Blog Yazılarımız

Editörlerimiz tarafında sizlerin bilgi alması için hazırlanmış yazılarımızı inceleme unutmayın.
İçerik Oluşturma Kontrol Listesi

İçerik Oluşturma Kontrol Listesi

En iyi wp_betawpposts yazarları veya içerik oluşturma uzmanları sadece mükemmel yazmazlar aynı zamanda arama motorlarına uyumlu içerikler oluştururlar. Kısacası günümüzde hem insanlara hem de arama motorlarına göre içerik oluşturmalısınız. İçerik Oluşturma Kontrol Listesi ile yazılarınızda yaptığınız eksiklikleri kolayca bulabilir ve düzeltebilirsiniz.

SEO uyumlu ve insanlar tarafından okunan içerikler için İçerik Oluşturma Kontrol Listesi ‘ni mutlaka uygulayın.

 

Sayfa Başı SEO - Başlık

 

İçerik Oluşturma Kontrol Listesi- Başlık 

Bir başlık hiçbir zaman küçümsenmemeli. Başlık insanların dikkatini çekmede ve yazılarınızı tıklama oranlarını artırmada önemli bir yere sahip.

SEO bakış açısından, başlık, arama motoru sayfalarında vurgulanacak bir anahtar kelime yerleştirmek için mükemmel bir noktadır. Ayrıca, bazı uzmanlar, daha fazla kullanıcı çekmek için başlığın sonunda marka adınızı kullanmanızı önerir.

 

Sayfa içi SEO - URL

 

İçerik Oluşturma Kontrol Listesi – URL

Arama motoru sayfalarında başlık, meta açıklaması ve bununla birlikte URL’niz görünür. URL’nizin anlamlı olması ve açıklayıcı yani içerikle ilgili olması gerekir. Herhangi bir rakam kombinasyonu veya karışık harflerden oluşan bir URL insanlara güven vermez ve SEO için de olumsuz etki oluşturur. URL’ler anahtar kelimelerinizi koymak için harika yerlerdir.

URL uzunluğunuz önemlidir – en fazla 3-5 kelime uzunluğunda tutmak en iyisidir.

 

Sayfa İçi SEO - Meta açıklaması

 

İçerik Oluşturma Kontrol Listesi- Meta Açıklaması

Google meta açıklamalarını artık sıralamada önemsemiyor. Ancak araştırma yapan internet kullanıcıları hala bunu önemsiyor. Tıklama oranlarınızın artmasını istiyorsanız açıklayıcı ve dikkat çekici meta açıklamaları yazmalısınız.

 

İlgili araçlar:
  • WordPress için Yoast Eklentisisayfanızdaki SEO özelliklerini kontrol eden ve eksik yerleri gösteren mükemmel bir eklentidir. SEO hakkında çok fazla bilginiz olmasa bile bu eklenti sayesinde harika içerikler üretebilirsiniz.
  • SEOmofo  – Arama motoru sayfası için web sitenizin nasıl göründüğüne bakabileceğiniz bir program. Sembol sayısını yönetmek ve makalenizin arama motorundaki görünümünü ön izlemek için URL’nizi, unvanınızı ve açıklamanızı girmeniz yeterli.
  • Portent – başka bir SERP görüntüleme sitesi.

Sayfada SEO - Anahtar kelimeler ve semantik olarak ilgili kelimeler

İçerik Oluşturma Kontrol Listesi – Anahtar kelimeler

Kullanıcılara belirli arama terimleri için en alakalı sonuçlarını sağlamak için, metninizin ilk 100-150 kelimesi içinde yani ilk paragrafta anahtar kelimenizi mutlaka kullanın.

 

İlgili Araçlar:

Anahtar kelime araştırması için araçlar:

 

İçerik Oluşturma Kontrol Listesi – Video İçeriği

Metninize video veya resimler eklemek, aynı zamanda yapılandırmanıza ve daha fazla dikkat edinmenize yardımcı olabilir. Video eğiticilerinizi ve kaydedilen web seminerlerini paylaşmak için harika bir fırsat. Video içerikleri internette en çok dikkat çeken içeriktir.

