Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
Küçük İşletme Wi-Fi Risklerini Azaltma

Küçük İşletme Wi-Fi Risklerini Azaltma

Küçük işletme Wi-Fi ağınız olması gerektiği gibi güvenli mi? Emin değilseniz, aşağıdaki ipuçları -özellikle az çaba ve maliyet gerektirir- ağınızın güvenliğini önemli ölçüde artırabilir. Başlamadan önce, makalenin genelinde Wi-Fi “yönlendirici” terimini kullandığımızı ancak ağ yapılandırmanıza bağlı olarak Wi-Fi cihazınızın daha uygun bir şekilde “ağ geçidi” veya erişim noktası olarak tanımlandığını unutmayın. Önerilerin çoğu, hangi Wi-Fi donanım türünü kullandığınızdan bağımsız olarak geçerlidir. Peki, herkesin ulaşabileceği internet hattınızdan doğabilecek riskleri yani Küçük İşletme Wi-Fi Risklerini Azaltma konusunda neler yapabilirsiniz?

Küçük İşletme Wi-Fi Risklerini Azaltma yolları:

1. Modeminizin varsayılan yönetici şifresini değiştirin

Wi-Fi yönlendiricinizi kurduğunuzda ve kablosuz ağ parolanızı seçtiğinizde, yönlendiricinin varsayılan yönetici şifresini de değiştirdiniz mi? Eğer yapmadıysanız şimdi yapın. Sayısız yönlendirici için aynı şifreleri oluşturur ve modelleri Web’de bulmak kolaydır ve bu bilgilerle, DDoS saldırısı başlatmak için bir başkasının modeminizi (diğerleriyle birlikte) kullanması için ağınızı kontrol etmesi basittir.

Kötü niyetli bir kişi, web trafiğinizi hassas kullanıcı adlarını ve şifreleri açığa çıkarmaya yönlendiren sahte benzeri sitelere yönlendirmek için ağınızın DNS ayarlarını değiştirebilir . Aslında, böyle bir saldırı son zamanlarda spam e-postalarıyla gerçekleştirilebiliyor.

2. Modeminizin yazılımını güncelleyin

Akıllı telefonunuzu, bilgisayarınızı ve uygulamalarınızı sık sık güncellersiniz, ancak en son ne zaman kablosuz modeminizin ürün yazılımını güncellediniz? Bunu yapmak güvenlik güçlükleri de dahil olmak üzere hataları düzeltebilir ve hatta kablosuz performansınızı artırabilir.

Birçok yönlendirici, yönetim konsolunda oturum açtığınızda yeni bir ürün yazılımı sürümü mevcut olsun veya otomatik olarak sizin için otomatik olarak güncellemeleri indirecek otomatik olarak sizi uyaracaktır. Değilse, genellikle ilk ipucunda bahsettiğimiz yönetici şifre ayarlarını bulacağınız İşletme başlığı altında bellenim güncelleme ayarlarını bulacaksınız.

3. Wi-Fi ağınızı uzun, güçlü bir parola ile koruyun

wp_betawppostsA, kablosuz bir parola (ağ anahtarı / parola olarak da bilinir) en az 8 karakter olmasını gerektirir, ancak bunun mutlaka güvenliğini sağlamaz. wp_betawppostsA şifreniz bir sözcükten veya uygun bir isimden oluşuyorsa, kablosuz trafiğinizi izleyerek, bazen birkaç saat içinde şifrenizi kırabilirler. Bunu yapmak için bulut barındırma hizmeti bile var. wp_betawppostsA şifrenizi olabildiğince uzun ve rastgele yapın. Bu şifrenizin kırılmasına karşı en iyi korumadır. Sayılar, semboller ve harfleri barındırın.

Küçük işletmeler için Wi-Fi güvenlik ipuçları

4. Wi-Fi Korumalı Kurulum’u (wp_betawppostsS) devre dışı bırakın

Wi-Fi Korumalı Kurulum (wp_betawppostsS) çok uzun süre geçmişti ve birkaç düğmeye basarak ve / veya girmek yerine basit bir PIN kodu girerek bir cihazı bir Wi-Fi şebekesine bağlamak için uygun bir yoldur. Uzun ve karmaşık bir parola (önceki ipucuna bakın). Ancak, daha fazla kolaylık neredeyse daha az güvenlik anlamına gelir ve birçok yönlendirici, wp_betawppostsS’e yönelik olarak, parolanızı kısa sürede ortaya çıkarabilecek hedefli bir saldırıya açıktır. Özel modeminizin wp_betawppostsS zayıflığının olup olmadığını bilmenin kolay bir yolu yoktur, bu nedenle en iyi ihtimali özelliği kapatmaktır.

