META açıklaması yapılandırmak da yararlıdır;

Karakter uzunluğu: Google, 160 karakterlik arama motoru sonuçlarında göstereceklerini kapladığından, bundan daha uzun sürmesi mantıklı değil. Büyük arama motorlarının hiçbirinde arama sonuçlarında 200'den fazla karakter görüntülenmiyor.

Format: Bir sayfadaki içeriği dürüstçe açıklayın; aynı zamanda sayfayı deneyin ve adım atın. Unutmayın, arama motoru kullanıcısını, sonuçları doğal olarak göründüğünde sitenizi ziyaret etmeye ikna etme şansınız var! META açıklamasında belirli bir sayfayı hedeflediğiniz anahtar kelimeleri güçlendirme konusunda da hiçbir zaman üzüntü duymuyorum, ancak önemin sayfayı doğru bir şekilde tanımlamaya ve tıklamayı cazip hale getirmeye dikkat etmesi gerektiğini unutmayın.

Örnekler:

  • Bir ana sayfa için: İşletme Adı, il genelinde alıcılara ve satıcılara yardımcı olan Şehir gayrimenkulünde uzmandır.
  • Emlak değerlendirmesi yapın ve günlük ev listeleri güncellemelerine abone olun.
  • Bir "Ücretsiz Ev Değerlendirmesi" form sayfası için: Evinizin ne kadar değerli olduğunu bilmek ister misiniz? İşletme Adı profesyonellerinin evinizin değerine ilişkin ücretsiz bir değerlendirme yapmalarını sağlayın.

META anahtar kelimeleri

Amacı: Arama motorlarına sıralamak istediğini söylemek için kullandığın eski bir sayfa etiketi ve sitenizin alakalı olup olmamasından bağımsız olarak size inanırlar.

SEO Etkisi:  Okumayı bile rahatsız eden tek büyük arama motoru Yahoo'dur ve hatta arama dizinini yapılandırırken çok fazla tartılmazlar. Etiketin en iyi kullanımı, kelimelerin yazım hataları ve belki de belirli bir sayfa için en alakalı anahtar kelimedir.

Biçim: Bunu yapılandırmak zahmetine katlanmak durumunda, girmekte olduğunuz anahtar kelimeleri ayırmak için virgül kullanın.

Karakter uzunluğu: en fazla 2-3 anahtar kelime

Örnekler:

  • Bir ana sayfa için: topluluk gayrimenkulleri, topluluk gayrimenkulünün yanlış yazım metni
  • "Hakkımızda" sayfası için: işletme adı, işletme adının yanlış yazım adı

Önemli notlar:

  • İçerik yönetim sisteminize bağlı olarak, sitenizdeki META verileri düzenlenemeyebilir. Böyle bir durumda, web barındırma sağlayıcınızla META veri değişikliklerini koordine etmek zorunda kalabilirsiniz.
  • SEO en iyi uygulamaları hakkında ileri bilgi sahibi olmadığınız sürece META verilerini kendiniz yapılandırmak için bu kılavuzu kullanarak, META verilerinizi yapılandırmak için bir SEO uzmanına sahip olmak yerinde değildir.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

Meta Etiketleri yazımıza yorum yapabilirsiniz.

 

Etiketler: meta etiketi meta etiket emlak meta etiket

paylaş

İlgili YazılarYorumlar