 

 

Sayfa SEO - Resimler

İçerik Oluşturma Kontrol Listesi – Görüntüler

Araştırmalar ” En az bir resim içeren içeriğin herhangi bir görüntü olmadan içeriğe göre anlamlı olarak daha iyi performans gösterdiğini kanıtladı . Bununla birlikte, ilave görüntülerin eklenmesinin sıralamaları etkilediğini bulamadık “gösterdi. Ve yukarıda belirttiğimiz gibi, makalenizi yapılandırmanın ve özelleştirmenin harika bir yoludur.

Sayfanızda seçkin bir resim olması çok önemlidir. Öne çıkan görüntü, bir makale paylaşıldığında sosyal medyada görüntülenecek görüntüdür. Başlığınızı yansıtabilir veya makalenizden alıntı yapabilir, ancak bunun bilgilendirici, temsilci veya en azından göz alıcı olmasına dikkat edin.

 

İlgili araçlar:

Görüntü sıkıştırıcılar:

Site denetçileri:

 

İçerik uzunluğu

İçeriğinizin yeterince uzun olduğundan emin olmalısınız. Hem okuyucular hem de arama motorları için iyidir. Ancak unutmayın ki, ‘mükemmel’ içerik uzunluğu yoktur. Hepsi sizin hedeflerinize ve içeriğin amacına bağlı.

Temel nokta: İnsanlar daha uzun içerik seviyor çünkü konuyu daha derinlemesine öğrenmek istiyor.

 

 

İçerik Oluşturma Kontrol Listesi- Dahili Bağlantılar

Dahili bağlantı, içeriğinizi okuyucular için ek faydalı bilgilerle zenginleştirirken oluşturduğunuz ilgili içeriğe dikkat çekmenize yardımcı olur. Ayrıca, dahili bağlama, SEO temellerinden biridir – arama motoru botlarının davranışında büyük bir etkiye sahiptir.

 

Sayfa İçi SEO - Geri Bağlantılar

İçerik Oluşturma Kontrol Listesi – Backlink (geri bağlantı)

Herhangi bir web sitesinin yetkisi çoğunlukla backlink – geri bağlantı profiline dayanır. Güvenilir web sitelerindeki geri bağlantılar, sitenizin kullanıcının dikkatini hak ettiğini arama motorlarına kanıt sunar.

İçeriğiniz ne kadar iyi olursa, o kadar çok geri alabilirsiniz. Ancak bazen bağlantı kurma, kişilerinizin ne kadar iyi olduğuna bağlıdır.

 

İçerik Oluşturma Kontrol Listesi – Sosyal Paylaşım Düğmeleri

Sosyal paylaşımlar bağlantı sayılmaz, ancak içeriğinizin daha fazla SEO rozeti kazanmasına yardımcı olur ve daha büyük kitleyi kapsayacak – sosyal paylaşım düğmeleri ekleyip farkedilebilir hale getirecekler.

İçerik Oluşturma Kontrol Listesi – Sayfa Yükleme Hızı

Bir saniyeyi bile geçmemeli. Bir kullanıcıyı makalenizi kapatmaya zorlayan ve başka bir web sitesine gitmesine neden olan milisaniyelik bir gecikmedir. Bazen gecikmelerin nedenleri basit olabilir; örneğin, bir sayfadaki dosya boyutlarının büyük olduğu resimler gibi. Bazen sunucunuzdaki sorunlar da dahil olmak üzere daha ciddi durumlar da olabilir. Sebep ne  olursa olsun, sayfa hızı sorunlarının farkında olmak önem taşır.

İlgili araçlar:

Google Pagespeed Insights – sayfa yükleme sürenizi kontrol etmenin en kolay yolu.

On-page SEO - Mobil kullanım kolaylığı

Mobil uyumluluğu

Şirketinizin web sitesi hala mobil cihazlara uygun değilse, muhtemelen trafik akışının bir bölümünü kaybedersiniz. Elbette, duyarlı tasarım ve mobil web sitesi geliştirme zaman ve çaba gerektirir. Bir günde yapabileceğiniz bir şey değil, harcadığınız her saniye değerdir. Mobil uyumlu web siteleri ,SEO’da güçlü bir önceliğe sahiptir.

İlgili araçlar:

Google Mobil Dostu Test  – web sitesinin mobil uyumluluğunu kontrol etmek için Google’ın sunduğu çözüm.

Medanis Bilişim AŞ 13 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, mobil uygulama, SEO ve Google AdWords, dijital pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

İçerik Oluşturma Kontrol Listesi yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

 

About Author

Medanis Destek