5. Konuk kablosuz ağ oluşturun

İnternete girmesi gereken bir ofis ziyaretçiniz olduğunda, Wi-Fi şebeke parolanızı hemen mi veriyorsunuz? Eğer öyleyse, büyük bir hata – ziyaretçinin dizüstü bilgisayarının kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ortaya çıkması, potansiyel olarak ağınıza girmesini sağlayabilir.

Şirketinizin kablosuz ağını yabancılarla paylaşmak yerine, modeminizin bir misafir ağını (en modern yönlendiriciler) destekleyip desteklemediğini kontrol edin ve varsa etkinleştirin. Bir Konuk şebekesi, ziyaretçileriniz için adanmış bir ad ve şifre ile ikincil bir kablosuz ağ sağlar; bu sayede, İnternet şebekenizdeki cihazlara erişimi (yanlışlıkla veya başka şekilde) engelleyerek internete erişebilirsiniz.

6. wp_betawppostsA’a geçin

Yukarıdaki örneği bir kez daha düşünün. Bir dahili Wi-Fi şebekesinin parolasını bir ziyaretçiye gönderirseniz o da şifrenizi farklı kişilerle paylaşabilir ya da, parolayı bilen bir çalışan çıkarsa ya da işten atılırsa ne olur? Ağına erişmek için bu parolayı kullanmasını (belki binanın dışına park edilen bir arabadan saatler sonra) engellemek için ne yapabilirsiniz? Başka bir cihazda kullanmak için bir Wi-Fi ağına ait olan parolayı mutlaka bilmeniz gerekmez; çünkü kolayca Windows içinden arayabilirsiniz.

Özellikle ikinci senaryoya karşı koruma sağlamak için, parola her gerçekleştiğinde değiştirebilir, ancak ağa bağlanan her cihazdaki parolayı da güncellemeniz gerekir (son derece yıkıcı ve zaman alıcı bir süreç). Modeminizi wp_betawppostsA  kullanacak şekilde yapılandırmak çok daha iyi bir yaklaşımdır .

Parola tabanlı kişisel wp_betawppostsA aksine, işletmeler için wp_betawppostsA , kullanıcıları özel isimler ve parolalar yoluyla kullanıcıları kablosuz bir ağa kimlik doğrulaması yapmak için bir RADIUS sunucusuyla uyumlu olarak çalışır ve bu, gerektiğinde herhangi bir kişi için erişimi sona erdirmeyi kolaylaştırır.

7. Çıkış gücünü azaltın ve / veya yönlendiricinizi yeniden konumlandırın

Eğer (örneğin bir öğle yemeği veranda) çalışanların sık çalışmak bir açık alana sahip sürece mümkün olduğunca işinizin duvarları içinde Wi-Fi ağı tutmalı. Ancak ofisinizin boyutuna ve yönlendiricinin içinde bulunduğu yere bağlı olarak ağınızın sinyal sızıntısı olabilir. Eğer öyleyse, insanların ağınıza bir otoparktan veya komşu bir işletmeden erişebilirler.

Kablosuz yönlendirici bir çıkış gücü ayarı varsa çalışma alanınızın sınırları içinde tutmak için yeterli sinyal gücünü azaltmak mümkün olabilir. Alternatif olarak, modeminiz ofisinizin çevresindeyse, mümkünse merkezileştirmeyi düşünebilirsiniz.

8. Modemi fiziksel olarak sabitleyin

Burada açıklanan tüm önlemleri, cihazın fabrika varsayılan ayarlarına geri döndüren bir Wi-Fi yönlendiricisinin sıfırlama düğmesine basarak kimsenin atlatabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, cihaza fiziksel olarak erişebilmek son derece önemlidir.

Modemi kilitli bir odaya veya kabine yerleştirmek idealdir, ancak bu pratik değilse, en azından varlığını gizlemek çözüm olabilir.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

444 5 698 numaralı telefondan bize hemen ulaşabilirsiniz. 

Küçük İşletme Wi-Fi Risklerini Azaltma yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

 

 

About Author

WMwcZ9zI1x

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir